Jak se (na)kupovalo včera

Jak se (na)kupovalo včera
Podívejme se na obchod v té nejprostší formě. Odstřihněme se od všech leváren, úplatkářství, křivd a svárů a mrkněme na to, jak vypadalo platit nebo si prostě dojít nakoupit v různých dobách. Možná ty éry nebudou tolik odlišné od té naší. Berte to ale trochu s nadsázkou.

Hned na začátku byl problém
Počáteční směnný obchod nebyl příliš efektivní kvůli dvojí shodě potřeb. „Dám ti kořínky, když mi dáš kus támhletoho prasete, co se ti opaluje na ohni.“ Když se druhému kořínky zrovna hodily (třeba na akutní léčbu lásky pomocí vývaru z nich), směna se povedla. Pokud však člověk žádnou takovou potřebu neměl, obchod se nevyvedl. Začal tedy vznikat obchod pomocí vzácných, pro všechny žádoucích nebo trvanlivých předmětů.

První obchod se sice dle Odyssey týkal koupě ženy do domácnosti, můžeme jej však trochu zevšeobecnit. Nákup tehdy probíhal výměnou za dvacet býků. Směnný obchod tedy už nebyl pouhé něco za něco, dělba práce, kde každý umí to své a za své výrobky pořídí výrobky jiné. Postupně se konkretizoval. Užitková zvířata se dokonce v některých částech Afriky používala jako platidlo do nedávna. Jak vypadala taková peněženka? Ohrádka?
Dobrý den,“ i když v té době nejspíš zdravili jinak, „potřeboval bych semínka olivovníku, sadím zahrádku.“ Ale jistě. Tolik? To bude sedm delfíních zubů.“

Žádná odpověď

Zatím nikdo neodpověděl, buďte první!

Odpovědět