Hello parťačka Luba - srdce HR

Hello! Přinášíme vám čtení ke kávě přímo ze srdce společnosti... tentokrát jsme vyzpovídali naši Hellou parťačku Lubomíru z Human Resources (HR), která svou neutuchající energií, s úsměvem a zápalem ráda posouvá věci vpřed tím správným směrem. A o čem byla řeč? O trendech a novinkách v HR světě, o našem novém digi-parťákovi HelloBotovi, o „šílenostech😉“ i zajímavostech, které vás překvapí při pohovoru či v životopise, čemu se při výběrovém řízení raději vyhnout a co naopak zaručeně zabere na „HR-isty“. V neposlední řadě dojde i na cestování po Norsku, kde se Luba každý rok věnuje průvodcovství.

Ahoj Lubo, řadu let se věnuješ HR oboru, takže nás zajímá, co do tohoto světa přivedlo Tebe? Pamatuješ si na svůj pohovor do Hello bank! (dříve Cetelem)? Jaké byly Tvoje první dojmy? 

Původně jsem byla IT programátor, přitom jsem školila uživatele, jak používat dané aplikace. Po čase jsem zjistila, že mě více baví práce s lidmi, pomáhat jim se rozvíjet a motivovat v jejich dalším kariérním růstu. Tak jsem plynule přešla na HR do oblasti vzdělávání. Zkušenosti a znalosti z informačních technologií využívám na HR dodnes, a je to pro mě velká výhoda. Jsem pěkný příklad toho, kdy přestože člověk začne svou kariéru v nějaké oblasti, může ji změnit, pokračovat v nové kariéře a úspěšně využívat předešlé znalosti a dovednosti.

Můj pohovor sem, vidím to úplně živě, místnosti i chodby byly zelené a kuchyňky červené v barvách tenkrát ještě Cetelemu. Byl to trošku šok🙂, ale když jsem se dozvěděla, že bude probíhat transformace na banku a mým úkolem bude ve spolupráci s interními lektory zajistit, aby se všichni zainteresovaní naučili nové bankovní systémy, procesy, software apod., hned jsem se nadchla. Mám ráda nové výzvy. 

Takovou výzvou byl určitě i HelloBot, kterého jsi spustila ve spolupráci s ostatními kolegy. O co přesně jde?

HelloBot nám pomáhá přilákat nové kandidáty a ukázat, že Hello bank! je opravdu skvělé místo pro práci. Máme tady dobrou partu, hodné šéfy, lidský přístup si neschováváme jen pro naše klienty, rádi pomáháme, kde je třeba, a podporujeme nápady našich kolegů. Víme, že HelloBot nikdy nenahradí osobní komunikaci a kontakt, nicméně jeho další velkou výhodou je, že nemusí spát, je tady pro vás on-line 24/7 a odpoví vám ihned - představí Hello bank!, benefity a spoustu dalších zajímavých informací.

Nejlepší, když si s ním přímo pokecáte na našem webu TADY

Jak dalece ovlivnila vaši HR profesi doba covidová a jaké trendy můžeme očekávat do budoucna v HR?

Ukázalo se, že digital neboli IT dovednosti jsou dnes nutností. Už to není jen okrajová záležitost jako před lety, je potřeba se v této oblasti cíleně zdokonalovat a posouvat vpřed. Dnešní doba vyžaduje větší samostatnost, flexibilitu a kritické myšlení. Tím, jak jsme obklopeni mega informacemi, měli bychom se naučit rozpoznávat relevantní údaje a pak je umět i používat.

Pokud mohu uvést za sebe, tak největším trendem je sebevzdělávání. Doba je rychlá a rozhodně si nevystačíme s tím, co jsme se naučili ve škole či před lety. Rychle se mění náplně současných pracovních pozic, vznikají nové pozice, které vyžadují nové dovednosti a znalosti.

Obrovská výhoda je, že dnes máme nepřeberné množství vzdělávacích zdrojů, které jsou relativně snadno dostupné on-line, a můžeme se rozvíjet v jakýchkoliv oblastech, o které máme zájem. Záleží jen na nás - čeho chceme dosáhnout, jakou máme vnitřní motivaci a kam se chceme posouvat. 

Jaké jsou Tvoje nejoblíbenější vzdělávací zdroje?

Ráda s vámi na-sdílím své top nejoblíbenější on-line vzdělávací zdroje v angličtině: 

TEDx Talks

Udemy

Coursera

Blinkist

A v češtině:

TEDx Prague

Seduo

Určitě ráda zmíním, že v současné době je dost důležitá znalost angličtiny. Nejen abychom si mohli zahrát poslední verzi on-line hry😉, ale většina top aktuálních zdrojů je v angličtině. Bohužel české zdroje jsou dost pozadu, někdy trvá pár měsíců nebo let, než se některé informace přeloží do češtiny. Pamatujme taky na to, že řada odborných informací má krátkou životnost, proto je důležité vyhledávat aktuální a důvěryhodné zdroje, které můžete rovnou přenést do praxe.

Mají v Hello bank!, jak se říká šanci „nepopsaný list“ – absolventi bez praxe? Pokud chce někdo u nás budovat kariéru, jaké má  možnosti?

Stoprocentně, běžně se u nás potkáte s absolventy bez praxe, máme s nimi velmi dobrou zkušenost. Začínají např. na zákaznické péči, na pozicích osobních bankéřů či ve vymáhání. Po jednom roce u nás se mohou interně přihlásit na jinou pracovní pozici. Díky tomu řada našich zaměstnanců postoupila do dalších pozic např. v rámci IT - UAT testování, marketingu či na finanční oddělení.

Hezký příklad je moje kolegyně Anička, která v době svých studií na vysoké škole nastoupila na brigádu na oddělení Péče o klienty, další rok postoupila na HR jako Trainee a nyní po ukončení VŠ studií u nás zůstala na plný úvazek a již se specializuje na HR controlling. Interní mobilita má u nás modrou. 💙

Jaké chyby uchazeči nejčastěji dělají při výběrovém řízení? Poradíš nám, čemu je lepší se při „výběrku“ obloukem vyhnout? A naopak nějaké TIPY, TRIKY, čím pozitivně zabodovat u vás personalistů?

Tak začneme minus 😃 body, nezjistí si informace o společnosti kam a než jdou na pohovor, chaoticky popisují předchozí pracovní praxe, koukají do stolu nebo do horního rohu místnosti namísto do očí, nepřijdou na pohovor (neomluví se a pak ani nezvednou telefon), přijdou na pohovor ve zcela nevhodném oděvu (roztrhané džíny, mikina s kapucí, obrázky). Dále vlastně nevědí, proč se na danou pozici přihlásili a co vůbec chtějí dělat. Když neříkají pravdu např. kandidát uvede v CV znalost AJ jako rodilý mluvčí, ale není schopen se ani plynule představit v angličtině.

Plusové body, zabodují upřímností, když budou sami sebou a budou se přirozeně usmívat, dále když vidíme pro danou práci zápal či jiskru v oku, také nás upřímně zaujmou znalosti uchazeče o Hello bank! jako takové, znalost produktů i služeb, když pochválí naše internetové bankovnictví. No a motivační dopis, který je napsaný přímo pro naši společnost, doplňuje CV a není příliš obecný. 

Prozradíš nám, s jakými „šílenostmi“ a zajímavostmi se setkáváte v životopisech? Neměla bys pro nás i nějakou vtipnou příhodu z „výběrka“?

Já se zase tolik nezúčastňuji výběrek, ale mám pro vás pár vtipných příhod od mých kolegů:

Kolegovi se stalo, že si kandidát myslel, že je ve zcela jiné společnosti, a nenechal si to vysvětlit. Prvních 15 minut kandidát nikoho nepustil ke slovu.

Kandidátka na dotaz, co ví o společnosti, odpověděla, že to během cesty k nám všechno úplně zapomněla.

Jedna paní měla v CV selfie ze zkušební kabinky, byla tam vidět i cenovka.

Rodilý Čech uvedl do CV znalost češtiny C2, a přesto měl v CV gramatické chyby.

Máš nějaký svůj oblíbený vtip o vás z HR světa?

HR-ista při pohovoru: „Na někoho bez zkušeností máte celkem vysoké nároky na mzdu.“
Uchazeč: „To je proto, že když práci vůbec nerozumíte, je to mnohem náročnější.“

Víme, že Tvou velkou vášní je cestování… věnuješ se průvodcovství po Norsku, fjordech, kde je „kopec“ krásné přírody. Jak probíhá cestování pod Tvou taktovkou?

Asi bych to shrnula jednoduše – pohoda, poznání a zábava. Jezdím vždy s malou skupinkou cestovatelů max 7. lidí. Jsem v jedné roli řidič i průvodce. Mým hlavním cílem je, aby si lidé dovolenou v Norsku užili, poznali místní atmosféru, kulturu a kouzlo norské přírody. Spojím zajímavé treky s relaxem. Ráda lidem ukážu svá tajná místa, která nejsou popsaná v průvodcích a není tam tolik turistů. Samozřejmostí je ochutnávka tradičních norských vaflí a „funny“ rybolov. Co ulovíme, to si pak ugrilujeme a sníme.

A proč Norsko?

Někdy se to složitě vysvětluje, protože kolem Norska panuje hodně mýtů a nepřesností ohledně počasí a tmy. Většina lidí má představu, že je tam stále zima a půl roku tma, ale to vůbec není pravda.
Např. souostroví Lofoty a Vesterály (moje nejoblíbenější lokalita v Norsku) leží 200 kilometrů severně od severního polárního kruhu, nacházející se na stejné rovnoběžce jako Yukon na Aljašce, je díky vlivu teplého Golfského proudu teplotně daleko příjemnější. Letní teploty se zde pohybují standardně nad 20°C.

Platí tedy, že Norsko musí člověk vidět, aby si ho zamiloval?

Norsko musí člověk vidět, pak si jej zamiluje a chce se tam znovu vracet. Často se mě někteří ptají, proč v rámci své dovolené dělám průvodce a nejdu si raději sama někde dovolenkovat? Velká výhoda je, že u nás v Hello bank! máme 30 dnů dovolené, tak si můžu dovolit část dovolené využít na průvodcovství. Je to pro mě skvělá zkušenost a příležitost potkat se s různými lidmi ze zajímavých oblastí, oborů a naučit se od nich nové věci, které bych neměla možnost získat v rámci banky. Za dobu mého průvodcovství jsem získala hodně nových přátel, se kterými se potkávám a jsem v kontaktu do dneška. Toho si na tom cením nejvíce.

Máte zájem zeptat se Luby na něco dalšího? Tak do toho, teď máte možnost… 🙂