Rozhovor s Jirkou Prskavcem a Honzou Tománkem

Je více než jasné, že minimálně první polovina roku 2020 bude v našich hlavách navždy spojena se světovou pandemií COVID-19, neboť tento virus zasáhl nějakým způsobem do života každého z nás. Jak se s danou situací vypořádali naši dva milí sportovní ambasadoři, si můžete přečíst právě teď v tomto rozhovoru.

Rozhovor s Jirkou Prskavcem

dvojnásobným mistrem světa ve vodním slalomu

Jak současný stav okolo pandemie konkrétně ovlivňuje Tvoji profesionální sportovní přípravu?

Nejtěžší na současném stavu je ta nevědomost. Asi bych se dokázal dále připravovat na závody za 3 nebo 6 měsíců a možná i za rok. Nicméně bych potřeboval vědět, kdy budou. Pokud jde o trénink, rozhodl jsem se pracovat na celkové kondici a trénuju mimo vodu. Věřím, že mě to může zase posunout dál. Zvolil jsem ideální taktiku pro závody od srpna dále, ale pokud by se závody konaly dřív, byla by to pro mne trochu nevýhoda. 

Jak jsi prožíval zrušení OH?

Věřím, že to bylo správné rozhodnutí. Věřil jsem japonským organizátorům, kteří měli všechny potřebné informace a dobře vědí, proč OH odsunuli. Nicméně vím, že je spousta sportovců, kteří se chtěli se sportem po OH rozloučit a chápu, že pro ty to musí být obzvlášť těžké. Já jsem asi docela v pohodě, samozřejmě to mrzí, ale nechtěl jsem s mojí kariérou končit. Naopak si můžu říct, že další OH  pak budou jen za 3 roky. 🙂

Ovlivnil koronavirus i možnost provádět antidopingové kontroly?

Ano, určitě, i když se o tom v souvislosti s posunutím OH moc nemluvilo. WADA (světová antidopingová asociace) na začátku pandemie oznámila, že není schopna sportovce testovat a tím v podstatě vzniklo 2-3 měsíční „okno”, ve kterém by v celé řadě sportů mohli sportovci celkem bez postihu dopovat. To by samozřejmě způsobilo v některých sportech (atletika, plavání atd.) naprosto neregulérní OH.  Z mého pohledu by to pak na sport opět vrhlo temné světlo, a i proto jsem rád, že jsou hry posunuty a doufejme, že za rok budou fér.

Co dobrého Ti naopak tato doba přinesla? 

Jsem strašně rád, že mám více času na rodinu. Je mi jasné, že téměř celý rok budeme spolu a já si užiju Jiříčkovy pokroky. Taky jsme se přestěhovali a máme na baráčku spoustu práce, takže je na to samozřejmě víc času.

Rozhovor s Honzou Tománkem

vrcholovým sportovcem a dvojnásobným mistrem světa v 70.3 Ironmanu

V únoru jsi prodělal chirurgický zákrok v oblasti třísla, jak jsi na tom teď? Ještě cítíš nějaké omezení?

Naštěstí jsem již zdravotně v pořádku a nic mě nelimituje, ale celková doba rekonvalescence včetně hospitalizace trvala dlouhých 6 týdnů. Během února mě začal trápit otok v oblasti třísla, který se následně centralizoval do boule, a to už bylo jasné, že musím vyhledat lékařskou pomoc. Nakonec jsem byl v nemocnici 10 dní a několik dalších týdnů jsem strávil v úlevové pozici v posteli. Po 4 týdnech jsem se pomalinku začal navracet do normálního režimu.

Jak současný stav okolo pandemie konkrétně ovlivňuje Tvoji profesionální sportovní přípravu?

Víc než samotná pandemie ovlinily moji sportovní přípravu právě ty výše zmiňované zdravotní problémy. Takže už kvůli nim jsem zrušil přípravný tréninkový kemp na Mallorce a až poté kvůli koronaviru odpadlo mé soustředění v Chorvatsku. Z tréninkového pohledu nyní výrazně nestrádám a daří se mi plnohodnotně trénovat cyklistiku a běh. Plavání v současné době není de facto možné, ale nevidím to jako zásadní problém. Vývoj počasí nám triatlonistům naštěstí hraje do karet a věřím, že již během května budu pravidelně trénovat v otevřené vodě. Pro mě je teď nejdůležitější udržet si zdraví a mít možnost rozvíjet základní vytrvalost, která je pro dlouhý triatlon klíčová.

Co dobrého Ti naopak tato doba přinesla?

Několik let si říkám, jak by bylo krásné najíždět úvodní kilometry v Čechách, protože v okolí Dobříše máme opravdu krásné cyklistické možnosti, ale jarní přípravné kempy mi to v posledních letech neumožňovaly. Jinak celkově vnímám tento čas jako možnost zpomalení z hektického životního tempa, které naši civilizaci v posledním desetiletí pronásleduje a které se neustále zrychluje. Nyní je vhodná doba k zamyšlení, co je vlastně důležité, kdo jsme a co ve svém životě chceme.  

Máš nějakou představu, jak by mohla vypadat letošní sezóna z pohledu závodů?

V tuto chvíli absolutně netuším. Jedna věc je, jak se bude vyvíjet celková situace v ČR, další jak v Evropě a samozřejmě i dále ve světě, protože má sportovní činnost je převážně založena na zahraničním závodním programu včetně všech hlavních vrcholů v letošním roce. Uvidíme v průběhu května a června. První část sezóny je zásadně ovlivněna, ale jsme optimista a věřím, že v druhé části roku bude situace lepší.

Terko nic ve zlém, ale tohle je bankovní fórum, nikoliv fórum nějakého sportovního klubu.

Mirku, řekla bych, že celé je to o tom, že oba zmíněné sportovce banka dlouhodobě sponzoruje a součástí sponzorské smlouvy je i to, že jednou za určitý čas musí sportovci udělat rozhovor a banka ho zveřejní. Nic víc bych v tom nehledala.

Kdyby raději Terka věnovala více energie na řešení problémů a následné prezentaci, které jsou na fóru prezentovány fóristy. Zcela jistě by se na fóru pak vyskytovalo více aktivních členů, a fórum četlo také více klientů banky.