Tipy na cyklovýlety po Česku a příhraničí

Léto a raný podzim jsou pro kolo jako stvořené. Není třeba se teple oblékat a po cestě se vždy najde dost příležitostí k příjemnému odpočinku v přírodě nebo ve městech podél trasy. Česko je svými cyklostezkami vyhlášené, ale i v blízkém příhraničí se najde dost tras, které stojí za to si projet.

Dnešní cyklista má na výletě k dispozici luxus, o jakém se jeho předchůdcům ani nesnilo. Velké cyklostezky jsou zpravidla lemovány restauracemi, servisy, ubytováním a dalšími nezbytnostmi, které umožňují vyjet si i na vícedenní výlet beze strachu, že zůstanete kvůli špatnému počasí nebo poruše někde v divočině bez pomoci. Není ani třeba vyjíždět přímo z místa bydliště. Vlakem se s kolem přepravíte pohodlně téměř kamkoli po Česku i do zahraničí.

Singltrek pod Smrkem

Jeden z nejznámějších treků pro horská kola v Česku se nachází pod horou Smrk v Jizerských horách. Jde o soustavu 80 kilometrů tratí na severu naší země, která je místem zaslíbeným pro všechny cyklisty vyhledávající adrenalin a volnou jízdu v přírodě.

Nastoupit můžete hned v Novém Městě pod Smrkem a vybrat si ze čtyř obtížností od zelených pro začátečníky až po černé pro zkušené “bajkery”. Úchvatné výhledy do krajiny se vám otevřou ze zalesněných svahů Závorníku a Svinského vrchu. Lesní asfaltka ze sedla u Streitova obrázku vás zase dovede až do městečka Lázně Libverda, kde si můžete po náročném dni dopřát zasloužený relax.

Cyklostezka kolem Ohře

Krásami Karlovarského kraje vás provede 110 km dlouhá cyklotrasa podél řeky Ohře. Na české straně začíná u Chebu a pokračuje až k Litoměřicím, kde se Ohře vlévá do Labe. Dále pak můžete pokračovat Labskou cyklostezkou. Moc cyklistů na trase nepotkáte, větší provoz bývá jen v úseku kolem Lokte
a Karlových Varů.

Jestli se na výlet chcete vydat i s menšími dětmi, doporučujeme především první úsek z Chebu do Dasnic. Vede celou dobu téměř po rovince a vlakem se z Dasnic dostanete i zpátky do Chebu.

Pokud budete pokračovat dále, nesmíte minout zatopené bývalé povrchové doly u Sokolova, kde se vykoupete a osvěžíte do sytosti. Vyzkoušet můžete např. přírodní koupaliště https://www.michal-sokolov.cz/, ale najdete zde i jiná, kde se neplatí vstupné. Kousek za Sokolovem už na vás čeká hrad Loket a za ním pak kolem Svatošských skal dojedete až do Karlových Varů.

Z Chebu ale cyklostezka pokračuje i na druhou stranu k našim německým sousedům. Navazuje tam totiž na Valdštejnskou cyklostezku ( Wallenstein-Radweg ), směrem na Waldassen. Hned za hranicemi můžete zastavit třeba v jeskynní kapli Lourdesgrotte, která je věrnou kopií známé poutní jeskyně v Lurdech.

Ve Waldassenu se nachází starobylá klášterní bazilika s opatstvím a zámkem, dále na trase minete třeba historickou obec Marktredwitz, hornické a porcelánem proslulé město Arzberg, šestiboký hrad s Bismarckovou rozhlednou v Hohenbergu nebo známý kamenolom Pechbrunn, kam by měli zamířit zejména hledači minerálů.

Drážďany

Do města známého v Česku především díky nákupům a výletům za památkami se vlakem dostanete pohodlně i s kolem a po příjezdu můžete naskočit na jednu z tras, kterých je v jeho okolí opravdu hodně.

Pro vytrénované se nabízí okruh od nádraží Freital-Hainsberg zvaný Weißeritztal–Warnsdorfer Quelle Loop. Místy možná budete muset sesednout a převést kolo těžším terénem pěšky, ale za cestu kopcovitými cestičkami podél skal, řek a vodních nádrží to určitě stojí. Trasa je dlouhá asi 40 km a hodí se spíše pro horská kola.

Pokud byste chtěli zpět do Česka dojet na kole, nabízí se jako ideální možnost využít část Labské cyklostezky (Elberadweg) vedoucí z Drážďan přes Bad Schandau do Českého Švýcarska. Je to jízda po rovince mezi skalami podél řeky, která se i v letních vedrech stará o příjemné klima. Zhruba na půli cesty dojedete ke skalnímu mostu Bastei. Jeho návštěvu je ideální spojit se zastávkou na odpočinek v lázeňské obci Kurort, kde doporučujeme oběd v panoramatické restauraci Panoramarestaurant Bastei.

Čarodějnická stezka česko-polským pohraničím

Po stopách čarodějnic, čertů a dalších bájných bytostí vás vezme cyklostezka z Jeseníků do polského Paczkówa. Je to ideální šance, jak obohatit rodinný výlet o trochu poznávání zábavnou formou. Měří celkem 233 km a je zaměřena spíše na starší děti, které zvládnou náročnější cestu podhorskou krajinou. Lemují ji naučné tabule a nejrůznější atrakce spojené s čarodějnictvím.

Tato stezka je poměrně nová, a tak se nemusíte oobávat, že na trase budete míjet velké množství cyklistů. Na české straně se vyjíždí z města Mohelnice s gotickým kostelem a starými hradbami s vězením. Trasa dále vede přes regionální centrum Šumperk s expozicí věnovanou čarodějnickým procesům ve sklepních prostorách Geschaderova domu nebo třeba Velkými Losinami, kde najdete černokněžný kamenný oltář ze 17. století. Na polské straně pak určitě zastavte u Nyského opevnění pod horou Hexenberg, kam se údajně o sabatu slétaly čarodějnice z Nysy. V cílovém Paczkówě vás pak čeká roubený Katův dům.

Dunajská cyklostezka

Jedna z nejdelších a nejpopulárnějších cyklotras v Evropě protíná čtyři státy a vine se podél obou břehů řeky, po níž dostala jméno. Měří 1 200 km a nejlepší místa pro napojení jsou v Pasově, Linzu nebo Bratislavě, kam vás z Česka opět i s kolem dopraví vlak. Nejnavštěvovanější je její rakouská část, kde je provoz poněkud větší, ale zato vyvážený zajímavými místy k vidění.

Pasov je pověstný svým dunajským meandrem Schlögen nebo trapistickým klášterem Engelszell, kde si můžete dát vynikající likér (po kterém ale určitě nesedejte hned na kolo). V Linzu můžete obdivovat klášter Melk, který označuje začátek známé vinařské oblasti Wachau. A zastávka ve Vídni by byla nejspíš na samostatný článek.

Míst k vidění je na trase opravdu hodně, proto jen v rychlosti zmíníme ještě termální koupaliště Vadaš ve slovenském Štúrově, historicky významné maďarské město Ostřihom s bazilikou sv. Štěpána podle vzoru římské baziliky sv. Petra, nebo taktéž maďarské středověké městečko Szentendre se čtyřmi chrámy ze 17. století.

Na každé ze zmíněných cyklotras je atrakcí a míst ke shlédnutí samozřejmě mnohem více. Některé zvládnete za víkend, jiné jsou vhodné spíše na delší dovolenou. Pokud pojedete do zahraničí, nezapomeňte, že s kreditní kartou Hello bank! můžete mít v zahraničí výběry nad 1 000 Kč zcela zdarma a pro přepočet na české koruny používá nejvýhodnější směnný kurz.

TEst test etst 1asdf asdf asdf asdf