Digitální děti ve světě on-line


Úroveň
Odznak +4
Mluví se o tom...
současná generace dětí se odlišuje od generace rodičů. Často své digitální děti nestíháme, narodily se do světa on-line digitálních technologií.
Představují generaci „zaplavenou“ on-line médii, jejíž každodenní život je „digi“. Za běžnou součást výbavy dnešních dětí je považován chytrý mobilní telefon, notebook, tablet, herní konzole, přehrávač hudby aj.


Určitě nás zajímá, jak to máte vy (u vás v rodině nebo v blízkém okolí) a co si o tom myslíte? :8

1. Máte vy sami ze svého okolí (z rodiny nebo od známých), zkušenost s dětmi, které umí dobře ovládat digitální a on-line technologie už od raného věku?

2. Jaká to podle vás přináší pozitiva? A jaké je s tím naopak spojené nebezpečí?

3. Myslíte si, že je potřeba nějak kontrolovat chování dětí na internetu? A jakým způsobem?

4. V čem je podle vás jiné dětství současných dětí oproti vašemu vlastnímu v souvislosti s rozvojem moderních technologií?


Těšíme se na vaše názory a užijte si poslední zbytky léta...

This topic has been closed for comments

Odpovědi: 13

Dobrá otázka... Můj názor je asi takový.

1 - Zkušenosti mám. Myslím, že mé sestřenice, které byly narozeny v roce 2002 a 2006 a pak také chlapeček od našich přátel narozen před 2,5lety.

2 - Myslím, že by děti měly alespoň trochu umět. Mohu mluvit co jsem postřehl od mých sestřenic. Dlouhou dobu neměli počítač, respektive měly zakázáno ho používat. A dnes jsou to teenagerky, které nemají Facebook, mají mobil, ale nikde ho nenosí. A když jsem se zeptal proč, tak mi bylo řečeno, na co? Trošku zvláštní a myslím, že mají jednu kamarádku, což je trochu smutné. Nemůžu říci, že je to způsobeno, že nemají Facebook atp. Ale možná trochu asi jo.
Na druhou stranu Tomas, nyní 2,5letý chlapeček už delší dobu ví, jak si odemkne iPad, ja si na youtubu co pustí, jak přeskočit reklamu, ... Tady jen podotknu, že má omezený čas, po který může iPad používat.

3 - Myslím, že správným přístupem rodičů k výchově détěte se dá mnohému předejít. Myslím, že pokud dítěti něco zakážete a ono to opravdu chce, tak si stejně najde cestu, jak to provést. Kontrola a prevence by určitě nějak být nastavena měla, začal bych u otevřené komunikaci s dítětem.

4 - Já vyrůstal na menším městě. Své dětství si pamatuju, jako dlouhé letní dny venku s kamarády, u řeky, atp. Také si pamatuju, že jsme se strašně divili, že kamarádovy sestřenice, které byly z Prahy si chodily ven hrát v džínách. :-)

Dnešní děti své dětství tráví na mobilech, tabletech a hrách na nich. Jsou ve spojení přes sociální sítě a je to více o spojení textové, než to slovní.
Úroveň
Odznak +4
Líbí se nám Váš příspěvek Pierre, děkujeme za sdílení Vašich zkušeností. A není škoda, že jsou u dětí v popředí "chaty" před slovním vyjádřením?...
Také se nám líbí, jak zodpovědně Vaši přátelé vedou Tomáše (chlapeček 2,5 let), neuvěřitelné, že v tomto věku umí na iPadu přeskočit 🆒 reklamu, to nás rozesmálo...

:8 Mám na dětství podobné vzpomínky jako Vy...
Škoda to určitě je. Co by ale bylo fajn, kdy by se alespoň na "chatech" psalo spisovně. 😛
Úroveň
Odznak
Tema je to obsahle a slozite. Ja osobne mam kolem sebe malicke deti, co ovladaji iPhony iPady a to mi rika, ze je to vec intuitivni pudova. Pristroje jsou neuveritelne jednoduche. Deti ziji ted a tady a je to pro ne normalni a nutne pro zivot. Take znam ale hodne zavislych pubosu, co hrajou do peti do rana. Odmitaji zivot venku, ale skolu zvladaji. Nejvetsi trest je vzit mobil. Zvlast pro holky. Dnesni detstvi tezko srovnavat. Zalezi na rodine. Internet ale otevrel detem oci a take rodicum. Socialni site by me ale asi stvaly.
Úroveň
Odznak +4
🙂 Děkujeme @Wel za Váš komentář k našemu tématu,
souhlasíme, není to vůbec jednoduché... digitální moderní technologie se všichni učíme ovládat za pochodu (v čím dál tím kratším čase)... proč by Vám vadily u dětí např. sociální sítě?
Úroveň
Odznak
To byla odpověď na dotaz, naše dětství a dnešní dětství. Moc si nedovedu představit ten tlak a třeba i šikanu přes sociální sítě. Což se bohužel stává, zvlášť když jde člověk na nějakou party 😃
Úroveň
Odznak +4
A, naprosto rozumíme @Wel a děkujeme 🙂 za zodpovězení dotazu, naše dětství x dnešní dětství...
Odznak
Myslím, že malým dětem min. do 1. třídy nepatří tablet/mobil doruky. V pozdějším věku je to zpravidla nutnost, ale všeho s mírou. Je to hlavně o výchově a nabídnout dětem alternativu. Děti asi není potřeba kontrolovat, důležitá je důvěra. Když dítě předem připravím na možné nístrahy na síti byl bych v klidu.
Úroveň
I já se přidávám. Celý život bydlím na malinké vesničce, kde se všichni znají. Jako malá jsem byla pořád venku s kamarády. Hráli jsme si na cokoli, nejen s kupovanými hrami, ale hry jsme vymýšleli a do pozdních hodin jsme byli všichni venku, opíkali jsme špekáčky, schovávali jsme se, hráli jsme si s ovečkami....... Moc ráda na to vše vzpomínám. Mám dvě dcery a věřte mi, že ony toto nezažily. Není tady kolektiv dětí, všichni sedí u počítače a ani neví, jaké hry by mohli hrát. Je mi to moc líto, že musím s nimi někdy i já sama hrát opět míčové hry a dělat jim stezku odvahy..............:8:?:?
Úroveň
Odznak +4
Hello! A my moc děkujeme @Katko a @LCF314 za napsání...
@Katko a jak to máte u Vás? Jak nám psal LCF314, důvěřujete Vašim dcerám nebo je kontrolujete? Najdete na dnešním světě "digi dětí" i něco pozitivního? :8:8
Úroveň
Já svým dětem rozhodně plně důvěřuju, ale jak se říká - důvěřuj, ale prověřuj. Dcera starší měla 15 let a hlavně přestoupila od září na střední školu, kde je lákadel daleko víc. Přece jen už začíná mít i jiné zájmy a mladší 10 letá je zatím bezprostřední dítě. Navíc si myslím, že jsme jim doma dali oba dva dobrou výchovu, nic zlého v rodině mé ani manželově neviděly. Ve světě digi - ani jedna maniak na počítač není. Starší teď trochu víc koketuje s facebookem, ale snad ví, jak se chová dobře vychovaná dívka................
Úroveň
Odznak +4
Tak to je skvělé @Katko, díky za zprávy a přejeme jen tak dál...
Úroveň
Děkuji, Terko:$