Tipy na vánoční dárky, co potěší i pomůžou

Ježíšek tu bude coby dup a mnohým z nás to pravé kouzlo Vánoc stále uniká kvůli urputnému shánění dárků. Dost možná jste letos alespoň částečně změnili své zaběhnuté zvyky a nakoupili třeba více dárků online, nebo vyměnili osvědčené „měkkouše“ za inovativnější kousky.  

Darovali jste ale už někdy dobrý skutek? Věřte, že nabídka je pestrá a dárek máte doma během chvilky. A to nejdůležitější – takový dárek zahřeje víc jak ponožky nebo lahev vína a přinese radost nejen pod váš vánoční stromek. Máme pro vás pár tipů na charitativní dárky a buďte si při jejich výběru jistí, že ať se rozhodnete pro kterýkoli, nezvolíte špatně.

Malé velké skutky

Charitativní dárky mohou mít řadu podob a jednou z nich je přímá finanční podpora konkrétní osoby, neziskové organizace nebo projektu. Cestou, kterou o sobě mohou dát vědět, je veřejná sbírka na některém z  tzv. crowdfundingových portálů, kde může každý přispět svou „troškou do mlýna“ a i stokoruna od každého z mnoha dárců udělá divy. Jednotlivé portály fungují malinko odlišně a některé podporují obecně dobré nápady či začínající podnikatele, jiné se více zaměřují na charitativní projekty jako např. Darujspravne.cz, Darujme.cz nebo Donio. Portál by měl být zárukou, že peníze putují do správných rukou a mechanismus darování je uživatelsky přátelský. Jednu tisícikorunu tak můžete rozdělit mezi mnoho lidských příběhů a blízké obdarovat třeba jen ručně vyrobeným přáníčkem se všemi dobrými skutky, které jste společně udělali.

Voucher plný potěšení

Pokud byste přeci jen rádi darovali pod stromeček kromě hřejivého pocitu i jeho hezky zpracovanou podobu, můžete se porozhlédnout po některém z charitativních voucherů. Klasikou jsou certifikáty od neziskové organizace Člověk v tísni známé jako Skutečný dárek. Tím může být třeba 10 000 litrů pitné vody pro lidi postižené přírodními katastrofami nebo záchrana života podvyživeného dítěte. Zapátrat můžete ale i po méně známých jako je třeba Nocleženka od Armády spásy pro noc v teple osob bez domova nebo Den v bezpečí a řada dalších darovacích certifikátů od SOS Dětské vesničky. A to je opravdu jen střípek ze světa charitativních voucherů.

Neobyčejně obyčejné věci

Může se stát, že si ale samotný dobrý skutek, ať s certifikátem nebo bez něj zkrátka pod stromečkem nedokážete představit. Jde sice o velký dar, který tam ale moc místa nezabere. I to má řešení – stačí zakoupit „obyčejný“ dárek „neobyčejně“. Řada organizací totiž prodává své vlastní produkty, jejichž zakoupením přispějete na jejich činnost. Neobyčejné jsou například Ponožky od babičky obecně prospěšné společnosti Elpida, která pečuje o seniory a také je do výroby ponožek zapojuje. Osoby s Alzheimerovou nemocí potom podpoří Aloisovy ponožky nadačního fondu Seňorina. Určitě si ale vyberete třeba i v e-shopu nadace Dobrý anděl pomáhající rodinám v těžké situaci v důsledku nemoci.

Dobrý pocit na nekonečno způsobů

Doufáme, že jsme vás inspirovali, kde se poohlédnout po dárcích, které zahřejí u srdce. Existuje nespočet způsobů, kterými pomoci a o Vánocích dvojnásob – třeba i darováním hraček v některé z národních sbírek, přihozením „dobrého pocitu“ do nákupního košíku v případě nákupu na e-shopech či zakoupením produktu, který je ale ekologický nebo ho vyrobili lidé v chráněné dílně. Pokud byste rádi nadělili něco dobrého na zub, tak zkuste třeba Dobroty s příběhem.

 Ať zvolíte některou z uvedených možností, nebo se vydáte svou vlastní cestou dobrých skutků, vždy je to ta nejlepší volba. Budeme rádi, když se s námi podělíte o vaše tipy na dárky, které zahřejí hned dvakrát. Jak jednou řekl Ronald W. Reagan: „Nemůžeme pomoci všem, ale každý může pomoci někomu.“ Tak tedy šťastné a veselé!