4 srovnávače letenek, se kterými můžete ušetřit

Že je cestování autobusem nebo autem levnější než letadlem, už dávno neplatí. S nástupem nízkonákladových aerolinek šly ceny letenek strmě dolů a není proto výjimkou najít let o pár stovek nebo i tisícovek levněji, než za kolik by vyšla pozemní doprava.

Cesta letadlem je navíc nesrovnatelně rychlejší, bezpečnější a hlavně pohodlnější. Levný spoj najdete jednoduše – přes srovnávače. V Česku jich funguje hned několik a každý z nich má své pro a proti. Pojďte se s námi podívat, jak ušetřit a zajistit si pohodový let.

Kiwi a Skyscanner

Dva v Česku nejznámější srovnávače shrnujeme do jedné kategorie, protože fungují velmi podobně. Můžete si na nich buď zvolit místo odletu a příletu, vybrat si cílovou destinaci z mapy (kde rovnou vidíte i ceny) nebo vybrat možnost Kamkoli a nechat se inspirovat. Navolíte si maximální počet
i délku přestupů, cenové rozpětí, seřadíte lety podle různých parametrů a podobně. Oba dva navíc nabízejí možnost zarezervovat si k letence i ubytování nebo pronájem auta.

Užitečná funkce je přidání okolních letišť. Někdy stačí přejet do vedlejšího města a ušetříte tisíce (odzkoušeno autorem). U Kiwi je tato funkce rozpracovanější, takže si můžete navolit libovolné množství měst odletu a příletu a algoritmus vám vyhodí ty nejvýhodnější cenové nebo časové páry. Můžete tak třeba zjistit, že se vám vyplatí přejet z Prahy do Berlína a letět odtamtud. Kiwi vám navíc zobrazí i autobusové a vlakové spoje, díky čemuž si v jednom rozhraní naplánujete celou cestu.

Skyscanner oproti tomu nabízí jen přidání „blízkých“ letišť, aniž by bylo jasné, co přesně za blízké považuje. Města můžete porovnávat pouze v párech (jedno místo odletu a jedno místo příletu), čímž se vám hledání výhodné letenky komplikuje.

Rozhraní Skyscanneru je ovšem intuitivnější a odkazuje na jednotlivé letecké společnosti, u kterých si pak můžete letenky zarezervovat. To vám může ve výsledku nějakou tu korunu ušetřit. Kiwi tuto možnost nabízí také, jako první vám ale nabídne, že letenky za určitou provizi rezervuje přímo pro vás.

Google Letenky

Kromě klasických funkcí zmíněných u Kiwi a Skyscanneru, obsahuje navíc užitečná tlačítka Date Grid a Price Graph, díky kterým okamžitě uvidíte, jestli není v okolních dnech k dispozici levnější let. Z tabulky také poznáte, jak cena kolísá a v kterých dnech nebo obdobích bývají příjemnější ceny, pokud rádi plánujete dopředu.

Specialitou Google letenek je rozdělení lístků. U spojení s přestupy umožňuje koupit si každý lístek zvlášť, když vás to vyjde levněji. Skvělé je také propojení s cestovními tipy z dané lokace, propojení s mapami a dalšími službami. Mít k službám kompletní datovou databázi Google, zkrátka není při plánování dovolené od věci.

AzAir

O AzAir jste pravděpodobně nikdy neslyšeli, byla by ale škoda ho nezmínit. Obsahuje totiž oproti konkurenci několik zajímavých funkcí navíc. Skvělá je volba chytrých regionů. Když chcete například letět k moři a nevíte přesně kam, stačí zadat např. Jadranské pobřeží či ostrovy ve Středomoří a pak už si jen vybrat podle délky letu nebo ceny, kam přesně zamíříte. Podobně jde volit i hory nebo např. velká evropská města.

Mezi další vychytávky patří filtrování podle nastavení doby odletu a příletu s přesností na minuty (pokud nechcete odlétat/přilétat v noci či brzy ráno) nebo volba určitých dnů v týdnu, když se chcete vyhnout stresujícímu běhu na letiště v pátek po práci. Nevýhodou AzAiru je jeho spartánské rozhraní a absence mapy.

Pozor na možná úskalí

  • Přestupy: Srovnávač vám může nabídnout spoj s přestupem levnější než přímý let. V takovém případě si dejte pozor, jestli není přestup přes noc (tj. přiletíte večer a navazující let odlétá ráno). Ubytování a transfer taxíkem či autobusem na hotel mohou cenu vyhnat výš, než kolik by býval stál přímý let. Také zavazadla bude třeba znovu odbavit, což může cenu zvýšit
    a zkomplikovat vám přesun.

  • Příplatky: Srovnávače ale i nízkonákladové aerolinky lákají na cenu, ale v té je většinou obsažena pouze přeprava jedné osoby a příručního zavazadla. Vše ostatní je za příplatek, např. odbavený kufr, palubní strava nebo rezervace místa. Spočítejte si, jestli je váš let opravdu tak výhodný, jak se tváří.

  • Vlastní srovnání: Srovnávače nejsou vševědoucí, pokud chcete opravdu ušetřit, najděte si spojení přes ně a pak ho porovnejte s nabídkou přímo na stránkách aerolinek. Mohou mít zrovna nějakou akci nebo výhodný tarif, který srovnávač nenabízí.

  • Platby kartou: Než vyjedete do zahraničí, ověřte si, jaký kurz používá vaše banka pro přepočet na české koruny. Při nevýhodném kurzu se vám totiž např. platba za ubytování může prodražit až o stovky korun. Hello kreditka je ideální společník na cesty do zahraničí. Pro přepočet na české koruny používá kurz karetní společnosti Mastercard bez jakékoliv přirážky, a tak se v rámci trhu jedná o nejvýhodnější kartu pro placení v zahraničí. Více k tomuto tématu se dočtete na serveru www.mesec.cz

Služba DCC (Dynamic Currency Conversion): Pokud v zahraničí platíte kartou nebo vybíráte peníze z bankomatu, je možné, že vám bankomat či terminál nabídne možnost přepočíst částku transakce z místní měny na české koruny. Získáte tím sice informaci o přesné částce (v Kč), která vám bude odečtena z účtu, ale za tuto informaci poměrně draze zaplatíte. Pro přepočet na české koruny bude totiž použit kurz provozovatele terminálu nebo bankomatu a ten je obvykle velmi nevýhodný. Výhodnější je tedy varianta zaúčtování v místní měně.

Každý vyhledávač je jiný a často je jen otázkou vkusu, pro který se rozhodnete. Dobré je porovnat nabídky z několika srovnávačů mezi sebou, každý z nich používá jiné algoritmy a funkce. Pokud na to nemáte čas, tak si prostě jeden vyberte a začněte se těšit na dovolenou. Ať se vám vyhledávání a dovolená vydaří! :slightly_smiling_face: