Tanec jako součást života... nejen koníček


Úroveň
Odznak +4
Společenský sportovní tanec je náročná, ale KRÁSNÁ profese.
S kolegou Cyrilem jsme se sešli u výborného čaje, abychom vám „netaneční veřejnosti“ přiblížili optiku, jakou se na tanec a svět okolo sebe dívají profesionální tanečníci.

1. Cyrile, jak se máš a na čem aktuálně v týmu Hello pracuješ?

Ahoj, pracuji jako projektový manažer a v současnosti se zabývám hlavně ochranou osobních dat a naší budoucí sítí prvních Hello bankomatů. Je toho dost, práce na projektech napříč bankou a zeměmi je intenzivní, žádný stereotyp, právě proto mě pořád baví.

2. Jak ses vlastně ke společenskému tanci dostal? Máš v rodině tanečníky nebo výrazné osobnosti, jako jsi Ty?

Od dětství jsem rád zpíval, od čtyř let pod vedením, od šesti let v opeře. Po odchodu z Kühnova dětského sboru, se kterým jsme objeli doslova celou Evropu, jsme se čtyřmi kamarády založili pěvecký sbor Canti di Praga. Postupně se náš nový sbor dostal až do Národního divadla i Rudolfina. Cestování s pěveckým souborem byla pro mě skvělá zkušenost, za kterou jsem opravdu moc rád a každému bych ji doporučil. Od mládí mám blízko k hudbě a vždy jsem se cítil víc zpěvákem než tanečníkem, což se poslední dobou mění. Tanec přirozeně odstartoval v mých čtrnácti letech prvními tanečními… a drží mě dodnes. Myslím si, že moje láska k tanci jen víc rozšířila lásku k hudbě obecně.


3. Máš nějaký tanec, který tančíš opravdu moc rád? Proč?

Valčík!
Je v něm jednoduchost, točíš doprava nebo doleva, není tam tolik figur. Neznám moc tanečníků, kteří by na tuto otázku odpověděli stejně. Ve valčíku i přes to, že triviální není, vidím jednoduchost.

4. Jaký tanec je podle Tebe nejtěžší a naopak nejjednodušší na naučení?

Každý tanec má svůj charakter, který vyjadřuješ pohybem. Každému sedne něco jiného, proto bych řekl, že se každému tančí lépe něco jiného. Ve standardu se poslední učí slowfoxtrot (nejtypičtější tanec anglického stylu). S tím někdy páry bojují.
Na otázku nevím přesně, jak odpovědět. Když se mě ptáš, který tanec mi šel na první dobrou, a který mi trvalo déle se naučit – nedokážu Ti říct. Když tam je použitý ten dokonavý vid, nesedí mi k tanci. Žádný tanec neumím tak, abych mohl říct, že ho umím. Ani kolem sebe nemám tanečníka, který by mi s čistým srdcem řekl: „Umím tango a na ostatních ještě pracuju." Spíš každý řekne, že neumí nic. A není to tak, že by se nějak podceňoval. Spíš, je to někdo, kdo se tomu věnuje a je si vědom toho, že to je kontinuální proces, který nekončí výhrou jedné soutěže. Pokud se zlepším, postupuju dál a zase je toho spoustu dalšího co se učit... jako v životě. :8

5. Tančí se v páru, jaký máte s taneční partnerkou mezi sebou vztah? Musíte mít k sobě velkou důvěru?

Tanec je párový sport. Partner není jen nějaký nástroj, aby druhý člověk mohl sportovat. V tanci jsou jasně definované role. Partner vede, partnerka se nechá vést. Společně tak zvládáme situace na parketu, protože podmínky nejsou nikdy ideální. Na parketu to ale nikdy nekončí, jak jsi sama poznamenala. Je to i o dohodě času, financí, nastavení tréninků, plánování soutěží. Můžeme se na sebe spolehnout jak na parketu, tak mimo něj, a to považuji za nejdůležitější.

6. Účastníš se řady tanečních soutěží… co má vliv na celkové hodnocení poroty?

Ano, na soutěže jezdíme cca 2x až 3x za měsíc a vybíráme si je hlavně podle toho, kde se konají, jak je to daleko. Soutěží je dostatek, a pokud je nějaká v Praze nebo okolí, jedeme tam, než abychom cestovali několik hodin autem na vzdálenější místa. Přípravy, než vtančíme na parket, jsou na několik hodin a každá minuta předtím je dobrá. Zvlášť, když se začíná brzy ráno. Např. holky se češou den předem, do vlasů si nastříkají i celý lak na vlasy a v takto tvrdých, připravených účesech spí. V den soutěže se líčí, pak se zahříváme a rozcvičujeme. Čím je soutěž blíž, tím na to máme víc času. Poslední dobou párů ubývá, netuším proč, je to pro mě záhadou. Je víc pořadů „Tančíme s hvězdami“ nebo jak se to jmenuje, a tak možná teď víc lidí dělá tento sport pasivně. Možná...
Raději jezdíme na soutěže, kde budeme mít více konkurence. Porota hodnotí hned několik aspektů tance: techniku, provedení, jak přesně jdou páry do hudby... Pravidla pro porotce se teď hodně precizovala. Ve standardu se hodnotí pět soutěžních tanců: waltz, tango, valčík, slowfoxtrot, quickstep.

7. Vášeň, nebo řehole?

Jednoznačně vášeň. Tanec má svůj řád, vyžaduje energii, úsilí a čas, ale je to něco, co dělám rád.


8. Bolí to, že?

Co myslíš? Občas se člověk cítí utrénovaný. Někdy se vyskytnou i nějaká zranění, většinou se jedná o přetížení svalů dolních končetin, svalové křeče a holky někdy trpí bolestí zad i krku. Když se přes léto trénuje víc, je třeba doplňovat hořčík, hodně lidí mívá namožené svaly. V normálním režimu zatím trénujeme 3x - 4x týdně plus soutěže.

9. Kolik párů bot protančíš za sezónu?

To je zajímavá otázka. Není to tak velké číslo, jak by se mohlo zdát. Tréninkové boty si zalepujeme, zašíváme... byť úplně ošoupané, vydrží docela dlouho. Já to tak mám rád. Jsou takovým připomenutím, kolik už jsme na parketu naběhali kilometrů. Na soutěže máme pochopitelně jiný pár lakýrek a lodiček, které září novotou. 🙂10. Prozradíš nám, co Ti společenský tanec dal?

Radost z pohybu, disciplínu, řadu nových a stálých přátelství. Učím se, jak správně držet tělo při tanci a vydržet nejen fyzickou zátěž. Tanec je pro mě aktivním, oddechovým časem, při kterém si dokonale čistím hlavu.

11. Můžeš svoje dovednosti využít třeba na diskotéce? :8

Společenské tance a disko jsou úplně jiné… těžko tam rozjedu raz, dva... ale, asi bychom se neztratili. :)

12. Cyrile, co se týče společenského tance, čím aktuálně žiješ?

Aktuálně se chystáme na naši první mezinárodní soutěž. Bude probíhat v Berlíně 30. 3. Jsem moc zvědavý, jaké německé páry jsou, jak nás bude hodnotit porota, ale také se těším na cestu, jak spolu pobudeme a celé si to užijeme.

13. Co bys doporučil těm, kteří váhají, jestli se mají zapsat do tanečních lekcí?

Začněte. Stojí to za to!

Děkujeme, Cyrile, za inspirativní rozhovor a držíme palce do Berlína na mezinárodní soutěž!

Ať se Ti nadále ve všem daří.

Také děkuji ;o)

Žádná odpověď

Zatím nikdo neodpověděl, buďte první!

Odpovědět