Zahraniční platby z běžného účtu

Dobrý den, nenašel jsem podobné téma na tomto fŕu a proto ho založím. Zřejmě to není běžná záležitost pro klienty HelloBank, ale u mne v současné době nastala ta totřeba a tak potřebuji zjistit, jestli má smysl založit běžný účet u Helo Banky.

Potřebuji zjistit, zda lze z Hello Bank účtu posílat CZK na účet vedený v CZK v jiné zemi EU? Nejednalo by se tedy o SEPA platbu, protože ta probíhá vždy v EUR a ze zjevných důvodů nemám zájem o vysokou ztrátu na dvojitém převodu nějakým nevýhodným kurzem. Budu posílat vyšší částky.

Máte někdo nějakou zkušenost s posíláním plateb do zahraničí z Hello (byť třeba ne v režimu CZK-CZK)? Telefonická podpora podává rozporuplné informace a před poslední možností, tedy to zkusit naživo, jsem se chtěl zeptat, zda to někdo už nedělá nebo neporadí, kde jinde to lze za co nejnižší poplatky.

SWIFT platby (tedy zahraniční mimo SEPA) Hello bank neumí (proto nejsou ani v ceníku), z těch zahraničních umí právě jen SEPA europlatby. Že by se to mělo změnit, o tom nic nevím. Teď je to ale tak, i v menu internetbankingu je jen Domácí platba a SEPA platba, jiná zahraniční fakt ne.

Díky, už se mi ozvaly zpátky ze zákaznické linky a je to přesně, jak říkáte. Takže musím hledat jinde. Zdá se, že AirBank má zahraniční platby za fixních 100 Kč. 

Pozor na to, že zahraniční platby mají 3 možnosti zaslání (a poplatků)
BEN, SHA a OUR

Nejčastěji se používá SHA, tedy že každý hradí poplatky své bance, to je to, co jsi našel v ceníku AirBank. V tomto případě nemůsí ale příjemci dojít celá částka, její (i poměrně podstatnou) část si můžou ukousnout korespondenční banky po cestě, stejně jako banka příjemce si zaúčtuje poplatek za přijetí zahraniční platby (jako si Air účtuje 100 Kč za příchozí zahraniční platbu). Pokud si chceš být jist, že příjemce dostane částku, kterou posíláš, musíš to poslat jako OUR. U většiny bank se dodatečný příplatek za OUR strhne až následně dle skutečných nákladů, některé devizovky to nabízejí za paušál (třeba 500 Kč).

Další poměrně důležitou věcí je kurz, u velkých částek může rozdíl dělat hodně, proto je dobré zkoušet devizovky. Já mám smlouvu s Akcentou, Fortissimem a Easychange.