6 lekcí, které vás Hra o trůny může naučit o penězích
Aneb jaké finanční rady nám uštědřili tvůrci Hry o Trůny, seriálu „ze života“.

1. Zub za zub, hrdlo za hrdlo.

Splácení dluhů není jen noční můra, splácení dluhů může být i celkem sranda. Pokud objektem pomsty nejsi ty. První díl nejnovější série hned v počátečních minutách dosti svéráznou formou ukazuje, že dluhy nikde nezůstanou nesplaceny. Vždycky za ně někdo zaplatí. Proměněná Arya však není jediným příkladem řádného splátce dluhů. Další poctivý dlužník je sám (všichni z rodu) Lannister, který vždy své dluhy platí. Vždy.
Zásada: Na své dluhy není radno zapomínat. Ostatní totiž nikdy nezapomenou.
Pokud si tedy půjčíš víc, než jsi schopen vrátit, nejspíše ti vzniká problém. Velké oči jsou sexy, ale při spontánní půjčce se značně nevyplácí. Nezapomínej, že s dluhem se většinou pojí i úrok, který danou částku navýší. Není na škodu si tedy promyslet, u koho si půjčujeme a co přesně za to bude požadovat.

2. Banka na všechny prachy.
Stannis Baratheon byl sice ovinut temnou silou ženy, ve volbě banky (Iron Bank) měl však šťastnou ruku. Stejně tak příklad spojenectví s Little Fingerem, které pomohlo Starkům vyhrát boj proti Boltonům. Zkrátka aliance nad hrdinské samotářství. Je třeba najít si ty správné lidi, kteří v tebe věří. Začínáš s podnikáním? Musíš ostatní (banku) strhnout na svou stranu stejně jako Daenerys, která své následovníky přesvědčí, že je právoplatnou dědičkou trůnu a že její nápad dobýt ho zpět je fakt cool. A tři dráčci jako trumf, to se hodí.
Zásada: Když nemáš prostředky jako král, najdi si dobrou banku, spojence, který ti pomůže.3. Finanční zima se blíží.
Winter is coming. Nemusí s sebou přinášet kruté mrazy a temné bytosti, ale když už přijde, nezastavíš ji ani čepelí z dračího skla. Pamatuj tedy na zásadu číslo dva a jako Starkové si neustále opakuj, že zima se blíží (ráno ve sprše, když obědváš, když si chceš koupit ten báječný nový pár kovbojských bot a novou koženou vestu). A stejně jako si zvířátka dělají na zimu zásoby, ani ty bys neměl své zvířecí pudy zapudit, ale budovat si postupně finanční půdu pod nohama. Svůj základ kapitálu. A jestli jsme tě ani my nepřesvědčili, další „herní“ příklad se o to postará.Západozemí (Westeros) se každou sérií rozšiřuje natolik, že dvě z největších hrozeb (Bílí chodci a draci) většina postav ani neviděla, pro některé jsou to jen fámy a povídačky. Co není na očích, není na mysli. Prozatím. Naše možnosti na rozdíl od jejich zahrnují do ruky voperovaný mobil s informacemi o celém světě, na které bychom neměli zapomínat, a věty jako „to se mě netýká“ raději rovnou vyhodit z okna.

Zásada: Připrav se na zlé časy, protože i když jsi je ještě neviděl, oni přijdou. Dělej si zásoby. Nebuď jako Lannisteři, kteří všechno rozfofrovali a pak neměli ani na poctivý chleba z pekárny dole v přístavu. Finanční transakce dobře plánuj a vždy si buď vědom, kolik ti zbývá a co si můžeš a nemůžeš dovolit.


4. Trpaslíka rádce strč do kapsy.
Nevěš hlavu, když třeba ve finanční gramatice nevynikáš, stačí si najít poctivého rádce (zdůrazňujeme poctivého). Bohužel na tebe za každým rohem může vybafnout nějaký tzv. finanční poradce, který se tě svýma velkýma černýma očima snaží uhranout (a tím není myšleno, že na tebe sešle pupínky, ale slíbí ti nejen celé Čechy a Moravu, ale rovnou i celé Uhry). Dobře se poslouchá, ty jeho velké oči zvětší i ty tvoje, všechno podepíšeš, protože ti to v tu chvíli přijde jako jediné kvalitní řešení na tomhle světě. To, že z tvého podškrtnutí má obří provize, a ty jen velké oči pro pláč a hodně slz, je pak nevyhnutelné.
Například Daenerys neboli princezna Khaleesi má Tyriona. Ten je i přes svoje nezastavitelně sarkastické poznámky moudrý a v důležitých věcech spolehlivý. No a když budeš věřit někomu, kdo to dělá jen pro svůj profit jako třeba Little Finger, zbankrotuješ. Jednoduché.

Zásada: Pozor na podvodníky a hrabače! Dobrý poradce nejdříve naslouchá a pak radí. Finanční služby tak poskytuje svému klientovi podle jeho potřeb, ne podle svých.

5. Hlavně nevyhazovat pojistky.
Jednou ze zásadních scén první série se stal na každý pád jeden větší pád. Brann vypadne, nebo spíše je vystrčen z okna, když odhalí hrozivé tajemství sourozenců Lannistrových. Hned záhy pozná, jak to vypadá, když člověk nemá ani takovou menší „inšurenc“. Zkrátka není pojištěn. K jeho štěstí má ale jednoho takového většího Hodora, který mu dělá nohy. V našem světě ale většinou takové dobráky, kteří by nás ochotně nosili na zádech do práce, do obchodu nebo do kina moc často nepotkáme.

Zásada: Vždycky měj pojištění. Pokud jsi podnikatel, plať si zdravotní, nikdy totiž nevíš, z jakého okna můžeš vypadnout. Není na škodu mít pojištění na další cenné věci, třeba na elektroniku pro případ, že by ti spadly Windowsy. Následky úrazu sice nemusí být zažehnány, ale aspoň z toho kápne nějaká ta korunka.


6. Bystrá mysl nad ostrý meč


Pamatujete, jak zacházel Joffrey se Sansou? Hrál si vlastně s kýmkoli. Jediný, kdo dokázal jeho brutální choutky zkrotit, byla Margery, která si ho svým podmanivým pohledem, manipulací a šikovným omotáváním mohla strčit do postele. Šla na to zkrátka chytře. A na to vemte bič, že trocha z těchto vlastností nezaškodí ani v tom našem drsném západním světě. Člověk by neměl ani na chvíli odkládat ostražitost na noční stolek, lepší je spát s ní pod polštářem. Ne síla ani peníze, ale chytré kroky tě dovedou k úspěchu.
Zásada: Neusínat na vavřínech, sledovat aktuální dění a umět ho využít ve svůj prospěch.Žádná odpověď

Zatím nikdo neodpověděl, buďte první!

Odpovědět