Appky Tomáše Jelínka pomáhají nejen nevidomým

Jméno Tomáš Jelínek (na fotce vpravo) možná neslyšíte poprvé. Letos v únoru jsme psali o mobilní aplikaci Cash Reader, kterou vytvořil společně s kolegou Martinem Douděrou. Díky této aplikaci mohou lidé se zrakovým postižením jednoduše rozpoznat hodnotu bankovek. A protože se 13. listopadu slavil mezinárodní den nevidomých, přišlo nám fajn Tomáše trochu vyzpovídat.

Aplikace Cash Reader bude mít za sebou první rok života, jak se jí daří? Kolik lidí ji u nás i ve světě používá?

Pro nás to byl skvělý rok, ve kterém se stal Cash Reader jednou z nejpoužívanějších aplikací pro čtení bankovek na světě. Často nás lidé z nejrůznějších koutů světa žádali o přidání té či oné měny, na čemž jsme intenzivně pracovali a dnes se můžeme pochlubit rozpoznáváním 75 světových měn! Cash Reader používá po celém světě více než 40 tisíc uživatelů.


V zeleně vyznačených zemích se používají bankovky, které Cash Reader umí rozpoznávat.

U nás je díky Hello bank! aplikace pro čtení českých bankovek zdarma, a proto v žebříčku zemí podle počtu uživatelů je ČR dlouhodobě v první pětce. Jsme moc rádi, že zrovna u nás pomáhá Cash Reader už více než 1 500 lidem.

Spoustu našich uživatelů známe osobně. Výhodou je, že můžeme všechny změny a vylepšení snadno konzultovat a máme okamžitou zpětnou vazbu. Na druhou stranu musím počítat s tím, že když mi do produkce proklouzne nějaká drobná chyba, ihned mi telefon zahltí SMSky, ať to jdu okamžitě opravit. :slightly_smiling_face:

Ještě stále rozšiřujete aplikaci?

Do aplikace stále přidáváme o nové měny, což je často logistický oříšek, protože potřebujeme bankovky mít fyzicky k dispozici. Pomáhají nám s tím lidé z celého světa, ať už jde o cestovatele, tak o naše uživatele z konkrétních zemí. Pokud sami cestujete a jedete do některé ze zemí, které jsme ještě na mapce nezvládli zazelenat, tak budeme moc rádi, když nám napíšete.

Je možné aplikaci ovládat i hlasem?

Ano, tuto funkci jsme přidali nedávno. Třeba na iPhonech lze Cash Reader naučit vlastní fráze pro každou měnu a pak stačí např. jen vyslovit: „Hej Siri, rozpoznávej forinty.“ Tento hlasový příkaz sám zapne Cash Reader, který se automaticky nastaví na rozpoznávání maďarských forintů.

Jak se člověk dostane k tomu, že začne vymýšlet a uzpůsobovat aplikace pro lidi se zrakovým postižením?

U mě to bylo vlivem okolí. Několik mých kamarádů, se kterými hraji deskovky, má docela silnou barvoslepost. Často jsem slýchal výmluvy, že prohráli jen proto, že si spletli figurky, které se liší pouze barvou. Vytvořil jsem tedy první aplikaci NowYouSee, právě na korekci problémů s rozlišováním barev. Později jsem ji vylepšil o další funkce a vydal celosvětově.

Pokud nevíte, jestli máte problém s barvami, tak si můžete udělat test na našem webu. Test je vhodný i pro malé děti, protože oproti testům u lékaře, kde musíte přečíst čísla, tak my pracujeme s obrázky zvířat a věcí.

Řada lidí vůbec netuší, že lidé se zrakovým postižením mohou používat chytré telefony a aplikace v nich. Jakým stylem je ovládají?

Nevidomí ovládají mobilní aplikace pomocí dotykových gest a systém telefonu sám nahlas předčítá jednotlivé prvky na obrazovce. Čtenáři si mohou sami vyzkoušet na svém telefonu ovládání “poslepu”. Na iPhonech si v „Nastavení telefonu“ zkuste v sekci „Zpřístupnění“ zapnout odečítač obrazovky „VoiceOver“, na Android telefonech se tato funkce jmenuje „TalkBack“.

Jednoduchá gesta zvládne každý téměř intuitivně. Po zapnutí odečítače vám přečte telefon okamžitě první prvek na obrazovce (třeba nadpis obrazovky). Pak jen prstem přejeďte kdekoliv na obrazovce směrem doprava a hned se vám přečte další prvek. Pokud se jedná třeba o tlačítko, tak vám telefon přečte text na tlačítku a zdůrazní, že jde o tlačítko.

Každopádně je důležité, aby už samotní programátoři a designéři aplikací se je snažili vyvíjet tak, aby je mohl používat úplně každý.

Na jakých dalších projektech a aplikacích jste se podílel?

První aplikaci jsem pro iPhone vyrobil už před více než deseti lety. Tenkrát se jednalo o jednoduchý nákupní seznam. Pracuji jako mobilní vývojář na volné noze, vyrábím aplikace zejména pro startupy. Z těch známějších můžu uvést třeba Cool Ticket, appku pro snadný nákup lístků do kina a cashless platby na festivalech. Jsem autorem i výše zmiňované appky NowYouSee.

Jaké jiné aplikace používají lidé se zrakovým postižením nejčastěji?

Myslím, že mí nevidomí přátelé budou souhlasit, když řeknu, že používají stejné aplikace jako my ostatní. Také komunikují přes sociální sítě, používají navigaci, jízdní řády, bankovnictví aj. Jen z nabídky podobných aplikací zvolí takovou, která na ně myslí a je pro ně snadno ovladatelná.

Existují i velmi specializované aplikace, které třeba komunikují s nějakou jejich pomůckou. Například nedávno jsem zkoušel náramek, který kolem sebe vysílá sonické vlny, díky kterým odhaduje vzdálenost objektů a vibruje, když se k nim blížíte. Takový náramek má i svou aplikaci, kde si všechno nastavujete.

Sami máme spoustu nápadů na další užitečné aplikace, které bychom rádi realizovali. Tak třeba příště pro vás budeme mít další novinku. :slightly_smiling_face: