Kolik stojí láska?

Kolik stojí láska?
Večeře
Posledních pár let se začíná gastro svět odívat do pestrých barev a chutí. Dnes člověku totiž není líto za nějaký ten dlabanec utratit několik stovek třeba každý den, vždyť taky na co jinak vydělávat, kdybychom si ty peníze nemohli hned užít, že? Jako správný národ lidí, kteří jsou spokojení, jen když se dobře najedí, i my měříme vstřícnost žaludkem. A možná to v nás zůstalo od starých dob, kdy jsme se mírou pohostinství předváděli, a především jí vyjadřovali náklonnost. Víc jídla, větší láska.
Chcete vzít svůj objekt touhy na rande? Na začátek tedy samozřejmě volíme společnou konverzaci u jídla, chvilková absence hovoru je omluvena chvilkovým žvýkáním, ruce jsou zaměstnané, tudíž nemusí jen tak nečinně viset, jo, je to dobře vymyšleno. Až na to, že to sakramentsky leze do peněženky. Při přistání účtu na stole žena sahá pro peněženku, ale muž nesmí své džentlmenství nechat v saku. „Jsem tě pozval, přeci“, „to je na mě“, „to vemu“ a všechny tyhle otřepané fráze lítají kolem stolu a v ženině hlavě zní „uf, to bylo o fous“. Při pohledu na číslo si jen vybaví součet zdravotního a sociálního a říká si, že by ho příští měsíc případně nezaplatila.
Částka: 2 000 - 5 000 Kč

Kino
Obdobná věc, jen se při ní tolik nekonverzuje, což snižuje riziko momentu, kdy by stála řeč. Řeč sedí. Tato položka je vlastně rafinovaným postupem, jak ženě/muži zavřít pusu a zároveň se trochu kulturně přivzdělat. Pokud přeskočí v přítmí nějaké to světýlko přitažlivosti, cesta držení se za ruku nebo polibku je nevyhnutelná. Plus nesmíš zapomenout na popcorn.
„To za našich mladých let stálo kino dvě koruny.“ Tuhle hlášku už jsme slyšeli tolikrát, že jsme si vůči ní vytvořili neprůstřelnou kupoli vlastních myšlenek doprovázenou hloupým úsměvem. Ale je to tak, nemusíme sice čekat na jedno promítání dva týdny, každodenní výběr s sebou však nese daň. Takové shlédnutí většinou ukradne z naší peněženky kolem dvou stovek. Spousta lidí si pak často rozmyslí, kam ženu vezme. ????
Částka: 400 Kč
Pokud nerandíš nebo jen chodíš na večeře, do kina, výstavy sám, platíš všecko sám, ale částka je pak jen poloviční.


Žádost o ruku i celého člověka
Čím dražší diamant, tím hezčí svatba, tím lepší manželství, zkrátka větší láska. Věří tomu tady někdo? Naštěstí nežijeme v některém z amerických seriálů a naše představy o zásnubním prstenu nedosahují výšin nebe nad Petřínem, ale zkrátka prostě jen dražšího předmětu. Jasně, jestli chceš šutr s nějakým tím karátem, trošku si připlatíš, ale do desítky se v pohodě vejdeš. Zajímavější je to vymýšlení okolo, jak a kde požádat a milovanou osobu překvapit. V nápadech se doslova předháníme. Místo cennosti kroužku se zabýváme vymazleností překvapení. Čím originálněji položená otázka, tím větší láska.
Částka: 1 500 - 10 000 Kč

Svatba
To je všeobjímající položka sama o sobě. Říká se, že děvčata si představují svou svatbu už od malých princezen, a i když to v dnešní době přiznává jen málokterá z nich, víme, jak to je. Ta, co tvrdí že ne, ta už se v ní dávno vidí. Často tedy záleží spíš na tom, jakou ji chce mít nevěsta. Muž je schvalovač. O velkou noblesní svatbu, kde všech dvě stě hostů dostane vlastní pokoj s vlastní saunou a dáreček v podobě safíru vybroušeného do podoby miniaturního lesíku, v němž na malém pařízku sedí postavička nastávající a u nohou jí s malým prstýnkem klečí tázající budoucí, se většinou z velké části stará otec nevěsty (přece jen je v manželství čeká ještě hodně finančních zlomů, nebudou tedy přece hned všechno rozhazovat na začátku). Pak jsou tu nejrůznější možnosti velikostí i tvarů veselek s pohoštěním o několika chodech až po ty, kam každý host přinese něco ze svého kulinářského umu (a to byste koukaly, jak se toho dámská část směle chopí a mezi sebou chutěmi soutěží). A pak tu jsou ty, jejichž protagonistům (ano, je to trochu divadlo) stačí říct na úřadě „Ano, beru“, okroužkovat se a je to. Láska je oficiální. Možná bys čekal, že zmíníme otázku „kostel nebo ne“, dnes už od svatebních plánovačů zní spíš „dresscode nebo casual“.
Částka: 10 000 - 1 000 000 Kč
(Částka zahrnuje i nevěstiny šaty, na kterých se nešetří, protože to je její den, a muž si to uvědomuje, a miluje ji i s tímhle handicapem utrácet nesmyslné sumy za oblečení, které už si nikdy neoblíkne) a ženichova holiče a nějaký ten půjčený oblek.)

Svatební cesta
Tatry? To né. Maledivy? Taky nemusí být. Autem do Francie, na pláž na Sardinii, s baťohem po Thajsku, do Peru za šamany. Každá položka něco stojí, jde stejně o to, na čem se shodnete a hlavně dohodnete. (Všímáš si, jak jsme z oslovování „ty“ přeskočili na „vy“? To s manželstvím přichází.) A ve finále přece nezáleží, kde jste, ale že jste tam spolu, ne?
Částka: 20 000 - 100 000 Kč

Když nastoupíte do manželství
Odsouhlaseno, podepsáno, přivázáno. Vysluněno, procestováno. Pokud jste do svatby skočili sedmimílovými botami, je možné, že spolu ještě nebydlíte. Přichází tahle položka tedy na řadu teď. Společná střecha. Přesněji byt, dům, postel, matrace, gauč, skříně, lednička, pračka, pojistka. Tak, kde chcete začít? Pokud se pouze přemisťujete k jednomu z vás, nejspíše už většinu z těchhle věcí v nějakém stavu máte a výměnu za nové budete řešit až časem, dětmi, s budoucím já.
Částka: Polovina platu

Domácí mazliděti
Co teď? Už není kam jinam se vydat. Není se ani kam vrátit a tenhle krok čeká jen na to, až se do něj zaboříte méně či více vrásčitou podrážkou. Je čas pořídit si dítě. Nebo psa. Je to docela podobné, ale zatímco dítě se časem adaptuje a naučí se váš verbální jazyk, psím slovům nikdy neporozumíte. Neverbální jazyk, tedy mimiku a kňučení, však mají téměř totožnou. Ale teď doopravdy. Obojí je velký závazek, dostáváte do rukou cizí život, který na vás závisí. Dítě je kresleno vašimi společnými tahy, a to jak těmi charakterovými, tak těmi materiálními. Pleny, postýlka, jídlo, hračky, školní potřeby, oblečení, koníčky, jazyky, školy… Není toho málo, ale raději byste mu vše platili celý život, než aby ve dvaceti sbalilo svých pět švestek a iPhone a mělo odejít bydlet s kamarády.
Částka: Polovina platu
Tak rychle ta láska utíká.

Cestování na staré hole
Pokud jste jedni z těch šťastlivců, kteří všemi těmito záchytnými body prošli s jedním člověkem, protože si nedokázali představit mít v tomhle orientačním běhu po boku nikoho jiného, dostali jste teď naprosto všechen čas pro sebe. Důchod svou částkou sice nespasí, ale máte-li našetřeno, můžete volný čas trávit prostě jen spolu. Svatební cesta do konce života.
Částka: Důchod + našetřený ranec

Žádná odpověď

Zatím nikdo neodpověděl, buďte první!

Odpovědět