Zákaznický průzkum – jaké jsou finanční plány Čechů v roce 2021?

Hello! Milá komunito,

v první polovině prosince 2020 jsme ve spolupráci s výzkumnou agenturou Ipsos on-line položili řadu otázek více než 800 respondentů ve věku od 18 do 65 let napříč celou ČR. Co nás zajímalo tentokrát? Jaké byly uplynulé Vánoce z pohledu útrat českých domácností, jakým způsobem lidé nejčastěji financovali své vánoční nákupy a také to, jaké jsou jejich finanční plány v roce 2021.

Děkujeme všem, kteří se do průzkumu zapojili a poskytli nám zpětnou vazbu, které si velmi vážíme. Výsledky jsou ještě “hot” 🙂 a my jsme rádi, že je s vámi můžeme nasdílet ve zjednodušeném přehledu. 

1. Z jakých zdrojů respondenti převážně financovali vánoční nákupy?

Nejvíce, tedy 58 % dotazovaných hradili “Vánoce 2020” z běžného měsíčního výdělku. Do svých úspor potom sáhlo 38 % respondentů - nejčastěji studenti a soukromí podnikatelé bez zaměstnanců (OSVČ). Velmi malá část dotazovaných zvažovala použít kreditní platební kartu nebo spotřebitelský úvěr. Naopak jen 3 % respondentů nerealizují žádné vánoční nákupy.

Nejčastěji se výdaje za vánoční dárky v české populaci pohybují mezi 5 – 10 tis. korunami. Prvenství drží Královehradecký kraj s průměrnou sumou 8 824 Kč. Druhé místo na bedně „bere“ Olomoucký kraj  (cca 8 374 Kč) a jako třetí v pořadí jsou Pražané s průměrnými 8 340 Kč. A naopak nejméně – v průměru 6 500 Kč vydali za Vánoce lidé ve Zlínském kraji.

2. Loňský rok přál online nákupům, a proto nás zajímalo, jakým způsobem lidé tyto nákupy hradili?

Nejčastější způsob úhrady proběhl on-line debetní kartou (27,4 %), dále v hotovosti či platební kartou při převzetí zboží (25,7 %). Kreditní platební kartou online platilo 22,2 % respondentů a nepatrně méně plateb se poté uskutečnilo převodem z bankovního účtu.

Nejvíce příznivců online plateb kartou (ať debetní či kreditní) bylo ve věkové skupině 18 – 35 let. Ta naopak nejméně využívá platby hotově nebo kartou při převzetí zboží, zatímco mezi lidmi 35 – 50 let a 50+ je rozdíl u této platební metody minimální. Naopak lidé 50+ jsou těmi, kdo oproti ostatním věkovým skupinám nejvíce využívá plateb převodem z bankovního účtu.

3. A jaké mají Češi finanční plány pro rok 2021?

Zdá se, že jsme prozatím zdrženlivější. Necelých 43 % respondentů totiž ještě žádné finanční plány nemá. Naopak z těch, kteří své finance promýšlí, by necelá třetina ráda spořila. Investicím se chce věnovat 16 % respondentů a více utrácet 7 % dotázaných, aby podpořili ekonomiku. Dále naši respondenti chtějí řešit různé druhy pojištění (např. schopnosti splácet, důchodové, životní atp.), rádi by si nově založili spořicí účet či se nejprve poradí se svým bankéřem a např. zváží konsolidaci svých půjček.  

Malá tečka na závěr 😉… loňské Vánoce byly pro mnohé složitější. Co tedy lidi napadlo jako první, když se řekne Vánoce 2020? 

Budeme rádi, když se také zapojíte do průzkumu a napíšete nám... 

Z jakých zdrojů jste převážně financovali vánoční nákupy?

Jakým způsobem nejčastěji hradíte online nákupy?

Jaké máte finanční plány pro rok 2021?

Děkujeme za vaše názory.

Tým Hello spolu

Velice pěkný výzkum přinášející zajímavé údaje. 👍

Odpovědi na otázky:

1. Vánoční nákupy jsem realizoval průběžně od září z běžného výdělku.

2. On-line nákupy hradím kreditní kartou, která je zapojena do  Apple Pay, případně pomocí služeb Twisto Pay a Mall Pay - vždy kvůli jednoduchosti placení.

3. Pokud jde o finanční plány, máme v úmyslu letos cestovat, hned jak to situace umožní.

1 Like

1) od října, převážně z pravidelného měsíčního příjmu, zbytek z rezerv na účtu

2) On-line nákupy platím - pokud to jde - kreditními kartami většinou předem, jiné způsoby využiji jen tehdy, pokud obchodník karty nepřijímá (to je ale naprosto vyjímečné)

3) Letos, pokud to půjde, tak hodlám cestovat, tam kam coronavirus dovolí ... 😐

1 Like

1) a 2) totéž, co jisy - jen bych dodala, že pokud už něco musím kupovat na internetu u nového malého neověřeného obchodníka (např. proto, že to jinde nemají), tak nejprve na něj hledám pokud možno recenze a pak raději volím místo platby předem osobní vyzvednutí s platbou při převzetí (pokud je to někde poblíž) nebo starou dobrou dobírku, i když je to o něco dražší. Na druhou stranu, pokud balíček normálně dojde a uvnitř je místo zboží třeba cihla, tak mi platba na dobírku moc nepomůže. Možná by v tomto případě byl úspěšnější chargeback při platbě kreditkou předem, ale z mé zkušenosti daleko častěji podvodník chce inkasovat předem a pak nepošle vůbec nic, než aby se posílal s falešným balíčkem na dobírku.

3) před 14 lety jsme se stěhovali a pořizovali komplet nové domácí spotřebiče - teď začínají jeden po druhém pomalu odcházet (od loňského podzimu už 3), takže plány jsou jasné

1) z běžného měsíčního výdělku, nebyly to horentní sumy

2) čím dál více platební kartou předem, aktuálně nejčastěji kreditkou Hello (kvůli bonusu).  Největší částky utratím na Alze, dříve jsem objednal a zaplatil až v obchodě "v automatu", chtěl jsem si nechávat zadní vrátka, kdybych si to na poslední chvíli rozmyslel. Jak je ale teď většina obchodů zavřených, je v Alze strašný nátřesk, takže platím už při objednání a vyzvednutí odkliknu v aplikaci ještě po cestě do Alzy tak, abych měl zboží připravené ve chvíli, kdy dorazím.

V ostatních obchodech rovněž Hello kreditkou, ať už přímo, nebo napojenou na PayPal. Zatím mi platby prochází bez nutnosti mít aplikaci, pokud se to změní, budu hledat jinou kartu pro on-line platby, aplikaci nechci.

3) nejvíc utratím za cestování, ročně tak mezi 50 a 100 tisíci, zatím to vypadá, že letos asi hodně ušetřím, i když loni jsem toho nakonec stihl docela dost (začátkem roku před COVIDem: Londýn, Moldavsko, při "přestávce": Chorvatsko, Řecko, během: Tanzánie, Egypt). V důsledku COVIDu jsem přišel o práci, takže jsem v nové, tedy dovolenou vidím spíše tak v druhé polovině roku.
Přítelkyně by ráda dům, já tomu nejsem úplně nadšen, ale uvidíme, třeba mě cvrkne do nosu výhodná koupě a půjdu do toho. Na druhou stranu mám v dlouhodobém plánu výlet do vesmíru ... :D

1. Z měsíčních příjmů, zbytek z rezerv.

2. Kreditními kartami s vratkou (půl roku jsem platil KK ČSOB s vratkou 2 %). Pokud to šlo, tak až při převzetí. Valažsko bylo vždy nejchudší kraj republiky.

3. Cestovat po světě, pravděpodobně ale jen prstem po mapě.