DCC v Řecku

Ahoj, zdravím z Řecka. Díky mému "postižení" sleduji co se děje na terminálech, když platím kartou. Minimálně ve třech případech při bezkontaktní platbě bez PINu (platby v řádech jednotek EUR, většinou 1 lahev pití) terminál nabídl DCC, tedy na výběr mezi zaúčtováním do EUR nebo CZK. Ve dvou případech obsluha sama (správně) odklikla EUR (a kdybych to opravdu pečlivě nesledoval, ani bych si toho nevšiml), jednou mi dala na výběr (takže jsem řekl, že chci EUR). Jen mě to udivilo, že obsluha má bez mého zásahu (a tedy možnosti se domu bránit) možnost odsouhlasit DCC?

Hello! Patriku, díky za Váš aktuální příspěvek z Řecka s Hello kreditkou.

V ideálním případě, pokud klienti platí v zahraničí na POS terminálu (ať už kontaktně nebo bez), obsluha by vám měla nabídnout k odsouhlasení použití DCC. Bohužel nelze stoprocentně garantovat, že to pokaždé udělají a nechají klienta dokončit transakci na terminálu podle jeho představ. Pak je čistě na vás, abyste upozornili obsluhu nebo si zkontrolovali účtenku a údaje na ní, a případně okamžitě požádali o storno transakce a zadali nově. Na to máte samozřejmě právo. Nemusíte čekat na zaúčtování a pak podávat např. reklamaci.

Každopádně děláte velmi dobře, že si to hlídáte.

Přejeme krásnou letní dovolenou 🙂

To, o čem píše Patrik, se mi také jednou stalo ve Španělsku před 5 lety. Šlo o malou částku (3-4 €), tak mě ani nenapadlo prodavače hlídat. Ono také může být problém, když jsem v zemi, kde domorodcům moc nerozumím. Takové Slovensko (tam to také na mě zkoušeli) - tam je prostě seřvu na 3 doby a musí to zadat znovu … :smiley:

Celý tento systém je legální loupež za bílého dne - něco jako pražské směnárny a taxikáři . A EU se pochopitelně do toho vrtat nechce - že by tam bylo nějaké všimné pro europoslance ? :frowning_face:

1 Like

Přesně tak, hádejte se v zemi, kde vám prodavač nerozumí/nechce rozumět. V tomhle nás chtě nechtě musí zastoupit naše banky "povzbuzené" reklamacemi. Pokud jsem měl možnost vidět ceníky pro prodejce, tak za chargeback zaplatí i několik desítek eur, když se mu bude takto DCC vracet ve významném počtu případů, tak toho zanechá. 

Pravda, ani naše banky z toho nemají radost, Hello jsem musel "přesvědčit" pomocí finančního arbitra, když mi v Irsku v hospodě odklikli DCC až poté, co jsem zadal PIN a předal terminál obsluze (od té doby vždy čekám, až po zadání PINu naskočí "approved" ), naneštěstí šlo o dost velkou částku (ubytování a jídlo pro 4 lidi).

DCC je problém sám o sobě, jediné co aktuálně pomůže je si dávat velký pozor. Nic moc s tím člověk nenadělá. Já jsem byl minulý rok v Polsku a platil kartou kartou KB a u pumpy říkám Zlotý, zlotý a bylo tov pořádku. Ještě jsem si to ověřoval na karetním oddělení Komerční banky a.s.

Na tyto případy je skvělá Mbank, která umí dnes již dát klientům možnost DCC zablokovat. Zatím je bohužel jediná. Je to pro banku určitě skvělý marketingový tah. Karta Mbank - Svět má také dobré kurzy a nové jedinečné funkčnosti na českém trhu a to určitě přiláká řadu klientů, kteří tuto kartu využijí v zahraničí.
Vím, že něco podobného jako blokace DCC plateb, blokace bezk. plateb a další připravuje i Fio banka, ale zatím nevíme, jak to bude v praxi vypadat a co půjde zablokovat.

Já osobně navrhuji jít Hello bank proti Mbank kartou Svět v konkurenčním boji. Kdo bude lepší.
Kreditní karta Hello bank má nejlepší kurzy na trhu a určitě pokud zavede třeba možnost blokace DCC plateb, blokace bezk. plateb, použití mag. proužku, možnost blokace použití karty v zahraniří, či třeba geograficky jen ve státech EU, tak by z toho mohl vzniknout poměrně zajímavý konkurenční boj na českém trhu.

Bohužel se na českém finančním trhu nic zásadního jinak neděje, žádná jiná banky ( kromě Fio banky) nemá zájem, nové super funkčnosti zavést. Ptal jsem se třeba u Komerční banky a nic rozhodně neplánují, je to sice škodam, ale co se dá dělat.

Moc by se mi líbil v tomto souboj alespoň Mbank x Hello bank.

Co na to říkáte klienti, jak by se vám tato funkčnost líbila a byla by i vaším přínosem? ( můj názor-lepší něco, než nic a určitě skvělá věc)
Současně dotaz na banku, jak je tato záležitost technicky náročná a zda by to šlo v nějakém rozumném čase službu technicky zrealizovat?

Vím, že banky má aktuálně řadu dalších požadavků od klientů jako jsou okamžité platby, digitalizace platební karty apod, ale toto stojí za zvážení.

Pojďme diskutovat a časem soutěžit, kdo bude nakonec lepší, zda mBank či Hello bank. Já věřím, že určitě Hello bank.

Hezký den

Jestliže HB na svých stránkách prezentuje kreditku jako nástroj pro "záchranu v případě nenadálých výdajů" a mnozí klienti ji tímto způsobem skutečně využívají, možná představují pro banku hlavní cílovou skupinu tohoto produktu, zřejmě není z jejich strany velká poptávka pro možnost rozšíření možnosti kontroly transakcí v zahraničí. Asociační kurz na kreditní kartě by také banka zřejmě nenechala, kdyby jí na zahraničních transakcích utíkaly větší peníze. Pravděpodobně se jedná jen o malou část transakcí, kde je lepší pro banku obětovat marži ve prospěch marketingové výhody. Navíc by zřejmě byl problém i v technických limitech bankovního systému HB, který zatím neumožňuje ani daleko jednodušší funkce.

Situace HB je svým způsobem specifická, ale ostatní banky omezovat DCC rozhodně také nebudou. Vždyť na něm vydělávají (mám na mysli transakce zahraničních turistů u nás). Například zmiňovaná KB, která patří k nejdražším bankám v ČR, bere si poplatky, kde může, tam je přicházet s podobným požadavkem úplně marné.

mBank je v jiné situaci než HB, její hlavní trh je Polsko, všechny funkce IB jednoduše překlápí do ČR bez sebemenší úpravy (někdy dokonce v originální polské jazykové verzi). HB funguje odděleně v jednotlivých zemích, IB se chovají odlišně.

Jinak omezení DCC ze strany banky mi nepřijde jako výhra. Stane se totiž to, že se transakce u pokladníka úplně zablokuje, neproběhne vůbec. Je nutná komunikace s obchodníkem, eventuálně použití jiné karty bez omezení DCC. Jediná výhoda je tedy v tom, že DCC neproběhne bez toho, aby o tom klient nevěděl. Komunikaci s obchodníkem o placení je ale stejně nevyhnutelná.

1 Like

Možnost potlačení DCC u Mbank je skvělá vlastnost, kazí ji ale bohužel to, že tuto funkčnost nelze nastavit v IB, pouze na Smartfonu (což tedy třeba pro mne je na 2 věci … ). Navíc s tím velice tajnůstkaří a s nikým to nechce sdílet. Jestli si tedy myslí, že všichni klienti ostatních bank teď houfně přejdou k Mbance, tak to asi těžko …
To by toho musela předvést trochu víc …

Co jsem slyšel, tak prý to bude časem i v internetové verzi mBank, ale těžko říci, kdy to bude.

Jsem zvědavý na Fio banku, co ta vymyslí. To určitě také bude nějaký čas trvat.

Další zajímavá zkušenost z Řecka. V obchodě jsem si vybral pití za 1,70 EUR, prodavačka se netvářila úplně nadšeně, ale nakonec platbu kartou přijala. Bohužel to v těch malých obchůdcích probíhá tak, že dáte prodavači kartu, který ji přiloží k terminálu kdesi za pokladnou. Byl jsem docela překvapen, že na účtu byla 2 EUR. Bohužel jsem to pití fakt potřeboval (vydal jsem se na 15 km pochod k jeskyni v horku) a neměl jsem tak sílu se s ní hádat. 

Jen další věc, na kterou je třeba dávat pozor. Možná to byl poplatek za "malou platbu kartou", nevím, jestli v Řecku jsou povolené nebo nikoliv.

No, už jsem živý  zdravý zpět, holt těch 30 centů oželím.

Bohužel DCC je velký nešvar. Jedinou možnost vidím v nějakém nařízení EU se taková věc úplně zakáže. Těžko to budou banky sami od sebe nabízet blokaci těchto funkcí, až na světlé vyjímky.

Jinak se i každému, kdo si dává pozor a není se ničemu ani divit, že se platbě provede s DCC přirážkou.