CASH READER: digitální „oči", co přečtou hodnotu bankovek za vás

%C3%BAvodn%C3%AD%20fotka%20blog

Když zavřete oči a vezmete do ruky některou z českých bankovek, poznáte, v jaké je hodnotě? Podle váhy těžko, podle velikosti snad jen díky speciálním pomůckám. Je to tedy takřka nemožné a přitom lidé se zrakovým postižením se s touto situací setkávají denně.

Proč vznikl Cash Reader?

Pan Tomáš Jelínek se dlouhodobě zabývá vývojem mobilních aplikací a jeho snahou je umožnit jejich používání i lidem se zrakovým postižením.

Před dvěma lety se v rámci své práce setkal s nevidomým člověkem, který si postěžoval, že má v kapse sice chytrý telefon, ale stejně musí na rozpoznávání bankovek používat starou plastovou šablonku. To byla výzva pro Tomáše Jelínka a jeho tým, a tak začali vyvíjet aplikaci pro identifikaci bankovek. Téměř po dvou letech práce je aplikace na světě a umí rozpoznat hodnotu bankovek 40 světových měn a je přeložena do 25 jazyků.

Jak to funguje?

Stačí namířit kameru telefonu na bankovku a okamžitě zjistíte její hodnotu. Aplikace vám ji jednak kontrastně zobrazí na displeji (což je určeno zejména lidem se zbytky zraku) a v závislosti na vaší volbě také hodnotu bankovky buď vysloví nebo zavibruje (např. jednou v případě bankovky v hodnotě 100 Kč, dvakrát, pokud jde o 200 Kč atd.).

Díky Hello bank! čte Cash Reader české bankovky zdarma

Mobilní aplikace nás baví, takže když nás oslovil pan Tomáš Jelínek se svým plánem na vytvoření aplikace, hned nás to zaujalo a rozhodli jsme se projekt finančně podpořit. Díky Hello bank! mohou lidé aplikaci pro rozpoznání české měny využívat zcela zdarma. Pokud jde o ostatní měny, tak aplikace ještě zdarma rozpozná nejnižší dvě bankovky od každé měny. V případě, že má uživatel aplikace zájem o plnou verzi, zaplatí za doživotní licenci 349 Kč.

Ve světě slabozrakých

Braillovo písmo najdete dnes na řadě výrobcích včetně léků, ale na bankovkách ne. V České republice žije 60 tisíc zrakově postižených osob, z toho přibližně 20 tisíc je nevidomých.
Tito lidé mají své osvědčené pomůcky jako např. speciální plastové šablonky. Díky nim lze rozeznat hodnotu bankovek na základě jejich rozdílné délky. Práce s ní chce cvik a někdy bývá jednodušší si bankovky den předem připravit do jednotlivých přihrádek peněženky a spoléhat na to, že při placení narazí na poctivého prodejce, který jim správně vrátí.

Každý rád cestuje a ve světě slabozrakých to není výjimkou. Když dojde na placení v cizině, tak jsou tito lidé opět odkázáni na poctivost prodejce anebo je nutné si najít šablonku pro danou zemi, což nemusí být vždy jednoduché. Navíc některé bankovky mají stejnou délku (např. americký dolar) a jejich rozpoznání je tedy pro nevidomé nemožné.

Aplikace Cash Reader byla vyvinuta s maximálním ohledem na zrakově postižené uživatele, aby se mohli spolehnout, že jim doma i na cestách stačí bankovku ukázat aplikaci a okamžitě se dozví, o jakou měnu a hodnotu se jedná. Dalším cílem tvůrců této aplikace je dostat ji i ke zrakově postiženým lidem v jiných zemích světa a ulehčit jim tak každodenní manipulaci s penězi.

Link pro snadné stažení aplikace:

Tým, co stavěl Cash Reader