SEPA platba


Úroveň
Dobry den,

Zalozil jsem si bezny ucet a divam se jak je od vas mozne provest SEPA platbu, a jsem z toho formulare zmateny.

Ve vasem formulari je jen IBAN, jmeno prijemce, zeme prijemce a zprava.

Kam napisu adresu prijemce? Vetsinou jsou taky potreba udaje o bance prijemce (BIC/SWIFT kod, a kde ta banka ma sidlo).

Kam napisu referencni cislo/kod pro prijemce? Do zpravy? Vetsinou na to je specialni policko, takove reference je potreba vyplnovat aby si prijemce mohl tu platbu asociovat s necim - treba referencni cislo faktury na nejakou pokutu, nebo referencni cislo, ktere dostanete aby tu platbu mohli asociovat s nejakym online uctem.

Dal jsem byl zvykly mit moznost aji napsat ucel uhrady (coz teda bych dal dejme tomu do zpravy). Co ostatni veci jako var. symbol a jine symboly? A avizo?

Popravde jsem ten ucet zalozil abych mohl neco zaplatit do zahranici, ale s timhle formularem se to fakt bojim odeslat.

Diky za odpoved,
sedojj

Odpovědi: 3

Úroveň
Odznak +1
Dobrý den,
děkujeme za dotaz k SEPA platbě. Náš formulář odpovídá SEPA standardu, tudíž nemusíte mít obavy, že by Vaše platba nedošla. Ještě přikládáme podrobnější vysvětlení k jednotlivým bodům zde:

1) adresa příjemce a údaje o bance BIC/SWIFT kod ?
Adresu příjemce není potřeba uvádět. Dle platné legislativy a pravidel pro provádění platebního styku je potřeba uvést pouze jméno příjemce. Pro tento údaj je ve formuláři příslušné pole.

2) kam napsat referenční číslo / kod příjemce?
Napište do pole Zpráva pro příjemce.

3) Kam je možné napsat účel úhrady?
Také do pole Zpráva pro příjemce

4) variabilní symbol, jiné symboly a avízo?
SEPA platby standardně variabilní symbol a jiné symboly neobsahují (i když některé banky toto do formulářů pro SEPA zahrnuly). Ekvivalentem variabilního symbolu, který známe z plateb v měně CZK je referenční číslo platby, které je zmiňováno pod bodem 2. Toto je pro SEPA platbu úplně postačující.
Pokud jde o možnost zaslání avíza o provedení transakce, tak to je služba, kterou některé banky nabízejí (většinou zpoplatněno). Tuto možnost při zadání transakce u nás nemáme, ale jako potvrzení provedení transakce může sloužit detail zaúčtované platby v transakční historii.

Pokud máte ještě nějaké další dotazy, určitě se ozvěte. 🙂
Úroveň
Diky za odpoved! Nebylo by tedy mozne to na to referencni cislo ve formulari to policko oddelit? Bylo by to prehlednejsi a uzivatelsky prijemnejsi 🙂
Úroveň
Odznak +1
Děkujeme za podnět na vylepšení formuláře. V blízké budoucnosti podobnou úpravu zatím neplánujeme, ale každá zpětná vazba na naše služby je pro nás důležitá. Určitě to budeme monitorovat a uvidíme do budoucna...:-).
Přejeme hezké odpoledne!

Odpovědět