Kdo si hraje nezlobí! Honza, fanoušek deskových her tělem i duší…

Hrajete společenské deskové hry? Máte své oblíbené miniatury? Náš kolega Honza nás nedávno překvapil svým netradičním koníčkem.
A jak se zdá, myslí to naprosto vážně. :slightly_smiling_face:

Honza%20Zeleny_I

1. Než představíme Tvoje nej-hobby, přibliž nám něco víc z Tvého denního života v Hello bank!

Pracuji na pozici Manažer týmu správy účtů a u nás na oddělení zpracováváme nestandardní stížnosti klientů. V týmu správy účtů máme v kompetenci provedení všech kroků v našich systémech, které jsou potřebné pro zpracování klientských požadavků např. odpojištění produktu, zrušení účtu, změny klientských údajů aj. Vedu a mám kolem sebe fajn partu lidí, kteří nejen odvádějí dobře svou práci, ale také mají skvělý smysl pro humor, což zpříjemní den!

2. Ve společnosti pracuješ více jak 10 let, měl bys pro nás nějakou „perličku z natáčení“?

Za dobu více než deseti let by se pár věcí našlo, ale jedné vzpomínky se asi už nezbavím. J Je to ještě z doby, kdy jsem působil na jiném oddělení. Byli jsme v kontaktu s klientem, který neměl uhrazené dvě splátky, tudíž byl tři měsíce po splatnosti. Když jsme se ho zeptali, proč neuhradil, odpověděl: „protože mi utekl kozel a musel jsem ho honit po lese“!

3. Co Tě k Tvému pro mnohé z nás netradičnímu koníčku přivedlo? Je pro Tebe malování miniatur ten pravý relax?

Malování miniatur… jednou jsem na „zatrolených hrách“ (web o deskových hrách) objevil článek, jak takové miniatury malovat. Po jeho přečtení jsem si řekl: „Proč ne?“ Navíc byl silvestr 2015, kdy mi padnul plán. Takže jsem z práce šel rovnou do obchodu, nakoupil základní sadu barev a nějaké štětce. Když jsem dorazil domů, bylo tak 5 hodin odpoledne. A chytlo mě to tak, že jsem od malování zvedl hlavu asi až ve 3 ráno, překvapen tím, kolik je hodin…
A jestli je to pro mě ten pravý relax? Určitě je, člověk si u toho krásně odpočine a úplně vypne.

4. Kolik času Ti zabere malování jedné miniatury?

Malování mi zabere od 10 minut do x hodin. Záleží na velikosti a detailech i zamýšleném výsledku.

5. Pamatuješ si na svou první nabarvenou miniaturu?

Ano, bylo to na silvestra a jednalo se o hru „Shadow over Camelot“. Barvil jsem rytíře od kulatého stolu a nájezdníky. Mimo to jsou ve hře také modely relikvií a katapultů, které Camelot obléhají.

6. Máš někde spočteno, kolik miniatur jsi už namaloval? Je i nějaká Tvoje nejoblíbenější, ke které máš citovou vazbu?

Počet namalovaných miniatur už v tuto chvíli nezvládnu vyčíslit. V současné chvíli mám doma sbírku o minimálně dvou stech miniaturách a cca další stovku čekám z kickstarteru. Sice je to číslo celkem vysoké, ale v podstatě to dělají hlavně dvě hry „Descent“ a „Star Wars: Rebelie“ a pár modelů k „Dračímu doupěti“.
Moje nejoblíbenější miniatura je Hvězda smrti. Je to má vlastní hvězda smrti! Ke každé miniatuře, kterou jsem maloval, nějakou vazbu mám. Je to moje práce a každá mi přinesla nějaké zkušenosti. Od nějaké metody malování, jako jsou stínování kůže, koroze a rzi, stínování pláště, až k samotnému trénování rozvážnosti či spíše zachování klidu. Přece jen na figurce, která měří ani ne 3 cm, malovat oko je „zážitek“.

7. Mají miniatury pro hráče / sběratele nějakou hodnotu? Nejen finanční…

Určitě jak finanční, tak i citovou. Každý maluje po svém, dá si s tím práci. Navíc jsou i soutěže, takže výherní modely jsou určitě značně ceněné.

8. Sleduješ nějak i historii a vývoj miniatur, deskových her kolem? To k tomu asi patří, ne…?

Vyloženě že bych řekl, že sleduji vývoj miniatur, nemůžu říct. Na druhou stranu ten vývoj znám díky tomu, že s deskovkami v podstatě vyrůstám. Moje první miniatura byla, když mi bylo tak odhaduji pět let, kdy jsme hráli Spejbla a Hurvínka. Ta hra obsahovala miniatury všech postav, které jsou z jejích příběhů známé! Byly to dřevěné miniatury. Dále myslím, že většina z nás aspoň jednou slyšela o cínových vojáčcích, tak i touto metodou se miniatury dělaly.
No moderní metoda jsou plastové figurky, kde je několik úrovní kvality. To vše záleží, jak moc si s tím člověk dá práce. U deskových her jsou běžně plastové figurky, z nějakého obyčejného plastu a nebývají tak bohaté na detaily. Ale i zde existují výjimky. Potom jsou figurky z resinu, což je měkčí verze plastu a díky tomu je zde i více detailů. A pro vášnivé fanoušky jsou i miniatury, které si majitel musí nejprve ještě složit. Protože mě modelářství neláká, zajímám se spíše o první dvě skupiny.

9. Kdybych se chtěla začít věnovat malování miniatur, co musím umět? Co je podle Tebe u toho nejdůležitější?

Člověk nemusí umět nic. Stačí chtít. Existuje youtube, workshopy, kde se schází komunita. Je zde vedoucí, ale i ostatní umí dobře poradit. Pak už je to jen na šikovnosti a času, který tomu věnuješ. Ale jakkoliv namalovaná figurka je stále lepší než šedý plast, kde se detaily ztrácí. Pro základní malování si člověk vystačí třeba s cca 12 barvami, ale já jsem se nyní dopracoval k počtu přes 70 barev.
Uvědomuji si, že se nikdy nedostanu na vrchol, za což považuji nějaké soutěže a výstavy, ale ani se o to nesnažím. Já jsem rád, že moje miniatury jsou namalované.

10. Prozradíš nám, jaké deskové hry máš oblíbené? Co je pro hráče u hraní deskových her nejdůležitější?

Oblíbená deskovka? Hodně to záleží na tom, s kým hraju (jako typ lidí i počet) i na momentálním rozpoložení. Jestli si chci zahrát eurovku, něco kooperativního, to udělá hodně.
Z oblíbených her mám „Descent“, ten hrajeme již x let na velmi pravidelné a intenzivní úrovni. „Dark souls“, „SW: Rebelie“, potom mám celkem rád „Galaxy trucker“, „Bang“, „Shadow over Camelot“, „Dominion“, „Star realms“, „Maršál a špion“. Některé ze zmíněných ani nemají miniatury.
Každá hra vyžaduje trochu něco jiného. Ale osobně si myslím, že je důležité, aby se u stolu (někdy i na zemi) sešli lidé, kteří mají náladu hrát! Ideálně dobrou náladu, ale kolikrát je právě ideální sejít se s partou a tu náladu zvednout.

11. Na jaké další malované miniatury od Tebe se můžeme těšit?

V následujících dnech bych chtěl dodělat poslední kousky z „Descentu“ a potom bych se vrhnul na „Dark Souls“.

Honza%20Zeleny_III

Honzo, děkujeme za inspiraci a držíme palce, ať se Ti Tvoje malování miniatur daří dál.

Povídáním s našim kolegou Honzou bylo moc fajn a jsme opravdu rádi, že i vás rozhovor „deskovky“ bavil:

Patrik Chrz:

„Co uspořádat bankovní deskohraní?“

Pfosser:

„To bych si dal líbit …“

Honza: Jaké deskové hry hrajete Vy?“

Pfosser:Téměř cokoli. Dlouho jsem hrával například různé scénáře Osadníků. A potom třeba Krycí jména - obrázky; Trans Europa; Cluedo; Záchranáři - Boj s ohněm; Nalož a jeď; Halali; Cable Car; Carcassone; … nebo i Bang! Ale rád zkouším nové.“

maminka1:

„Myslím si, že tohle je spíš doména mužů, případně mladých svobodných holek. Mámy s dětma jsou odkázány na to, hrát se svými ratolestmi hry typu Člověče nezlob se apod. Jak dítko roste, můžou být hry i zajímavější, my doma hráli třeba Agricolu, Vysoké napětí (v originále Funkenschlag), Sankt Petersburg, Dobu kamennou… Obecně hry od firmy Albi se mi celkem zamlouvaly. Pak přijde zlomové období, kdy dítě buď na deskové hry úplně zanevře a začne vysedávat jen u počítače, nebo se dá dohromady s kamarády, kteří deskovky také hrájí, nicméně v obou případech už odmítá hrát cokoliv s vlastní mámou. Další kolo je pak opět Člověče nezlob se, tentokrát s vnoučaty.“

Honza: Děkuji za odpovědi.
@Pfosser : „U Osadníků jsem strávil spousty hodin, dělali jsme si i vlastní úpravy. Jednou mě zradily kostky, soupeř ob kolo házel 7, kdežto mě vůbec, takže mě zlodějem totálně vyšachoval. Tudíž jsem v poslední době na osadníky dost zanevřel. Jinak výčet her je to zajímavý. Já nejsem z těch hráčů, co by zkoušeli stále nové hry, ale radši hraju jednu hru víckrát a snažím se najít různé strategie a kombinace.“

@maminka1:

Myslím, že to záleží na věku dítěte. Ve skupině máme jednu maminku, která s námi hraje, protože si na chvíli dá pokoj od svého dítěte. Navíc dost „euro“ her je již od nízkého věku, takže se dají hrát i jiné hry než člověče. Problém je, že když dítě dospěje do věku, kdy ho táhne více počítač, tak by se u deskovek dokázal udržet, ale už je dost o jiném tématu či stylu her. Takový alient vs. predator, warhammer… to už nejsou hry, které by chtěli hrát maminky.“

Pfosser:

„Přesně z toho důvodu dostal synátor karetní verzi World of Tanks: Rush. A už to od té doby hrál několikrát. Řekl bych, zatím asi nejčastěji hraná deskovka v jeho životě. Ale samozřejmě, s počítačem se to nikdy nesrovná.
Ostatně, sám mám asi nejčastěji hranou “deskovku” Ticket To Ride. Ale v elektronické podobě na mobilu. Mohu ji hrát sám, po chvilkách, cestou do práce… Sice si tím procvičím taktiku hry, pohraju si, ale chybí tomu ta sociální stránka hraní her.“

Honza:

„O WoT jsem něco slyšel a něco četl. Celkově jsou na to dost rozdílné reakce. Osobně jsem ji zvažoval, ale nakonec jsem do ní zatím nešel. Na mobilu mám také rozsáhlou zásobu deskovek, nejvíc hraju Galaxy trucker. Ten mě baví, jak v reálu, tak i na mobilu. Bohužel, ne každý převod do elektronické podoby se povede, ale tento ano.“

Patrik Chrz:

„Tak já hraju, co zrovna je. Sám vlastním krycí jména (obrázková i slovní, tak slovní mě chytla víc), ty hasiče (po počátečním nadšení z jiné kooperativní hry - nevím jméno, šlo o šíření nemoci - jsem je zakoupil, ale nějak moc mě nechytli) a Ticket to ride (základní + Asia).“

Honza:

„Děkuji Vám za reakci, pokud šlo o šíření nemocí, hádám, že to byl Pandemic. Také jsem si dost oblíbil kooperativní hry. Velmi zajímavý systém z kooperaček má Space alert, kde se hráči musí přizpůsobit hrozbám, které jim oznamuje nějaká nahrávka. Takže je tam i určitý časový pres. Dále se mi z kooperaček líbí Shadow over Camelot. A pak mi přišla minulý týden Mech vs. Minions. Ještě jsem neměl možnost ji vyzkoušet, ale když jsem viděl obsah krabice, zpracování a nějaké recenze, tak to také vypadá na velmi povedenou hru.“