Hello! Co je největší vášní našeho parťáka Milana?

Hello!

Jeho největší vášní :slightly_smiling_face: je umění v jakékoli podobě – je radost s ním chvíli jen tak být. Milan, náš parťák z Hello, je malířem obrazů, ale především je velký pohodář a sympaťák, který má o čem vyprávět. Kde rád tvoří a kdo jej v malířské tvorbě inspiruje? Nejen o tom jsme si s Milanem Zářickým mezi jeho obrazy na výstavě u nás v Hello bank! povídali …

1. Ahoj Milane, jak se Ti daří a na čem u nás v týmu Hello pracuješ? Vidíš nějaké propojení s Tvým koníčkem a prací?

Ahoj, děkuji za optání, jsem právě v období, kdy si plním svůj sen, začínám totiž vystavovat své obrazy v Praze, je to vůbec moje první veřejná výstava a tohle jsem si opravdu moc přál. V Hello bank! pracuji jako produktový specialista a nově se zabývám i pojištěním, což mě naplňuje. Propojení vidím ve smyslu pro detail.

2. Jak ses k malování dostal? Proč vlastně maluješ?

S kresbou jsem začal asi od 16 let, kdy jsem chodil čtyři roky do ateliéru k paní Evě Horákové. Když nad tím teď přemýšlím, tak vlastně celou tu dobu jsem se učil kresbu a k malbě jsem se dostal až sám v roce 2014. Malovaní je má touha a svou tvorbou chci dělat radost sobě a především druhým.

3. Vzpomeneš si na svůj první obraz? Jak se Tvoje tvorba vyvíjela v čase?

Můj první obraz na plátně je moře s molem a loďkou při západu slunce, vznikl ještě v Ostravě jako dárek pro kamaráda. Dříve jsem maloval více krajiny, kytky, zvířata a postupně jsem se dostal k abstrakci.

Kde bereš inspiraci? Kdo Tě v malířské tvorbě inspiruje? Máš nějaké vzory?

Mojí největší inspirací je svět kolem mě, lidi, příroda a hudba. Mým největším malířským vzorem je František Kupka, a to zejména v jeho abstraktní tvorbě.

5. Které malíře obdivuješ? Ve které historické době by se Ti líbilo žít a tvořit? S kým by sis „tenkrát“ rád poseděl a popovídal?

Jéje… těch je opravdu spousta! Ale především je to František Kupka, Toyen, Jan Zrzavý, Claude Monet, Vincent van Gogh a řada dalších. V ideálním případě bych si pořídil stroj času a cestoval už od renesance. A proč od renesance? J Tuze rád bych se potkal s Leonardem da Vincim.

6. Než se pustíš do malování obrazu, co je pro Tebe nejdůležitější?

Myslím si, že je důležité mít v sobě vnitřní klid. Jindy výslednému obrazu dodá ty správné grády silná emoce. Při tvoření potřebuji slyšet hudbu a nejraději si pustím mix různých skladeb a žánrů od Emeli Sandé až po klasiku.

7. Kde rád tvoříš?

Můj domov je mým ateliérem, takže nejraději doma, tam mám svůj malířský koutek. :slightly_smiling_face:

8. Co maluješ nejraději?

Abstrakci, protože ta má neomezený prostor a dává mi křídla.

9. Jak dlouho maluješ obraz?

To je jak kdy. Někdy je to dílo okamžiku, ale některé nápady zrají déle, než je vůbec přenesu na plátno. Například hyperrealistický portrét, který je v oleji, to bylo malování na 26 hodin rozdělené do tří měsíců, protože jednotlivé vrstvy obrazu musely proschnout. Akryl je úplně jiný, ten schne během několika hodin.

10. Když maluješ, mění se Ti v průběhu tvoření „děj x linka obrazu“ nebo už máš od samého začátku jasnou představu o tom, jaký bude Tvůj obraz ve finále?

Pokud je to téma, o kterém jsem déle přemýšlel, tak se linka obrazu nemění a snažím se technikou vystihnout svou představu. Na arteterapii jsem se naučil, že všechno nemusí být jen dílem „hlavy“, a tak se nechávám rád unášet na vlnách tvorby samotné.

11. Jakou technikou maluješ a jaké další techniky Tě zajímají?

Nejraději maluji akrylem, pár obrazu vzniklo i olejem, ale tomu jsem zatím nepřišel na chuť. Jinak strašně rád zkouším nové techniky a jejich možnosti. Naposledy mě uchvátila litá technika tzv. pouring a chci zkusit pryskyřici. Pryskyřice je technika, ve které se dají dělat divy, když se to podaří, a přitom je to do jisté míry dílo náhody.

12. Snažíš se vyvarovat toho, abys netvořil na efekt?

Jsem opravdu rád, že malování je mým koníčkem a nemusí mě živit. Důležité je, aby byl spokojen autor.

13. Je nějaké místo na světě, kam by ses chtěl vrátit a tvořit tam?

Kdekoliv u moře, protože tam je úplně jiné světlo… je ostřejší a barvy jsou výraznější. Snad se to povede příští rok, mé vysněné jsou Kapverdské ostrovy.

14. Co bys doporučil začínajícím malířům? Je důležité mít např. talent, umělecké cítění nebo stačí jen píle? Čeho by se měli vyvarovat?

Hlavně ať je to pro ně zábava – hra barev, světla a stínu. Talent do jisté míry, spíš píle. Jsem přesvědčen o tom, že pod dobrým vedením dovede vytvořit obraz opravdu každý.

15. Co je důležité pro malíře, aby uspěl?

Jó, to kdybych věděl :)… asi to bude vytrvalost a jiný úhel pohledu na svět kolem nás.

16. Jaký máš názor na současné moderní umění?

Některé se mi moc líbí, a některému nerozumím. Dle mě má být umění více na veřejných místech, jako je tomu třeba v Holandsku. Líbí se mi, že jsou tam sochy – skulptury na každém rohu a město to ve finále oživí. Galerie by se měly otevřít lidem, líbí se mi koncept Musea Kampa či Werichovy vily.

17. Jaká výstava obrazů Ti v poslední době utkvěla v paměti a proč?

Mám rád ucelené výstavy, které ukazují autora v různé fázi jeho tvorby, jak se vyvíjela a měnila. Dále výstavy, které posbírají tvorbu z různých koutů světa. Krásně pojatý byl Gerhard Richter v paláci Kinských nebo Světlo v obraze – český impresionismus na Pražském hradě.

Děkujeme Milane za milý rozhovor a nadále Ti přejeme spousty inspirace a nadšení do malování. Těšíme se na Tvé výstavy!