Asi se zase něco pokazilo


Úroveň
Odznak +2
Nenašel jsem kanál, kam bych napsal, že mi něco v IB nefunguje správně, tak jsem založil toto téma.
Aktuálně mám v HB! záporný zůstatek, na kreditkách jsem v mínusu. Včera jsem byl v plusu, kartami jsem platil naposledy 30. dubna, tyto platby jsou stále nezaúčtované (čekal bych zaúčtování nejpozději včera), v historii nic není vidět. Zřejmě nějaká chyba (ale ani když bych platby z 30. 4. odečetl 2x, nedostanu se na číslo, které IB ukazuje)

Odpovědi: 62

Úroveň
Odznak
Jsem na tom stejně, na obou kreditkách jsem v mínusu. Prý mají zase technické problémy. Nevím, ale tohle se mi u jiných bank nikdy nestalo. Přestává mě to s Hellobank bavit, protože tohle je trochu amatérské chování. Sranda je, že i na infolince vidí to stejné, co já v aplikaci a nejsou schopni říct skutečný stav účtu.
Úroveň
Odznak +1
Poslušně hlásím, že u mě taky. Já teda nejsem v mínusu, ale dluh zhruba (nikoliv ovšem přesně) dvojnásobný, než bych čekal.
Úroveň
Odznak
Ano, dnes se zopakovala ta samá chyba, která zde byla cca před 2-3 měsíci po tehdejším nasazení nové verze SW. Tedy zdvojení dosud nezaúčtovaných karetních blokací pro účely výpočtu zůstatku, i u mě to způsobilo záporný zůstatek a tedy nemožnost karty i nálepky do opravy chyby využívat.
Snad bude stejně jako tehdy opraveno už během dnešního odpoledne.
Úroveň
Odznak +1
Snad bude stejně jako tehdy opraveno už během dnešního odpoledne.
No, vypadá to, že nebylo. Smutné představení.
Úroveň
Odznak +1
Blbej jsem, ODpoledne. Tak to mají ještě čas. 🙂
Úroveň
Odznak +4
Děkujeme Jujecovi za založení tématu a všem ostatním za napsání.
V současné době tento technický problém investigujeme a intenzivně pracujeme na nápravě. Všechny dotčené klienty v průběhu příštího týdne obeznámíme. Všem se omlouváme za způsobené komplikace.

Přejeme hezký pátek i nastávající víkend, Terka
Úroveň
Odznak +2
Také mám ten problém - platby kreditkou ze dne 30.4. jsou zdvojené. V součtu to jsou sice jen drobné, ale pro pořádek ... 😞
Úroveň
Odznak +2
Jo, už platby vidím, jsou zaúčtované a dvakrát. Ráno byly nezaúčtované a jen jednou....
Úroveň
Odznak
I já mám teď všechny platby provedené 30.4. a 1.5. zaúčtované, ale všechny dvakrát, tedy zůstatek stále záporný 😞
Úroveň
Odznak +1
Tak manželka má 30. 4. 3 platby (1x Billa a 2x Rossmann) v součtu cca přes 700 Kč zaúčtovány 2x. U mě 30. 4. 2x zaúčtovaný Albert něco přes 50 Kč. Naštěstí jsme nevyčerpali úvěrový rámec, takže platby probíhají dále.
Také mně poprvé nesedí na korunu odměny za platby kartami.
Úroveň
Odznak
Tak to vypadá, že tentokrát to Hello bank v den závady opravit nestihne jako minule. U mě teď ve 20:33 stále záporný zůstatek kvůli zdvojeným platbám, první dny měsíce jich mám vždy nejvíc. Programátoři asi už odjeli na víkend 😞. Pokud kreditku tedy nejen dnes, ale celý víkend nebudu moci používat, tak to už dost naštve i mě, a to jsem jinak klidné pohodové povahy, ach jo... No uvidíme přes noc, zda bude nějaká změna.
Úroveň
Odznak +2
Taky mám pár plateb z 30. 4. zaúčtovaných v historii i v disponibilním zůstatku KK dvakrát. Dnes jsem udělala jednu větší internetovou platbu KK a zatím ji vidím jako nezaúčtovanou a je odečtená jen jednou. Jsem zvědavá, jestli to přes víkend stihnou opravit nebo se mi to v pondělí zaúčtuje a odečte dvakrát. V tom případě by mi to dost nepěkně pocuchalo disponibilní zůstatek na úvěrovém účtu.
Už je to spraveno, duplicitní platby zpět připsány.
Úroveň
Odznak +1
Očekával jsem, že budou duplicitní platby smazány místo připsány v kladné hodnotě ... 🙂
Úroveň
Odznak +2
Tak duplicitní platby také opraveny připsáním.
MirekM: Odměny byly také duplicitní ? 🙂
Odměny připsány bohužel jenom jednou. Je zajímavé, že se nestává, že by banka připsala odměnu nebo úrok omylem dvakrát. Nepamatuji, že by k tomu někdy u nějaké banky došlo...
Úroveň
Odznak +1
Tak duplicitní platby také opraveny připsáním.
MirekM: Odměny byly také duplicitní ? :)

Duplicitní položky z 30. 4. ve výpisu nebyly, takže nemohu odpovědět.
Přepočítával jsem připsanou odměnu přes celkový zůstatek, a nevycházelo to tak, že by byla započtena dvakrát.
Úroveň
Odznak
Přiznám se, že tu diskusi ohledně duplicitních odměn nechápu, vždyť ty byly zaúčtovány už dva dny před zde diskutovaným problémem. Ohledně výše odměn: asi nikdo z nás nemá věšteckou kouli, aby už teď viděl na poslední pracovní den května, kdy jsou odměny za platby zaúčtované (nikoliv realizované) od posledního pracovního dne předchozího měsíce (tedy od 30.4.) do předposledního pracovního dne aktuálního měsíce (tedy do 30.5.) vypočítány a v noci na následující den pak připsány, že? :)
Současná chyba se týkala plateb kreditkou REALIZOVANÝCH 30.4. a 1.5., které byly zaúčtovány dne 2.5. (což se v IB projevilo v noci na 3.5.) chybně 2x. Rozhodně se to tedy nijak nemohlo projevit na výši odměny připsané 30.4., ale až v té květnové se tato duplicita může (ale nemusí) projevit.
Pravidlo, které zde popisuji (že se berou vždy až platby zaúčtované a berou se jakoby o pracovní den zpět vůči měsíci) zde už popisovala kdysi Terka a je to vidět i z výpisů kreditky. Například platby zaúčtované teď 30.4. (tedy v reálu provedené o 1-3 pracovní dny před tímto datem) jsou ve výpisu až za připsanou odměnou za duben (která je tedy nezohledňuje), tedy budou se týkat odměny květnové.

A pokud se diskuse týkala samotné účetní operace připsání odměny (jako jejího možného zdvojení), tak to nemohlo nastat už proto, že odměna byla připsána 30.4. (na zůstatku se to projevilo v noci na 1.5.), kdy chyba ještě v systému nebyla. Chyba v systému, která nám zaúčtované platby kartou zdvojila, nastala v noci z 2.5. na 3.5. při započítání plateb zaúčtovaných 2.5., tj. až o 2 dny později.
Ale jak to bude s výší odměny květnové (zda se na ní tato zdvojená zaúčtování projeví jejím umělým navýšením nebo ne), to uvidíme až téměř za měsíc 🙂.
Úroveň
Odznak +2
Přesně tak, duplicitní platby jsou tam teď po opravě trojmo - dvakrát v minusu a jednou v plusu jako "vrácená platba kartou". Prostě přehlednost nade vše 😃. Na druhou stranu díky za to, že to je alespoň nějak vyřešené. Jsem zvědavá, jestli už je to opravené jednou pro vždy nebo se zase někdy za měsíc dočkáme "do třetice všeho dobrého i zlého". A taky jsem zvědavá, jestli to bude trojmo i v konečném pdf výpisu za květen na začátku června, protože jak víme, HB bonusy za vrácené platby neodečítá, takže by teoreticky za tyhle duplicitní platby měla připisovat bonusy dvakrát, což asi nebude ochotná skousnout.
Úroveň
Odznak +1
... takže by teoreticky za tyhle duplicitní platby měla připisovat bonusy dvakrát, což asi nebude ochotná skousnout.
Mno, skoro bych si i myslel, že by mohla. Mně se to nestalo, ale pokud byl opět někdo najednou v mínusu a nemohl tak kartu používat, asi to nebylo zrovna příjemné překvapení. A bonus za zdvojené platby by mohl být alespoň nějakou formou kompenzace, když už taková věc nestojí bance ani za obyčejné sorry, vole, error. Kromě fóra ticho po pěšině...
Úroveň
Odznak +2
Tenhle typ kompenzace by ale byl zase nespravedlivý vůči těm, co hned na začátku měsíce udělali platby za 50 tisíc, které jim systém zduplikoval, protože by na odměnách stejně nedostali víc než těch 500 Kč/měs.
Úroveň
Odznak +1
Tenhle typ kompenzace by ale byl zase nespravedlivý vůči těm, co hned na začátku měsíce udělali platby za 50 tisíc, které jim systém zduplikoval, protože by na odměnách stejně nedostali víc než těch 500 Kč/měs.
To každopádně, kompenzace asi není to pravé slovo. Možná zadostiučinění? Zkrátka, že když už jsou systémy HB taková partyzánština, tak by mohla systémová chyba zafungovat i obráceně, ve prospěch klientů. 😉
Úroveň
Odznak +2
Necháme se překvapit za necelý měsíc, až dostaneme vyúčtování a zároveň uvidíme, jestli se na přelomu měsíce nebude opakovat stejná chyba do třetice. To aby se člověk pomalu bál udělat nějakou větší platbu, aby při jejím zduplikování nepřečerpal disponibilní limit na kartě.
Úroveň
Odznak
@Milivoj:
Mě už dnes kolem 18h omluvná SMS s vysvětlením, že zdvojené platby byly rychle opraveny, přišla. To tedy v pořádku, jen aby se to opět na zlomu měsíce, tak jako teď a cca 2 měsíce zpět, zase neopakovalo.

Odpovědět