Bankovní identita

Tak mě napadlo, že toto téma by na oficiálním fóru banky nemělo chybět.

Už na ní začal někdo v bankce pracovat nebo se zařadila na konec fronty někam za NFC platby a okamžité platby (které banka dle sdělení jejího zástupce nehodlá letos ještě zavádět)? Dočkáme se toho, že HB bude opět mezi posledními bankami, které ji ještě nebudou podporovat?

2 Likes

Bankovní identita je skvělá věc, už jsem ji několikrát využil. 👍

Tak třeba mně se ta bankovní identita moc nelíbí. zařadil bych ji někam do skupiny s ovládáním vlastních účtů v jiných bankách ... Klidně by se mohla zařadit na konec fronty - za ty okamžité platby atd. Ale hlavně bych rád viděl, kdyby se už něco začlo dít ... 😒 

Muf: Ani jsem nevěděl, že už to funguje i když jsem četl, že něco takového se má zavádět. Je ale otázkou kolik úřadů bude podporovat možnost přihlásit se k ním přes tu bankovní identitu a vyřízovat tak s ními různé záležitosti a jestli raději nebudou preferovat osobní kontakt s lidmi u nich na úřadech před kontaktem na dálku přes internet.

Minimálně je možné pomocí bankovní identity vstupovat do Portálu občana, takže např. získat všechny možné výpisy, je možné vyřizovat daňové záležitosti přes Moje daně...

1 Like

A co je třeba udělat pro to aby někdo mohl tu bankovní identitu používat kromě toho, že je třeba být klientem některé banky která to podporuje a mít tam aktívní přístup do IB? Je třeba se kvůli tomu někde registrovat nebo nějak požádat o zřízení té bankovní identity pro konkrétní osobu? Ono se to asi už zavedlo, ale nějak moc se o tom neinformuje a spousta lidí možná ani netuší, že vůbec něco takového existuje nebo k čemu je to dobré.

Pro mě by teď byly aktuální daně - finanční úřady i sociálka to podporují, moje zdravotní pojišťovna to naštěstí umožňuje už několik let podat elektronicky. Žádný osobní kontakt na těch úřadech není potřeba - jen se musí nejdřív jet MHD přes celé město a pak vystát desítky minut dlouhá fronta na podatelně a tam na kopii hodí úřednice štempl a převezme originál. Nebo to samozřejmě můžu poslat poštou, ale pak budu stát ještě delší frontu na poště.

Třebas u AirBank to stačí v mobilní aplikaci povolit pomocí zaklikávacího tlačítka - to je vše. Bohužel zrovna AirBank to má připraveno už od ledna, ale údajně pořád ještě čeká na udělení licence od státu, aby to mohla spustit - ale to jsme off topic.

Aktualizace:

https://www.penize.cz/osobni-ucty/424905-bankovni-identitu-spusti-i-air-bank-a-moneta-uz-maji-akreditaci?

Chápu, že určitá sorta opatrnějších lidí to nikdy využívat nebude. Jistě je tu nějaká pravděpodobnost toho, že digitální identitu někdo může ukrást a zneužít, ale lidé by měli mít možnost si vybrat, jestli raději budou riskovat toto nebo nákazu covidem při obíhání různých úřadů.

Žádný osobní kontakt na těch úřadech není potřeba - jen se musí nejdřív jet MHD přes celé město a pak vystát desítky minut dlouhá fronta na podatelně a tam na kopii hodí úřednice štempl a převezme originál.

Tak to příliš nechápu. Žádný osobní kontakt a na té podatelně je ten kontak s úředníci jaký? Pokud by to znamenalo, že na ty úřady je stejně třeba chodit s papírama a nebo to zasílat poštou a nešlo by to vyřízovat z domova u počítače připojeného k internetu tak by ta bankovní identita ztrácela smysl.

Já když jsem v lednu potřeboval vyřídit příspěvek na bydlení tak jsem telefonoval na ÚP s dotazem jestli to bude možné vyřídit přes internet zasláním vyplněných formulářů a dokladů e-mailem. Loni v dubnu to tak šlo bez problémů vyřídit. Paní která se mnou mluvila mi řekla, že to takto nejde pokud nemám zaručený elektronický podpis který nemám. Musel jsem vše tisknout a pak s tím jet na ten ÚP abych si to tam osobně vyřídil. Tam mi ale jiná paní která to se mnou vyřizovala řekla, že jsem to klidně mohl zaslat e-mailem a to i bez elektronického podpisu, protože v době výjiméčného stavu na to elektronický podpis není nutný. Mám dojem, že na úřadech mají raději když lidi si různé záležitosti chodí vyřízovat osobně k ním než aby to vyřizovali na dálku pčes internet. Možná proto, že se obávají, že když lidí nebudou osobně k ním chodit tak budou méně vytížení a tím můžou přijít o práci.

Určité riziko zneužití bankovní identity je, ale myslím si, že není o nic větší než v případě IB, komunikace na dálku s dodavateli energií atp.. Svoje přihlašovací a identifikační údaje proto třeba si dobře chránit a dávat si pozor kde všude se je zadává. Pokud bychom se měli toho bát tak to bychom se nemohli nikam přihlašovat a vše bychom museli vyřízovat chozením osobně na úřady, do bank atp. a vše vyřizovat tak jak to bylo běžné před nějakými 20 léty. Doba se mění a tak proč nevyužívat to co nám může zjednodušit a ulechčit běžný život když je to k dispozici.

Ono asi bude nějakou delší dobu trvat než se ta bankovní identita stane něčím běžným a samozřejmým tak jako např. IB v bankách a úřady to začnou brát vážně.

@vlazy:

Samozřejmě jsem tím myslela situaci, když člověk tu bankovní identitu nemá. Pokud ji máš a příslušný úřad ji dovoluje využít, tak nikam osobně chodit nemusíš a pošleš to jen přes internet - třeba zrovna ty daně.

Osobní kontakt s úředníkem je zapotřebí v případě, že tam probíhá nějaké jednání, kdy s ním sedíš v kanceláři/na přepážce a něco delší dobu řešíte. Pokud musíš jenom něco donést na podatelnu kvůli orazítkování (protože to nejde elektronicky), aniž bys třeba přitom s kýmkoliv promluvil jediné slovo, tak je to jen zbytečné potkávání lidí (včetně cesty na ten úřad).

Bohužel řada úředníků si raději zve lidi kvůli každé "blbosti" osobně - jednak aby vykazovali činnost a svoji potřebnost, jak správně píšeš - jednak proto, že zejména ti starší se nechtějí učit pracovat s elektronickými novinkami a pokud bude existovat možnost udělat to po staru, tak nebudou tlačeni k tomu naučit se to po novu.

Mě víc vadí, že je to zase vázané na určitý HW a SW ... Minulý týden jsem zkusil zprovoznit "Moje ID", které už nějaký ten pátek odpočívalo v mém archivu a zjistil jsem, že abych se připojil na státní správu, potřeboval bych ještě ten nějaký vychytralý telefon a nebo Win10 na PC. Tak do těch Win10 už asi půjdu - zdá se, že už je MS dostatečně stabilizoval a trochu omezil ty neustálé komplexní opravy - ale ten Smartfone jen přes mou mrtvolu 💀 ...

Nojo, MojeID mám vlastně taky, úplně jsem na něj zapomněla, ale stejně je pro mě momentálně nepoužitelné, protože jsem se zasekla na tom posledním kroku, kdy musí člověk fyzicky vzít doklady totožnosti a dojít si potvrdit identitu na příslušný úřad.

Co se týká navázání na určitý HW a SW, je to jen otázka zvyku a ochoty opustit staré zaběhané snadné cestičky, na které je člověk zvyklý. Loni na podzim mi starý počítač s Win7 odešel do křemíkového nebe a dostala jsem nový s Win10. Za těch pár měsíců jsem si na to tak zvykla, že už ani nepociťuju nějaký diskomfort při jeho používání. Stejně tak je to se smartfony - chápu argumenty určitých lidí, kteří je nechtějí používat kvůli bezpečnosti (i když je otázka, nakolik jsou ti lidé skuteční odborníci, kteří dokáží objektivně zvážit míru rizika, a nakolik mají jen předsudky a strach z neznámého) - někdo je prostě opatrnější, jiný je ochoten nést určité riziko výměnou za pohodlí a služby navíc. Každopádně je škoda, že řada zejména starších lidí už nejde do smartfonů jen proto, že se podceňuje, že je to moc složité a že by se to nebyli schopní naučit. Ve svém okolí vidím spoustu opravdu starých lidí (kolem 80 let), kteří byli okolnostmi donuceni naučit se třeba objednávat si dovážku jídla přes internet.

A ještě zpět k původnímu tématu bankovní identity - rozebrali jsme to tu ze všech možných úhlů pohledu, ale nikdo z banky se k tomu nevyjádřil (ano, Mirku, přesně vím, co bys mi teď na to odepsal 🙃). Sačilo by třeba jen pár slov ve smyslu, že banka o tom ví, ale momentálně to nepatří k jejím prioritám. Že zaměstnanci banky toto fórum ještě vůbec čtou a zajímají se o názory klientů a ne jen jednou za čas sem dají reklamní post na nějakou novou službu nebo akci banky.

1 Like

maminka1: Osobní návštěva úřadů a kontakt s úředníkem jsou v některých případech nutné a také kvůli starším lidém kteří se sočasnou technikou neumí pracovat. Není to ani tak o tom, že by se starší lidí nechtěli něco nového učit, ale spíše, že mnozí se už to v jejích věku nedokážou naučit a ani jich to nezajíma nebo tomu nedůvěřují. Takové lidí nejde jen tak ignorovat a nutit je ke komunikaci s úřady na dálku přes internet když to v mnoha případech není ani reálné aby je k tomu někdo donutil. Jde především o to aby se komunikace s úřady co nejvíce usnadnila těm kteří mají zájem s úřady komunikovat na dálku v klidu z domova přes internet a zároveň neznemožnila nebo nezkomplikovala těm co o to zájem nemají. Bude ještě nějakou dobu trvat než se komunikace na dálku přes internet stane něčím běžným a samozřejmým. Pamatuji si ještě časy kdy někdy před nějakými +/- 20 léty jsem v bance chtěl zřídit IB a dívali se tam na mne s nedůvěrou jako na nějakého podivína, že co a proč to takového chci zřídit. V současné době je IB v bankách už dávno něčím zcela normálním a běžným co každému klientovi zřízují asi automaticky.

jisy: Ono to Moje ID ještě stále existuje a funguje a to dokonce i pro komunikaci se státní správou? Myslel jsem, že se to příliš neujalo a možná už to i zaniklo. Nikdy jsem se do toho neregistroval i když se mne k tomu některé služby snažily donutit.

Vlazy: Moje ID existuje, ale zřejmě se moc neujalo, právě proto, že dříve nebylo moc k čemu ho využít...  Bankovní identita by mohla být bezesporu lepší, právě proto, že řeší i banky, nejen státní správu. Na všech těchto řešeních mi vadí hlavně ta jejich neuniverzálnost, tvůrci si moc zjednodušují život.

maminka1:  Já s Win10 žádné problémy nemám, běžně s nimi pracuji u klientů. Ale na svém počítači jsem je zatím nechtěl, protože: nechodí tam některý SW, který jsem zvyklý používat, bude třeba nový počítač a tedy všechno přeinstalovat, nevím, jestli k nim připojím svoje staré tiskárny atp atd.

A hlavně ty neustálé aktualizace, které se nedaly zakázat / omezit. Jo, kdyby mi jak Tobě odešel počítač do věčných lovišť, tak by bylo rozhodnutí snazší.

Ale jak jsem řekl, už jsem téměř rozhodnut a asi nějaký nový poč. koupím.  Aspoň se v tom lockoutu nebudu nudit ... 😏

jisy: Pamatuji si, že kdysi před několika léty kdy to Moje ID začínalo tak se to všude v internetu propagovalo a nabízelo se za registraci i nějaké peníze, flešky atp. aby do toho nalákali co nejvíce lidi. Asi dost lidí se tam takto na tu úplatu nalákalo, ale to byli asi většinou takoví kteří se tam zaregistrovali aby dostali za to tu odměnu a pak to příliš nevyuživali a nyní už možná si ani nepamatuji, že se do něčeho takového registrovali. Myslím, že bankovní identita má mnohem větší šanci na úspěch, ale možná by to chtělo trochu více rozpropagovat aby se lidí o tom dověděli, že něco takového existuje a k čemu je to dobré.

Možná, že má bankovní identita větší šanci na úspěch i proto, že banka jako instituce, které člověk svěřuje svoje peníze, připadá řadě lidí důvěryhodnější a bezpečnější než někdo, kdo si prostě založil firmu, kerá za registraci nabízela nějaké levné dárky a podbízela se v kdejaké reklamě. Tím nechci tvrdit, že by Moje ID muselo nutně být nějaké méně bezpečné, ale na někoho to tak může působit. Navíc v dnešní době slyší na možnost komunikovat s úřady nebo kýmkoliv jiným na dálku bez nutnosti osobního kontaktu daleko víc lidí, než tomu bylo v době, kdy Moje ID vzniklo.

Další zajímavý článek - několik bank se dohodlo, že založí společnou asociaci a budou při zavádění Bankovní ID spolupracovat. Proč se k nim HB také nepřidala, vždyť by si tím ušetřila spoustu práce? Opět se rozhodla jít vlastní složitější cestou jako v případě NFC plateb? Doufám, že to nebude cesta pštrosa s hlavou v .... vlastně spíš pštrosa úplně bez hlavy 😉

Bankovní identitu nabídneme společně, dohodly se banky

Proč se k nim HB také nepřidala, vždyť by si tím ušetřila spoustu práce? Opět se rozhodla jít vlastní složitější cestou

Možná se HB v tomto případě rozhodla nejít žádnou cestou, protože možná ve Francií bankovní identita není a tak se ji rozhodli nezavádět ani v Česku.

Moje ID, bankovní identita atd. - to všechno snadno nahradí datová schránka. Může ji mít podnikatel i občan. A vše lze vyřídit skrzevá tu.

Když navíc člověk používá nějakou nadstavbu, chová se datová schránka jako offline e-mailový klient (Outlook, Thunderbird) a přijaté i odeslané ztrávy má člověk navždy uloženy u sebe na PC.

A ano, samozřejmě se lze do datovky dostat odkudkoliv (mobil, tablet, PC).