Ze života karet


Úroveň
Odznak +4
Začneme krátkou exkurzí do historie karet…

kolébkou karet byly USA. Přispěl k tomu rychlý rozvoj obchodu směrem na západ kontinentu, kam se v 19. století stěhovalo stále více lidí.

Rostla poptávka po osobní i nákladní přepravě a doručování kurýrních zásilek. S příchodem Zlaté horečky se objem přepravovaných peněz a vzdálenosti ještě znásobily.

Mezi nejvýznamnější klienty patřily banky. V roce 1850 se tyto společnosti spojily v jedinou - American Express Company (AMEX) a v roce 1892 vydávají první předchůdkyni karet, se kterou klienti získali zlevněné nebo bezplatné služby.

Dalším vynálezem byly cestovní šeky. Vynalezl je Thomas Cook, majitel stejnojmenné cestovní kanceláře. Svým zákazníkům prodával tzv. Hotel Coupons– hotelové poukázky na platbu ubytování v Evropě.
Stačila jedna nezaplacená večeře a karta byla na světě!

Rok 1914 se považuje za zrod věrnostní platební karty. V roce 1950 byla vyrobena první univerzální platební karta.

S touto myšlenkou přišel Frank McNamara poté, co se mu v restauraci stala nepříjemnost kvůli zapomenuté peněžence. Z trapné situace mu pomohl majitel restaurace, který mu nabídnul možnost zaplatit útratu až na konci měsíce. Frank McNamara založil klub DinersClub, který vydával svým členům úvěrové karty pro placení v restauracích, které s klubem uzavřely smlouvu.

Klub ručil za závazky svých členů, splácel předložené účty a měsíčně zasílal svým členům výpis transakcí, které měl člen do 14 dnů uhradit.

Spolu s kartou byl zaveden poplatek Merchant Discount Charge, který platil obchodník klubu a sdílel tak s ním určité náklady, na druhou stranu klub obchodníkovi zaručoval bezpečnost.

Jestli máte zájem dozvědět se víc... určitě se začtěte do knížek od autora Pavla Juříka.

Karty a humorné :8 historky? Pár jich pro vás máme…

Ze světa:

Kdosi v zámoří vyrobil falešný bankomat, který „dočasně“ nefungoval pro výběr peněz, ale na obrazovce bylo uvedeno: Chcete si očistit kartu, aby Vám vždy správně fungovala?
Klient byl poté vyzván, aby vsunul kartu a zadal PIN! Desítky naivních lidí to udělaly. Podvodník jim samozřejmě zkopíroval data z proužku, udělal duplikát a použil zadaný PIN.

PIN:
Klient si na zeď u bankomatu, ze kterého často vybíral hotovost, vyryl PIN, aby si ho nemusel pamatovat.
Jednoho dne, byla ale zeď vymalována a klient tohle reklamoval a musel požádat o nový PIN.

Podpis:
Klient si vyryl podpis kružítkem do magnetického proužku, protože tužkou to v magstripu samozřejmě nebylo vidět.

A jak u vás? Také nějaká vtipná 🙂 příhoda s kreditní nebo debetní kartou?

Přejeme hezký den!

This topic has been closed for comments