Cobrandové karty

  • 30 listopad 2018
  • 94 odpovědí
  • 9325 Zhlédnutí


Zobrazit první příspěvek

Odpovědi: 94

Úroveň
Odznak
Ano, otázek je hodně. Něco souvisí s neznalostí personálu-třeba i dle jiných fór mnozí prodavači nevěděli, že Euronics kreditka je úvěr jako každý jiný a tedy v systému ji jako extra položku ke sjednání nenajdou, musí tedy v podstatě sjednávat klasický prodej na splátky a až v tom pak v jednom z kroků zvolit typ úvěru ne klasický, ale revolvingový (že to je ono, co založí kreditku, mnozí nevěděli). U nových kreditek Datart to zase vypadá, že podmínky nebyly definitivně dojednány.
Rozhodně ale vím, že u držitelů Euronics karty nezáleží (aspoň doteď) na tom, zda navštíví prodejnu Datart starou, nebo nově předělanou z Euronics. V obou případech se transakce kartou textově v bankovnictví i ve výpisu identifikuje jako Datart (plus doplňující údaje). Osobně si tedy i dle mých plateb myslím, že systém banky zkrátka u položek transakcí s textem identifikace obchodníka obsahujícím "Euronics" či "Datart" slevu nyní uznává a pobočky coby pokračování tohoto identifikačního textu nejsou nijak rozlišovány. Na měsíčním výpisu lze snadno poznat, že transakce byla pro bonus uznána. Popis platby v měsíčním výpisu má začátek (ten před textovou identifikací obchodníka) vždy ve tvaru "Xddmm", kde X je buď K (platba kreditkou), S (platba stickerem neboli nálepkou) nebo E (platba v Euronics/Datart, uznaný bonus), ddmm je den a měsíc provedení transakce. Takže z toho E ve výpisu jsem vždy poznal, že uznáno bylo, bez ohledu na pobočku.
Akorát připomínám, že se bonus nevyplácí, pokud by byl moc malý. Bohužel neznám hranici, od kolika se měsíční bonus vyplácí, zda je to třeba 10 Kč nebo 50 Kč...teď nevím. Ale když jsem měl v říjnu celkovou útratu v Datart jen za 69 Kč (což by odpovídalo bonusu jen lehce přes 3 Kč), tak takto malá částka nebyla vyplacena. Někde se už o té spodní hranici pro výplatu bonusu psalo, už ale nevím (totéž asi bude platit pro bonus 1% za všechny platby).
Úroveň
Odznak +2
Můžu se plést, ale zatím mi to připadá tak, že se HB chce postupně všech cobrandových karet s jejich nestandardními výhodami zbavit. Jsou dědictvím ještě z doby, kdy byl Cetelem pouhou úvěrovou společností, dnes je HB bankou a chce se soustředit na bankovní služby, v jejichž rámci chce nabízet i svou Hello kreditku. (Ta může mít samozřejmě různé varianty, včetně té speciální "marketingové" s vedením zdarma bez dalších podmínek, která ale nevrací bonusy z plateb u obchodníků.)
Stávající cobrandové karty nechce banka ale vypovídat "natvrdo" (kromě E-ON, kde se asi nedohodli s obchodním partnerem a jinak to prostě nešlo), takže je nechají postupně dobíhat a vyhnívat, budou nenápadně omezovat výhody u obchodních partnerů, až zůstane pouze to, co má základní Hello kreditka - a pak už nebude důvod si pořizovat cobrandovou kartu - snad kromě situací, kdy si někdo kreditku pořídí v rámci nákupu zboží na splátky za mírnějších podmínek, než které by musel splnit při žádosti o Hello kreditku přímo u banky. Nebo jsou naopak E-ON KK pilotním projektem a pokud se podaří jejich převod na klasické Hello kreditky relativně bez problémů, udělá to banka postupně i u dalších cobrandových KK.
Navíc třeba konkrétně u Alza KK byly často problémy v případě, že se kupující rozhodl už zaplacenou objednávku stornovat a platbu chtěl vrátit (nebo to stornovala přímo Alza - třeba z důvodu nedostupnosti zboží) - peníze mu sice byly vráceny, ale o danou částku byl trvale snížen úvěrový rámec na kreditce, dokud se to nevyřídilo individuálně ručně přes infolinku HB.
Všechny nestandardní cobrandové výhody znamenají v interních systémech banky práci pro programátory navíc a potenciální zdroj případných problémů. Také se bance nemusí líbit, když má někdo základní Hello kreditku a k ní další 3 různé cobrandové a všechny protočí každý měsíc na maximum a čerpá tak měsíčně na bonusech 2 tisíce korun, což nám ročně udělá pěkných 24 000 jako dárek od banky. Možná i kvůli tomu se HB postupně rozhodne cobrandové karty nenabízet a zůstane jen u své základní kmenové nabídky.
Ale třeba je taky všechno jinak, uvidíme v příštím roce.
Cobrandové karty byl zajímavou příležitostí, konkrétně Alza karty trochu lituji, protože při větších nákupech nebyla 5% sleva marná. Zdá se, že cobrandové karty všeobecně ustupují z trhu, třeba nabídka RB byla také hodně omezena.
Pokud jde o výhody, je HB stále poměrně benevolentní (například vratky za finanční transakce, možnost neúčtování poplatku za vedení karty, přebíjení) čehož mnozí intenzivně využívají. Očekávám v tomto směru úpravy, jak bude transformace z úvěrové společnosti na banku pokračovat. Snad alespoň výhodné kurzy ještě nějakou dobu vydrží.
Úroveň
Odznak
Maminka1 zde napsala zajímavý názor na útlum co-brand karet coby výhoda pro banku, můj názor je však trochu jiný, v některých ohledech opačný. Banka typu Hello, která má málo kamenných poboček, by naopak měla být ráda za co nejvíc partnerů, se kterými může právě třeba skrz co-brand karty spolupracovat. Přeci jen jednotky kamenných poboček banky, nebo stovky prodejen partnerů, to je pro distribuci produktů (nejen kreditky) klíčové. Takže banka by partnery na toto myslím stále chtěla. Omezování co-brand spolupráce (nejen u Hello bank, ale obecně u všech) je myslím výhradně z těchto dvou důvodů:
1) obchodní partner propagaci produktu podcenil, neosvědčil se v jeho prodeji:
Sem můžeme zcela jednoznačně zařadit brzy rušenou EON kreditku. Když HB s EON navazovala spolupráci, jistě čekala od společnosti s několika sty tisíci, nebo dokonce jednotkami milionů odběratelů, že se prodá aspoň několik tisíc EON kreditek. Terka zde přitom v informaci o rušení zmínila, že EON kreditek je jen pár desítek. Zde tedy téměř jistě HB ukončila spolupráci s EON právě proto, že kreditku tento dodavatel energií nijak moc nepropagoval a udělalo se jich tak málo. To pak samosebou nemá cenu jí držet, když se partner nesnaží, a ukončení spolupráce a převedení karet na základní kmen je pro banku logické.
2) obchodní partner chce omezovat slevy kvůli ziskové marži nebo preferenci jiné formy cílené reklamy:
Sem patří kreditky Alza, Euronics, Datart i jiné v minulosti zaniklé u jiných bank (třeba kreditka Billa u Raiffeisenbank). Elektro zboží patří v maloobchodu k vysoce konkurenčnímu segmentu, ziskové marže tak jistě nebudou moc vysoké. Alza už další placení 5% slevy ukončila, Datart se vzhledem k trvajícím jednáním asi také cuká tento parametr z Euronics karty převzít. Ono není divu: asi se jim nechce trvale poskytovat daným zákazníkům slevu 5%, to jim asi leze do zisků. To není jako udělat podobnou slevu jako akční reklamní párkrát do roka. Proto myslím, že to jsou obchodníci, kdo tlačí na banky, aby tyto bonusy byly postupně či naráz sníženy či zrušeny (jako u Alza). Pro banku by asi bylo nepříjemné jen kvůli tomu spolupráci zcela ukončit, tím by přišla o desítky až stovky distribučních míst. I proto možná Alza karta bude i nadále existovat a půjde jí nadále v Alza sjednat, i když bonus nebude. A i proto možná Datart karta bude existovat, i když se slevou menší než 5%.

Bod 2) je myslím hlavní důvod "vymírání" co-brand karet na českém trhu. Omezení bonusů vede k tomu, že zákazníci si je přestanou sjednávat, nebo i zruší sjednané, a spolupráce končí. To se fakt netýká jen Hello bank. Zkrátka žádný prodejce není rád, když zákazník má slevu trvale, ne jen občas. Nelze ho pak do obchodu tak rychle a často nalákat, jako jednorázovými časově omezenými cílenými slevami.
Úroveň
Odznak +2
K tomu bodu 2: člověk jen nostalgicky vzpomíná na doby, kdy obchodní řetězce typu Alzy člověku kreditku k nákupu zboží prakticky vnucovaly a posílaly mu ji předschválenou poštou s tím, že si ji ani nemusí hned aktivovat, že ji může mít jako zálohu, za vedení v tom případě nic nebude platit atd. A vratky byly klidně 4 - 6 % a bez maximálního měsíčního limitu...
Úroveň
Odznak +1
NJ, nestačí když kape, musí přímo téct. Jinými slovy miliardářem nejlépe za několik let, nikoliv za několik generací jako v raném kapitalizmu. 😞
Úroveň
Odznak +4
Hello!

Děkujeme mamince1 za shrnutí a komentáře ke speciálním výhodám na partnerských platebních kartách a všem ostatním, kteří se přidali do diskuze.

Naši klienti najdou nejaktuálnější přehled nastavených výhod na Alza kartě platných nyní a od 1. 1. 2019 zde:
https://www.hellobank.cz/microsites/alzakarta

Nyní mají opravdu poslední příležitost získat 5 % zpět z nákupu v Alze, protože tato odměna končí 31. 12. 2018. I v roce 2019 máme pro vás na Alza kartě automaticky nastavenou výhodu na výběry z ATM od 1000 Kč zdarma nebo si ji jednoduše změníte ve svém Hello bankingu na odměnu 1 % zpět ze všech vašich nákupů a ušetříte až 500 Kč měsíčně. Měsíční poplatek za rezervaci úvěrových zdrojů bude snížený na 29 Kč. V průběhu příštího roku plánujeme pro držitele Alza karet další výhody.

Klientům Euronics karet při provedené platbě prostřednictvím POS v DATART bude přiznána odměna 5 %.

Od jaké "hranice" je vyplácena odměna na partnerských platebních kartách? Odměna je standardně vyplácena od dosažení minimální hodnoty odměny ve výši 1 Kč. Každý program může mít svá specifika a odměna může být vyplacena až na základě splnění podmínky minimálního objemu transakcí.

Postupně se dostaneme ke všem vašim nejčastějším dotazům v této diskuzi.

Přejeme hezký předvánoční čas.
Úroveň
Odznak
Děkuji Terce za shrnutí.


Od jaké "hranice" je vyplácena odměna na partnerských platebních kartách? Odměna je standardně vyplácena od dosažení minimální hodnoty odměny ve výši 1 Kč. Každý program může mít svá specifika a odměna může být vyplacena až na základě splnění podmínky minimálního objemu transakcí.


No a právě u Euronics karty nějaké specifikum bude, od jaké výše je odměna 5% za platby v obchodech Euronics/Datart vyplácena, no a bude to výš jak 1 Kč. Jak už jsem zde včera psal, v říjnu jsem v Datart měl jen jednu platbu za 69 Kč, což by odpovídalo odměně (zaokrouhlené na celé Kč) jen 3 Kč a tato vyplacena nebyla (což mi vzhledem k její výši nevadí natolik, abych to reklamoval). Spodní hranice odměny u Euronics karet za kalendářní měsíc (respektive spodní hranice měsíční útraty v těchto prodejnách) by jistě zajímala více jejich držitelů.
Úroveň
Odznak +2
Upozornění pro ty, kteří mají Alza KK a nesplácejí ji v bezúročném období:

Tato KK má sice snížený měsíční poplatek za vedení 29 Kč místo standardních 50 Kč, ale má vyšší roční pohyblivou úrokovou sazbu (RPÚS) a tím pádem i RPSN než běžná Hello KK.
Pokud jsou stránky https://www.hellobank.cz/microsites/alzakarta aktuální, tak Alza KK má RPÚS 23,78 % a RPSN 29,22 %, kdežto základní Hello KK má RPÚS 22,68 % a RPSN 27,84 %.
Úroveň
Odznak
Prošel jsem si dnes prosincový výpis mé Euronics kreditky a našel jsem jednu nesrovnalost. V prosinci jsem platil v Datart celkem 3x, odměna (sleva) 5% byla ale připsána jen za dvě z těch tří plateb. Dvě platby byly v Datart Praha 9 OC Fénix (na podzim to byl ještě Euronics), jedna rovněž na Praze 9 v OC Galerie Harfa (odjakživa Datart). Vypadá to tedy na špatně nastavené systémy HB, kdy odměna je přiznávána jen z některých prodejen Datart (z těch, co bývaly Euronics), nebo tam jen mezi akceptovanými pro slevu z nějakého důvodu chybí ten Datart v OC Galerie Harfa. Datumy v tom souvislost nemají (jako že by se to nestihlo zaúčtovat), protože všechny platby proběhly v první půlce prosince (2.-11.12.) a ta sporná je navíc prostřední z nich. Reklamaci emailem už jsem do banky poslal - vždyť Terka zde jasně avizovala, že sleva je pro všechny Datarty a ne jen pro některé vyvolené. Zatím tedy pozor na to, kde (v jakém Datartu) s Euronics kartou platíte (neboli kontrolovat výši bonusů).
Úroveň
Odznak +4
Upozornění pro ty, kteří mají Alza KK a nesplácejí ji v bezúročném období:

Tato KK má sice snížený měsíční poplatek za vedení 29 Kč místo standardních 50 Kč, ale má vyšší roční pohyblivou úrokovou sazbu (RPÚS) a tím pádem i RPSN než běžná Hello KK.
Pokud jsou stránky https://www.hellobank.cz/microsites/alzakarta aktuální, tak Alza KK má RPÚS 23,78 % a RPSN 29,22 %, kdežto základní Hello KK má RPÚS 22,68 % a RPSN 27,84 %.


Hello! Děkujeme Vám za příspěvek.
Naše karty vydávané ve spolupráci s partnery jsou vždy parametrizovány v úzké spolupráci s nimi, včetně nabízených benefitů či odměn. Úroková sazba je tedy též podstatným parametrem, který do jisté míry určuje možnosti poskytovaných výhod, která konkrétní karta nabízí.

Na Alza kartě máme tedy nastavenou úrokovou sazbu 23,78 % p.a. a např. na Mototechna kartě 25,08 % p.a., což je logické vzhledem ke skutečnosti, že každá z těchto karet nabízí jinou výhodu navíc oproti standardní Hello kreditce.
Úroveň
Odznak +2
Děkuji Terce za doplňující informace a jen pro úplnost dodám, že u poslední v této souvislosti nezmíněné KK Datart/Euronics je momentálně úroková sazba nastavená jako na základní Hello KK, tedy na 22,68 %.
Snad bude doplněn na Alza kartě nějaký nový benefit. Když uvážíme vyšší úrok a přitom jediný benefit je snížený poplatek za vedení, tak mi to přijde docela málo. To už by bylo lepší, kdyby Alza kartu potkal stejný osud jako kreditku E-on. Škoda, že není možné převést Alza kartu na standardní HB kreditku, hned bych se zeleného skřeta zbavil...
Úroveň
Odznak +2
Alza kreditek bude asi poněkud víc než E-On a navíc myslím, že Alza funguje pro HB jako dost podstatný zdroj nových klientů - uživatelů kreditek nebo nákupů na splátky (viz příspěvky minarjo výše). Dokonce si otevřeli na jejich centrále v Praze - Holešovicích i přímo nějaký infostánek HB, kde se dají sjednat i ostatní produkty HB (včetně založení účtu). Jen kdyby ten design Alza KK nebyl tak hnusný. To eonka byla se svým antracitovým vzhledem a klasickou konzervativní orientací textu na šířku (na rozdíl od základní Hello KK) vážně povedená - škoda, že končí.
Úroveň
Odznak +2
O vikendu pred Silvestrem jsem platil Alza kartou na Alze, na vypisu za prosinec tyto platby nemam - znamena to, ze uz nedostanu tech 5 procent bonus?
Úroveň
Odznak +2
Pokud tu platbu zaúčtovali (byť se zpětným datem) až po vygenerování výpisu a odměn za nákupy, tak si s tím už asi systém neumí poradit. Buď to budou řešit nějak systémově pro všechny a tyhle odměny se doúčtují až za měsíc ve výpisu za leden, nebo se musí každý takto "postižený" nakupující individuálně ozvat a odvolat se na podmínky akce a řešit se to bude nějakým ručním doúčtováním.
Mě se to také týká, mám dokonce asi 3 nezaúčtované platby Alza kartou- využili jsme ty slevy.
Úroveň
Odznak
@jujec, muf:
V tomto případě máte myslím jednoznačně smůlu. Nejen zde HB několikrát avizovala, že pro vše (výpočty úroků, odměn, stanovení zaúčtování či naopak neúčtování měsíčního poplatku za rezervaci úvěrových zdrojů při záporném/nezáporném zůstatku kreditního účtu ke konci měsíce...) je důležité datum ZAÚČTOVÁNÍ karetní transakce. Takže za transakce realizované poslední dny prosince a zaúčtované v lednu těžko lze dostat prosincové odměny, nepatří vůbec do objemu transakcí v prosinci zaúčtovaných (a lednové bonusy u Alza už zkrátka nejsou). Se skluzem zaúčtování 1-2 pracovní dny po transakci (tedy že transakce ze Silvestra či víkendu před ním nebudou zaúčtovány v prosinci) v tomto případě chtělo počítat. Já s tím počítám vždy a poslední 2-3 pracovní dny každého měsíce kreditku nepoužívám (správné nulování splaceného dluhu).

@maminka1:
Platby se nezaúčtovávají "se zpětným datem", datum zaúčtování vždy odpovídá skutečnému dni této akce - takže datum zaúčtování v případech uvedených výše bude už lednové a je to hlavní datum ve výpisu, to je myslím i jasně vidět v bankovnictví i PDF výpisu. Naopak datum realizace je u PDF výpisu méně výrazným písmem o řádek níže na začátku popisu transakce (za úvodním písmenem K pro platbu kreditkou či S pro platbu stickerem) a nemá k účetnímu období, bonusům atd. žádný vliv. Datum zaúčtování je typicky 1 či 2 pracovní dny po datumu realizace, to je stejné napříč bankami. Když třeba u jiné banky budeš mít účetní období kreditky třeba od 16. v měsíci do 15. dalšího měsíce (tedy ne ve shodě s kalendářním měsícem jako to má HB), a platbu kartou uděláš až toho 15. (tedy zaúčtuje se nejdříve 16.), tak ve výpise zcela jednoznačně nebude a spadne do dalšího účetního období. Pak pro ni logicky platí vše (případné bonusy či úroky) dle tohoto nového období platného od data zaúčtování.
No, ale já si myslím, že 5% zpět za platbu Alza kartou není totéž, co běžná vratka. Není to prémie či bonus. Jedná se o "slevu" na zboží. Na webových stránkách Alza i HB se mluví o slevě. A sleva se vztahuje ke dni nákupu, nikoliv ke dni zaúčtování platby za zboží. Dokonce při placení byla explicitně uvedena poznámka k platbě "5% sleva".
Úroveň
Odznak +2
@ minarjo:
s tím zpětným zaúčtováním jsem se vyjádřila nepřesně - měla jsem na mysli situaci, kdy zaplatíš kartou 30. 12., banka to zaúčtuje k 31. 12., ale v IB to vidíš až 1. 1. (s tím datem zaúčtování k 31. 12.). Teď jsem kontrolovala několik starších výpisů a platby z předposledního dne měsíce mi banka zaúčtovává k poslednímu dni a odměny za ně dostávám až v dalším výpisu - o tuhle situaci se jedná mufovi a jujecovi. Když zaplatíš kartou až 31., tak se zaúčtuje až k 1. a tam už by se banka mohla hádat, že na odměnu není nárok, protože rozhodující je datum zaúčtování (i když v podmínkách akce na Alza KK je pouze uvedeno, že odměna končí 31. 12. 2018 a nikde není explicitně uvedeno, jestli se jedná o datum zaúčtování nebo uskutečnění platby), ale u plateb z 30. zaúčtovaných k 31. by nárok být měl bez debat - tyhle platby jsou ve výpisu uvedené vždycky až úplně na konci - až za položkou s odměnou za platby - a odměny za ně chodí až v následujícím měsíci (a protože píšeš, že posledních pár dní před koncem měsíce kreditku nepoužíváš, tak ses na svém výpisu s takovouhle situací asi ještě nesetkal).
Úroveň
Odznak +4
O vikendu pred Silvestrem jsem platil Alza kartou na Alze, na vypisu za prosinec tyto platby nemam - znamena to, ze uz nedostanu tech 5 procent bonus?
Hello! Jujec, děkujeme Vám i všem ostatním za dotaz.
Odměna z těchto plateb bude klientům standardně vyplacena a uvidí ji ve svém výpise za měsíc leden 2019.

Přejeme všem hezký pátek.
Úroveň
Odznak
Jen kratke info k AAA KK - Ziskat lze pouze pri koupi vozu ????
Úroveň
Odznak +4
Jen kratke info k AAA KK - Ziskat lze pouze pri koupi vozu ????

Hello! Děkujeme Vám za reakci.

Mototechna kartu klienti získají nejen při zakoupení vozidla v AAA Auto, ale také aniž by si pořizovali jakékoli zboží u našeho obchodního partnera. Stačí, když si zažádáte o Mototechna kartu přímo u našeho obchodního partnera.

Vy máte jinou zkušenost?

Děkujeme za odpověď.
Úroveň
Odznak +1
https://www.mototechna.cz/mototechna-kreditni-karta
Vydání a aktivace karty zdarma
Kreditní kartu můžete získat na jakékoliv pobočce Mototechna nebo AAA AUTO *při koupi vozu*, a to zcela zdarma.

Takže jde i bez koupi vozu? Nevyplývá to z toho jednoznačně.
Úroveň
Odznak
https://www.mototechna.cz/mototechna-kreditni-karta
Vydání a aktivace karty zdarma
Kreditní kartu můžete získat na jakékoliv pobočce Mototechna nebo AAA AUTO *při koupi vozu*, a to zcela zdarma.

Takže jde i bez koupi vozu? Nevyplývá to z toho jednoznačně.

Presne to jsem nasel taky. Nicmene jsem se nechal kontaktovat primo pres formular na webu AAA, a pani mi jen strucne odsekla, ze jen pri koupi vozu. Tim telefonát skončil.

Odpovědět