Z těchto 5 filmů se dozvíte všechno, co potřebujete vědět o penězích

Láska, ta umí s člověkem divy, ale co teprve peníze! Romantika stranou, máme pro vás tipy na pět kultovních filmů, ve kterých jde o „prachy až na prvním místě“. Jestli jste je ještě všechny neviděli, napravte to – tyhle snímky jsou tou nejlepší školou finanční gramotnosti.😃 A zároveň skvělými tipy na filmový večer.

Moneyball (2011) – Věnujte se datům a naučte se jim rozumět

Kdyby si osudy baseballového týmu Oakland Athletics v sezoně 2002 vymyslel filmový scénárista, dostal by za uši. Béčkový tým, který poráží nejslavnější soupeře a překonává rekordy v MLB, nejlepší baseballové lize světa? Přitažené za vlasy, viděli jsme už stokrát. Jenže, ono se to fakt stalo

Příběh je o tom, že manažer chudého klubu (Brad Pitt v hlavní roli) místo žádosti o půjčku vsadí v zoufalství na skvěle promyšlený, ale dosud nevyzkoušený systém výběru hráčů: baseballové statistiky. A ono to funguje překvapivě dobře, navzdory výsměchu všech zkušených baseballových skautů.

Rada z filmu: Nespoléhejte jen na instinkt, ke správným rozhodnutím vás dovedou dobře analyzovaná data.

Podraz (1973) – Nevěřte nikomu a ničemu

Tohle je nejstarší film v našem výběru a zároveň ten nejlépe hodnocený (TOP 30 na ČSFD). Důvodů je několik, tím hlavním je ale duo Robert Redford a Paul Newman. Dva podvodníci, kteří spektakulárním způsobem oberou o peníze mafiánského bosse.

Kouzlo filmu je v dokonale promyšleném plánu zločinu a napětí, jestli tak složitá konspirace nakonec vyjde, nebo ne. Nechybí psychologické triky, falešné peníze a dokumenty, triky s kartami, nastrčené „volavky“… A další fígle, které různí šejdíři a podfukáři používají od nepaměti až dodnes.

Rada z filmu: Naučte se triky podvodníků, ať je poznáte, když je zkusí i na vás.

Sázka na nejistotu (2015) – Vznik hypoteční krize „for dummies“

Finanční krize v roce 2008, která hodila vidle do dlouhodobého růstu celosvětové ekonomiky, to nevypadá jako námět na zábavný film. Ale nenechte se mýlit. Pokud chcete vědět, jak to tenkrát bylo, sežeňte si tuhle hvězdně obsazenou komedii s Ryanem Goslingem, Christianem Balem nebo Margot Robbie, která vám bude vysvětlovat odborné pojmy nahá z bublinkové vany.

Všechny postavy v Sázce na nejistotu jsou fiktivní, ale každá má svůj reálný předobraz. A vy můžete sledovat, jak se zachovají, když nezávisle na sobě zjistí, cože za katastrofu se to na svět chystá. Slibujeme, že antracitově černým humorem se nešetřilo.

Rada z filmu: I blížící se krizi můžete využít ve svůj prospěch.

Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992) – A teď si vás kúpím všecky!

Teď všechny ty hollywoodské hity proložíme domácí tvorbou. Tenhle film Věry Chytilové je opravdový klenot a věrný otisk divokých porevolučních devadesátek, kdy bylo možné snad úplně všechno. A ty hlášky! Jednu z mnoha najdete v podtitulku, spousta dalších je nepublikovatelná.

Ve filmu zjistíte, jak těžké je vyrovnat se s miliony na spořicím účtu, které vám z ničeho nic spadnou do klína. Ty příběhy nebývají vždy veselé. Známý je třeba osud Brita Michaela Carrolla, kterému se během 8 let podařilo jen tak „rozfofrovat“ výhru v přepočtu neuvěřitelných 300 milionů Kč.

Rada z filmu: Velké peníze prověří charakter – váš i vašich blízkých.

Wall Street (1987) – Tak děti, takhle to chodí na burze

Váhali jsme, jestli do žebříčku zařadit Vlka z Wall Stree,t a nakonec jsme se rozhodli pro tuhle pecku s tehdy vycházející hvězdou Charliem Sheenem. Hlavně ale s Michaelem Douglasem, který si na postavách mocných finančníků postavil kariéru. Bez něj by výběr prostě nebyl kompletní, takže promiň, Leo.

Nalaďte se na pozdní osmdesátky, zmáčkněte „Play“ a objevujte, jak to funguje ve světě dluhopisů, akcií a machinací s nimi. Jestli vám bude běhat mráz po zádech, tak z toho, čeho všeho jsou burziáni a finanční makléři s dolary v očích schopní.

Rada z filmu: Opravdovou cenu mají informace, nejlíp takové, které nikdo jiný nemá.

Máte nějaké své tipy na filmy o penězích? Podělte se s námi o ně.🙂 

Ještě bych tam přidal

The Laundromat (2019) - Vše kolem pojištění

S neodolatelnou Meryl Streepovou hned v několika rolích.

 

1 Like