Hello! Souhra běžce a psa? Spolu to dotáhneme dál …

Souhra běžce a psa?
Společně to dotáhneme dál, říká Kristina.

Roky běhá, závodí, věnuje se silničnímu koloběhu, scooterjoringu, což je jízda na koloběžce tažená jedním nebo dvěma psy. V neposlední řadě se se svým nejvěrnějším parťákem věnuje i canicrossu. Karabina, cvak, běžec, pes, start… o co vlastně jde? Jak se jí daří společně se psem zdolávat různě dlouhé terénní tratě? Nejen o tom všem si budeme dnes s Kristinou povídat. Jen škoda, že nemůžeme vyzpovídat i jejího psa, který si mezitím u nás u misky s vodou zdřímnul… :wink:

1. Ahoj Kristino, na čem u nás v týmu Hello pracuješ? Vidíš nějaké propojení s Tvým koníčkem a prací?

Moje pozice v týmu Hello je obchodně administrativní, radím našim klientům, komunikace je můj „denní chléb“. Propojení vidím v každodenní spolupráci s kolegy a odvedeném výkonu. Mám ráda, když jsou za mnou vidět výsledky. Také mi vyhovuje určitý řád, pravidelná pracovní doba i volné víkendy, můžu si podle toho cokoli naplánovat a vyrazit.

2. Kdy jsi s canicrossem začala a proč sis ho vybrala?

Po dlouhé hobby kariéře jsem se na start postavila poprvé v Brně 15. 6. 2013 s německým ovčákem a získala 2. místo. Líbí se mi, že sportujeme společně s mým psím parťákem, a pokud je tam souhra, což v našem případě naštěstí je, dá se dosáhnout opravdu velkých rychlostí, které běžec sám není schopen zvládnout. Dá se běžet rychlostí přes 20 km/h v terénu, což se mi v závodě povedlo, a to je rychlost, která už bolí.

3. Pro ty, co jej neznají, můžeš nám přiblížit, co všechno canicross obnáší? Speciální výcvik pro psa, vybavení atd.

Pokud chce člověk běhat se svým psem jen tak pro radost, v podstatě je potřeba jen speciální tažný postroj pro psa, sedák pro sebe, vodítko s amortizérem, vhodná běžecká obuv do terénu a běžíte. Jiné je to, pokud chcete závodit na „ofiko“ závodech a být trochu lepší. Je nutné být členem mushingového klubu a mít tzv. aktivní licenci. Poté trénovat nejen psa, ale i sebe. Každý má své vlastní know-how, jak trénovat. V Ostravě jsme založili klub Mushing team Ostrava a pořádáme společné canicross tréninky a různé přednášky pro začínající běžce. Pokud vás to zajímá víc, určitě se mrkněte na naše stránky nebo se rovnou za námi zastavte.

4. Prozradíš nám alespoň něco z Tvého vlastního know-how? Jak trénuješ svého psa?

Na canicross trénuji psa na koloběžce, protože běhat takovou rychlostí čtyřikrát týdně je velmi náročné a musím zapojit i tréninky vlastní. Psa vesměs trénuji podle délky závodu dvakrát až čtyřikrát týdně, v rozmezí dva dny trénink psa, volný den apod. Tohle se nám osvědčilo.

5. Z Tvého pohledu, jaké psí plemeno je pro tento netradiční sport nejlepší?

To záleží, jakých chcete dosáhnout „rychlostí“. V podstatě se dá běhat s každým pejskem. V Ostravě na společném canicross tréninku se setkávám s opravdu různými plemeny, od ohařů, ovčáků až po pudlíky. Ovšem existuje plemeno Evropský saňový pes, které je speciálně kříženo k tomuto sportu. S tímto psem to už opravdu jede nebo běží samo. :slight_smile:

6. Jak se jmenuje Tvůj nejvěrnější parťák? Kde sis ho vybrala?

Mám celkem tři. Německého ovčáka Bena, se kterým jsem kdysi začínala, ten je již v důchodu. Fenku Evropského saňového psa Connie a nyní štěně Evropského saňového psa po fence Connie, kterou jsem si dovezla před čtyřmi lety z Prahy, kde mi ji doporučil jeden známý musher, a nelituji. Jsou to úžasní psi, sršící neuvěřitelnou energii, kterou mají jen pro vás!

7. Kde nejraději u nás trénujete?

Nejraději v Polance nad Odrou, kam si přijedu autem, vyložím psy, nasadím postroje a jedu nebo běžím. Ale mám i pár dalších oblíbených míst v Ostravě. Záleží už jen na tom, zda chci trénovat technickou nebo rychlou trať.

8. Jak vypadá vaše příprava před závody? Co je pro vás před samotným závodem nejdůležitější? Řešíš pro sebe a svého psa speciální stravu těsně před závodem?

Podle typu závodu, kam se chystám, tak i trénujeme. Pokud se chystám na rovinatý závod dlouhý 6 km, tak se soustředím na rychlost a danou délku. Pokud mě čeká delší, náročnější trať nebo závod, tak se soustředím na vytrvalost a sílu. Stravu v celku řeším, zdravá strava a pitný režim je základ, a to nejen těsně před závody. Důležitá je i kvalitní strava pro psa. Nejsem extrémista, ale palivo je důležité a bez toho ani auto nejezdí.

9. Podle čeho si vybíráš závody?

Vesměs podle toho, jaký kolektiv tam vyráží. Lidé z mushingu se znají, takže když přijedu na závody, tak se všichni zdravíme, pokecáme, a takový kolektiv mám ráda. Preferuji závody u nás, sem tam jedu do Polska nebo na Slovensko. Mám malé dítě, takže vyrážet po ČR je pro nás momentálně dostačující. Ale příští rok mám v plánu jet už i někam dál.

10. Pozná Tvůj pes, že se vyráží na závody? Jak to u vás probíhá?

Jelikož závody v mushingu jsou vesměs celý víkend, tak spíme v autě, a proto pozná, že se něco začne dít. Mezitím co chystám veškeré věci do auta, už kolem mě pobíhá a nervózně kňučí. Někdy si vleze do boxu a čeká.

11. Jak svého psa při samotnému závodu řídíš? V plném běhu se na něj asi moc mluvit nedá…

U canicrossu se dá ukazovat rukou, jak na kole. Dále používám základní povely „dží“ pravá, „hó“ levá, „go“ nebo „hophop“ na pobízení a někdy „hooou“ na zpomalení. U koloběžky to jsou už jen povely, tam bych řídítka pustila jen jednou.

12. Jaký závod pro vás dva byl zatím nejsilnějším zážitkem a proč?

Mám nejradši ty domácí rodinné závody, kde se sejde skvělý kolektiv. Ale velmi silným zážitkem pro mě bylo Mistrovství Evropy v Novém Městě na Moravě. Byl to závod, který měl pořadatelsky vše perfektně zvládnuté – od zahajovacího ceremoniálu, který byl opravdu úžasný, průběh celého závodu až po samotné vyhlášení. Především díky divákům jsem si užila parádní atmosféru. Pořadatel odvedl skvělou práci a dodnes na závod ráda vzpomínám.

13. Je něco, co Ti na současném canicrossu vadí?

Trošku mi vadí některé vyloženě komerční akce, ale to je ve všech sportech, takže už to tak neřeším.

14. Co zatím považuješ za váš největší úspěch?

Myslím, že to bylo právě přihlásit se na svůj první závod 15. 6. 2013 v Hostěnicích u Brna a stát poprvé na bedně. Vyhrála jsem 2. místo. Tento pocit se nezapomíná.

15. Jakým dalším aktivitám se ve volném čase věnuješ?

K těm sportovním patří ještě silniční koloběh za tým Bokolobka a běh za SK Oceláci v Ostravě. V zimě ráda vyrážím na běžky do hor. Mimo závodní disciplíny jezdím na kole, bruslím, plavu a ráda zkouším další nové sporty např. nedávno boulder, paddleboard aj.

Zkoušeli jste někdy canicross?
Chcete se Kristiny na něco zeptat? Máte možnost. :wink:

Kristino, děkujeme za inspirativní rozhovor a přejeme Tobě a Tvému parťákovi nadále úspěchy!