Aplikace, které vám můžou na cestách pomoci

Existují stovky mobilních aplikací, které vám dokáží usnadnit pobyt v zahraničí i výlet po Česku. A většina z nich je zadarmo. Od klasických map a vyhledávačů ubytování až po specializované, např. pro karavanisty, řidiče nebo single cestovatele. Pojďme se na ně podívat.

Mapy

Mapy toho dnes umí víc, než byste čekali. Zobrazí zajímavá nebo důležitá místa v okolí (památky, hotely, obchody i lékárny), včetně otevíracích dob, nabídnou vám tipy na výlety a pomáhají i řidičům. V Česku bohatě stačí Mapy.cz od Seznamu se zabudovanými turistickými trasami nebo hledačem treků (pěších, cyklo i běžkařských) včetně informací o převýšení na trase a možností sdílet cestu online.

Do zahraničí doporučujeme spíše Google Maps. Kromě klasických funkcí najdou i ubytování, obsahují recenze na podniky, hotely i obchody a funkce Explore vám poradí, co s načatým večerem. Najdete v nich i seznamy „míst k vidění“ v dané lokalitě, fotky a mnoho dalšího. Při řízení upozorňují na uzavírky i radary a jejich časový odhad je zpravidla velmi přesný.

Překladače

Konec domlouvání rukama nohama. Ať už zvolíte Google Translate nebo Microsoft Translator, máte na výběr z několika typů překladu. Můžete si vyfotit např. menu v restauraci nebo pamětní desku a aplikace je převede do vašeho jazyka. Díky funkci „konverzace“ bude mobil druhému člověku vaši řeč okamžitě překládat robotickým hlasem a naopak. Velmi užitečné při komunikaci s místními.

Google aktuálně podporuje více jazyků, otázkou ovšem je, jak kvalitní bude real-time překlad mezi svahilštinou a sinhálštinou. Evropské jazyky ale zvládají oba na jedničku. Doporučujeme před odjezdem požadované jazyky stáhnout pro offline použití.

Bydlení

Pokud si chcete ubytování sehnat sami, máte na výběr z několika možností. Na hotely, kempy, chatky i další klasické typy ubytování jsou tady Booking, Trivago nebo Hotels, které vám nabídnou neskutečné možnosti výběru podle desítek parametrů včetně těch nejdůležitějších jako cena, hodnocení nebo vzdálenost od centra. Fungují skvěle, i když hledáte bydlení na poslední chvíli.

Na dobrodružnější povahy myslí AirBnB, kde hostitelé pronajímají své byty nebo domy a někdy dokonce třeba trafostanici přestavěnou na letní bydlení či prosklené byty v přírodě pod hvězdami. Výhodou je kontakt s místními a „domáčtější“ atmosféra. Nevýhodou je nutnost rezervovat déle dopředu a domluvit si s majiteli podrobnosti po vlastní ose.

Couchsurfing byl fajn v začátcích, kdy byl koncept výměny pohodlí za ubytování zdarma něčím novým a vzrušujícím. Teď je na něm mnoho uživatelů a najít bydlení zadarmo je docela oříšek. Důležité je mít dobré reference, vymazlený profil a hostitele přesvědčit, že mají dát přednost právě vám.

Doprava

Aplikace pro vyhledávání dopravních spojení pro vaše dálkové přesuny se liší region od regionu dle převažujícího způsobu dopravy a lokálních společností. Po Evropě se asi nejlépe cestuje s appkou Omio schopnou srovnat a najít spoje vlakem i autobusem, nebo případně s Flixbusem. Díky jeho opravdu husté síti spojů totiž tolik nevadí, že jste odkázáni na jednoho dopravce. Po Česku přibalte ještě IDOS, nebo preferujete-li konkrétního dopravce, tak Regiojet, Leo Express, nebo Můj vlak od Českých drah. Můžete zde najít spoje i na Slovensko.

Alternativou je carsharing, kde výměnou za nižší spolehlivost (řidič může cestu zrušit, nepřijet, změnit plány…) dostanete autentický zážitek, kontakt s místními, větší flexibilitu a často i lepší cenu než u vlaku nebo autobusu. Pokud jste v zahraničí autem a máte volná místa, je to skvělý způsob, jak si trochu přivydělat a vyvážit náklady na benzín. Nejznámějším zástupcem je BlaBlaCar.

Specializované aplikace

Na závěr pár lahůdek. Karavanistická appka park4night nejenže zobrazí vhodná místa k přespání v autě (i ve stanu), ale upozorní taky na důležité body jako servisy, pitnou vodu a podobně. Každá lokalita má navíc hodnocení uživatelů, abyste věděli, jakým místům se vyhnout.

Pokud hledáte autopůjčovnu a zkoušíte srovnávače jako Kayak nebo RentalCars, vždy jejich nabídku porovnejte i s cenami dané autopůjčovny (buď přes jejich aplikaci nebo na webu) a dobře si pročtěte podmínky kvůli skrytým poplatkům, které mohou dosáhnout astronomických výšin. Autopůjčovny jsou tím vyhlášené. U srovnávačů letenek to taková divočina není.

Výdaje dostanete pod kontrolu s Nomad Wallet, která za vás sleduje, kolik už jste utratili a jestli byste si náhodou neměli ten plánovaný oběd v michelinské restauraci odpustit. Nastavit lze jakoukoli měnu, výdaje můžete sledovat v kalendáři, navíc je i rozdělit dle typu včetně možnosti „úplatek“.

A samozřejmě nezapomeňte taky na aplikaci Hello bank! To abyste měli přístup ke svým účtům i v zahraničí, mohli kontrolovat stav konta, měnit limity apod. Když si s sebou navíc přibalíte Hello kreditku, potěší vás nejvýhodnějším směnným kurzem při platbách v zahraničí.

Každému na cestách vyhovuje něco jiného a k výše uvedeným aplikacím samozřejmě najdete spoustu alternativ, které se do tohoto článku nevešly. Inspirujte se, stáhněte si, co potřebujete a užijte si cestu, ať už vás kroky zavedou kamkoli.

1 Like