5 tipů, kam na běžky

Radost z pohybu, dechberoucí výhledy a pohádkově zasněžená zimní krajina, to je jen pár důvodů, proč vyrazit na běžky. Oproti sjezdovkám navíc potěšíte vaši peněženku, a i ti zimomřiví si můžou být jistí, že se zimou klepat nebudou. Běžkování se u nás těší stále větší oblibě, a tak jsme pro vás připravili 5 tipů, kam vyrazit objevovat bílou stopu. Věříme, že i ta letošní zima se ještě trochu s tím sněhem „pochlapí“. 

 Dvoudenní zážitková Šumava

 Láká vás přejezd hor na běžkách? Pak zavítejte na Šumavu, jejíž rozloha umožňuje i vícedenní putování. Zajet sem můžete jak autem, tak autobusem či vlakem.  Ten vás zaveze třeba do Železné Rudy, Nového Údolí anebo na Kubovu Huť – na nejvýše položené nádraží u nás. Variant je mnoho, záleží na kondici a sněhových podmínkách.

 Jako ochutnávku jsme vybrali dvoudenní nenáročnou trasu s přespáním daleko od civilizace. Cílem je penzion Hájenka na Knížecích Pláních, kam se prakticky jinak než po svých nedostanete. Túru doporučujeme začít na Kvildě, kam jede autobus z Vimperku a v sobotu ráno také přímá linka z Prahy. Případně zde zaparkujete auto. Do stopy na Šumavskou magistrálu nastoupíte na Kvildě – Hraběcí Huti, odkud vás čeká 13 km se zajímavostmi jako pramen Vltavy nebo Bučina, kde se lze občerstvit v hotelu Alpská vyhlídka. Při dobré viditelnosti odsud skutečně uvidíte Alpy. Pak už jen kousek a jste na Knížecích Pláních. Těžko uvěřit, že ještě v 50. letech zde byla stejnojmenná obec. Dnes tu stojí jen penzion Hájenka, kde pohodlně přespíte a na zdejší domácí kuchyni budete vzpomínat ještě při cestě zpátky.

 Kudy druhý den zpátky, je na vás. Jestli se na Kvildu vracíte pro auto, určitě nemusíte jet stejnou cestou. Vydáte se směrem Borová Lada, ale na první velké křižovatce zahnete vlevo a pozvolnou trasou přes rozcestí Pod Holubí skálou to máte zpět necelých 10 km. Když vás vlastní dopravní prostředek nesvazuje, pak dojedete na autobus až do obce Borová Lada vzdálené 6 km, anebo si výlet prodloužíte o 10 km přes Chalupskou slať a Nové Hutě až na autobus zajíždějící na Zadov.

Zdatní běžkaři mohou zkusit rovnou několikadenní výlet, například: Den 1 - Železná Ruda/ Alžbětín – Prášily – Velký Bor - Srní (cca 26 km, mezi Velkým Borem a Srním jet po kratší cestě kopírující silnici, která je běžkaři prošlapaná, ale strojově většinou neupravená); Den 2 – Srní – Modrava – Černá hora – Bučina - Knížecí Pláně (cca 26 km); Den 3 – Knížecí Pláně – Strážný – Krásná hora – Nové Údolí (cca 23 km). Putování si lze samozřejmě rozdělit i na kratší úseky a Šumavu si užít ještě déle.

Vyhlídkové Jizerky

Jizerské hory se těší velké oblibě díky rychlé dopravní dosažitelnosti i pozvolnému terénu, kde si na své přijde každý. Jsou také místem, kam rád jezdí náš sportovní ambasador Honza Tománek se svým běžkařským speciálem. A právě on nám dal tip, kam v Jizerkách vyrazit. Úvodem snad jen jediná „rada“ – pokud se chcete nerušeně kochat přírodou a kvalitně upravenou stopou, vyrazte sem ve všední den. O víkendu tu bývá hodně rušno.

Naše trasa začíná v osadě Jizerka – na jednom z nejmalebnějších a zároveň nejchladnějších míst Jizerských hor. Silnice odtud dál nevede a přímo v osadě mohou parkovat jen ubytovaní. Pro ostatní je určeno parkoviště Jizerka – Mořina, odkud už na Jizerku dojedete na běžkách. Po Jizerské magistrále pak pokračujete dále kolem rašeliniště, přejedete most přes Jizeru, a jakmile zdoláte pozvolné stoupání, bude vám odměnou kiosek s občerstvením na tzv. Promenádní cestě. Ceny tady nejsou stanovené, vše je na dobrovolném příspěvku. Za sebou máte ani ne 6 kilometrů, a pokud se chcete začít vracet malým okruhem zpět na Mořinu, stačí odbočit doleva na „Promenádní“ vedoucí zvlněným terénem. Dohromady ujedete 11 km a zdoláte necelých 140 výškových metrů.

Byla by ale škoda skončit v nejlepším - větší okruh, který měří 25 km, vám totiž nabídne krásné výhledy. Od kiosku sjedete z kopce na rozcestí u Smědavy, kde se vydáte vpravo na Černou Smědou. To už jste v méně frekventovaných končinách. Zde zahnete doleva a houpavou cestou pokračujete na Předěl, odkud dojedete ke křižovatce Na Písčinách. Teď se sice v táhlém stoupání zahřejete, ale na vrcholu se vám otevře nádherný výhled na Jizerské hory a Krkonoše. Kdo chce, sundá ještě v zatáčce pod vrcholem lyže a “odskočí” si na vyhlídku Paličník. Každopádně jste za půlkou a hurá z kopce dolů na Předěl a dál rovně zpět na Černou Smědou. Zde tentokrát zahnete vlevo, až narazíte na kolmou cestu – znovu vlevo byste se vrátili na Jizerku trasou, kterou jste už jednou jeli. Proto je lepší zabočit vpravo, po pár metrech si zopakovat občerstvení v kiosku a stejně jako u menšího okruhu se vydat doleva po „Promenádní“ kolem dochovaného bunkru na Jizerku - Mořinu.

Stále bílá stopa na Vysočině

Zimy s bohatou sněhovou nadílkou jsou už minulostí, ale ve Vysočina Aréně v Novém Městě na Moravě se umí s nedostatkem sněhu vypořádat, a to díky jedinečné technologii „zakonzervovaného“ zásobníku se sněhem. Vzhledem k tomu, že se zde konají i nejrůznější závody v běžeckém lyžování nebo biatlonu, je dobré si předem na webových stránkách ověřit, kdy je areál otevřený pro veřejnost.

Přírodní sněhová nadílka váš „rozlet” na běžkách výrazně rozšíří i za hranice Nového Města na Moravě. Pro nástup do bílé stopy kromě něj můžete využít i nedaleké Vlachovice a odtud si udělat výlet přes rozcestí Tři Smrky do známé rekreační oblasti Tři Studně a přes obci Sklené se vrátit zpátky. Pokud by vám ujetých 7,5 km nestačilo a lákala by vás trasa o 9 km delší, prodloužíte si ji ze Tří Studní o okruh přes Fryšavu, rozcestí Nad Kadůvkem a Medlov. Poté, co se vrátíte na Tři Studně, to zpátky do Vlachovic vezmete přes Sklené stejně jako u kratší varianty. Při bohaté sněhové pokrývce a dostatku sil stojí za vyzkoušení okruh Studnice – Zubří – Lísek – Roženecké Paseky – Kuklík  - Studnice čítající zhruba 25 kilometrů. Jako nástupní místo můžete zvolit kteroukoliv z těchto obcí.

– Zubří – Lísek – Roženecké Paseky – Kuklík  - Studnice čítající zhruba 25 kilometrů. Jako nástupní místo můžete zvolit kteroukoliv z těchto obcí.

Po fyzické námaze je potřeba se také náležitě odměnit. Zkusit můžete třeba restauraci U Dvou koček v Novém Městě na Moravě nebo restauraci v penzionu Klokočí v Kadově, který je od Vysočina Arény vzdálený přibližně 10 km.

Krátké okruhy v Klínech v Krušných horách

Toto zimní středisko se nachází 9 km severně od Litvínova a důvodů pro jeho návštěvu je hned několik.

Najdete tu řadu krátkých okruhů, které jsou barevně odlišené a v terénu pomocí barevných šipek výborně značené. Nemusíte tedy spoléhat na mapu či moderní technologie. Určitě se neztratíte.  Parkování je zdarma a možností je hned několik. Pokud se např. část výpravy chystá na sjezdovky, tak můžete zaparkovat na parkovišti 3, které se nachází asi 200 m za penzionem Stará škola. Z tohoto parkoviště už vede upravená běžecká stopa a dá se i bez problémů sjet k lyžařským vlekům. Najdete zde také velkou mapu s přehledně vyznačenými již zmiňovanými okruhy. 

Druhou možností je pokračovat autem dále a zaparkovat v blízkosti větrných elektráren a Mračného vrchu (necelé 2 km od penzionu Stará škola).  Odtud je to už jen kousek na modrý okruh, který měří jen 1,6 km a je ideální jak pro rodiny s menšími dětmi, tak i pro ty, co běžky zkouší poprvé. Okruh je jen lehce zvlněný, takže se nemusíte bát žádných prudkých stoupání či sjezdů.

Ohřát a občerstvit se pak můžete v restaurace Stará škola. Další možnosti jsou v blízkosti lyžařských vleků. Pokud si potřebujete půjčit běžkařské vybavení, tak v lyžařském areálu najdete samozřejmě i půjčovnu. Ceny nejsou ale příliš příznivé a kompletní běžkařský set pro dítě pořídíte jinde třeba i za poloviční cenu.

Malebné Velké Karlovice

Oblíbeným běžkařským areálem ve Zlínském kraji jsou beskydské Velké Karlovice. Desítky kilometrů výborně upravovaných tras tu doplňují doprovodné služby jako například skvělé jídlo i možnosti relaxace. Atmosféru podtrhuje půvabná kulisa okolních lesů a dřevěných chaloupek.

Najdete tu přibližně 50 km upravených a dobře značených běžeckých tras ve 13 okruzích, které se vzájemně prolínají. Zvláště začátečníci jistě ocení, že se zde mohou klidně celý den prohánět na běžkách nenáročným terénem, aniž by opustili hranice obce, která jen „od cedule k ceduli“ měří 10 kilometrů. Nejoblíbenější je rozlehlá louka mezi Spa hotelem Lanterna a Ski areálem Machůzky, kde mají běžkaři k dispozici hned několik stop a který slouží i pro tréninky zkušeným sportovcům (i s možností bruslení). V blízkosti se navíc dá snadno zaparkovat (pod sjezdovkou Razula).

Ve Velkých Karlovicích se také konají různé doprovodné akce pro běžkaře jako např. Noční stopa Valachy, která se pojede v sobotu 8. února. Závod na 15 kilometrů má neobvyklou atmosféru díky tomu, že se koná za tmy, takže bez čelovky to nepůjde.

Podél stop v údolí je několik hospůdek. Vyhledávané je Bistro Razula pod sjezdovkou Razula. Kromě tradiční moravské kuchyně tu najdete i vždy čerstvé frgály – typické valašské koláče přímo z místní pekárny. Restaurace hotelu Pod Javorem na konci údolí pak nabízí velmi chutnou tradiční domácí kuchyni včetně poledních menu. Unavené tělo můžete pak zahřát v termálních bazénech a saunách relaxačního centra Wellness Horal, které je otevřeno denně až do 21:30 hodin. Možností, kde zaparkovat je hned několik: na parkovišti u sjezdovky Razula, u ski areálu Machůzky, v centru obce (u koupaliště a školy). Parkoviště jsou zpoplatněna (100 Kč). Pro informace o stavu tras využijte web obecního úřadu.

1 Like