Jak funguje splácení kreditky?

  • 21 listopad 2018
  • 34 odpovědí
  • 9986 Zhlédnutí

Odznak +1
  • Průzkumník
  • 246 odpovědí
Doposud jsem nikdy neměl žádnou kreditku a ani jsem se tím nějak blíže nezajímal. Nyní začínám zvažovat pořízení kreditky od Hello bank!, pokud mi jí tato banka dá a zajímá mne jak u kreditek funguje splácení.

Hello kreditka by měla mít bezúročné období až 55 dní. Jak se ale těch 55 dní počítá. Je to ode dne provedení platby, zaúčtování platby a nebo pro všechny platby za měsíc od nějakého pevně stanoveného dne v měsíci např. 1. což by ale většinou neodpovídalo těm 55 bezúročným dnům. Pokud kreditku budu mít tak bych ji rád splácel v bezúročném období tak abych za to nemusel platit nějaký úrok nebo jiný poplatek.
Na stránkách Hello bank! mi připadá být to splácení kreditky trochu málo a nekonkrétně popsané. Asi banka předpokládá, že mnoho lidí už má s kreditkami nějaké konkrétní zkušenosti a proto to není třeba nějak blíže rozpisovat. Jsou ale i takoví jako např. já kteří se v kreditkách a jejích splácení až tolik nevyznají.

Odpovědi: 34

Úroveň
Odznak +2
Je to jednoduché - je to až 55 dní, nikoliv vždy 55 dní. Prostě vše, co se v daném měsíci zaúčtuje, se pak musí zaplatit v pevném datu, většinou kolem 24. - je to vždy na výpise (55-počet dní v měsíci) = datum splatnosti v tom dalším.
Odznak +1
jujec:
Děkují za odpověď. Jednoduché to možná je pro někoho kdo se v tom dobře vyzná a má s kreditkami nějaké zkušenosti.
Pokud jsem to dobře pochopil tak nezáleží který den v měsíci se kreditkou zaplatí, ale všechny platby za celý měsíc se musí bance splatit do předem stanoveného data v následujícím měsíci tak aby ta splátka byla bez jakéhokoliv úroku nebo poplatku. Těch bezúročných 55 dní je proto asi jen takový údaj ne zcela odpovídající skutečnosti.
Předpokládám, že tak jak to vyplývá z tvojí odpovědi banka vždy zasílá nějaký výpis s konkrétní částkou a datumem pro její bezúročnou splatnost.
Úroveň
Odznak +2
Ano, přesně tak. Lhůta 55 dní platí jen pro platby zaúčtované první den zúčtovacího období. A na výpisu je částka i datum splatnosti.
Odznak +1
jujec:
Děkuji. Takže ta bezúročná lhůta 55 dní se počítá od 1. dne v měsíci bez ohledu na to kdy platby kreditkou byly v daném měsíci zaúčtované.
Úroveň
Odznak +2
Dá se to tak říct - prostě splatnost celé částky je daná a těch 55 dní je maximum, po kterou lze teoreticky bance něco dlužit.
Odznak +1
Předpokládám, že v případě kreditky jde dlužít bance i déle než těch maximálních 55 dní, ale to pak je ten dluh už asi i s nějakým úrokem nebo poplatkem navíc a možná i se záznamem do těch různých registrů dlužníků.
Úroveň
Odznak +2
Dlužit déle lze, ale s úrokem a rozhodně bez zápisu (myslím negativního), pokud se vždy zaplatí minimální splátka (ta je vždy na výpisu uvedena také včetně data). Jinak obecně v registru je uveden úvěrový rámec karty a také dlužná částka v daném měsíci; pokud se ale nesplácí ani minimální splátka, už je to problém.
Úroveň
Odznak +4
Hello! děkujeme, že jste nám napsal a jujecovi za vysvětlení.

Jak jste nám správně uvedl -bezúročné období máme pro naše klienty až 55 dní. Je to jednoduché, jedná se o všechny Vaše platby, které provedete v aktuálním kalendářním měsíci a rozhodující je datum zaúčtování platby. Datum zaúčtování platby vidíte ve výpise ve svém Hello bankingu na začátku každého měsíce.

Tedy Vaše nákupy, které hradíte svou Hello kreditkou v měsíci listopadu od 1. 11. – do 30. 11. stačí, když uhradíte do 25. následujícího měsíce tzn. 25. 12. (rovná se 55 dní) a navíc nic neplatíte. Pokud by Vaše platby byly zaúčtovány 1. 12. 2018 „spadnou“ do příštího bezúročného období k úhradě do 25. 1. 2019.

Bezúročné období se vztahuje pouze na platby u obchodníků (přes terminál) nebo on-line internetové platby u obchodníků.

Je to srozumitelné?
Úroveň
Odznak +2
Pro úplnost:
Tak, jak jak to Jujec a Terka popsali, to platí pro kreditky HelloBank, které mají nastaveno pevné zúčtovací období od 1. do posledního v měsíci. U jiné banky může být interval od - do nastaven i jinak, třeba od 10. v běžném měsíci do 9. v následujícím. Klient se vždy dozví konec násl. období z předchozího výpisu. Tak to měla (má ?) např. CITI a RB. U některé banky se dá dokonce lhůta od-do i dohodnout.
Úroveň
Odznak +2
A třeba CITI uměla i období měnit, takže někdy bylo kratší, někdy delší - i 65 dní, stačilo jen požádat o změnu data vystavení výpisu 🙂
Úroveň
Odznak +2
Kdeže ty časy jsou ... 😞
Odznak +1
Hello! děkujeme, že jste nám napsalTaky děkují za doplnění toho co mi zde vysvětloval jujec.
Tedy Vaše nákupy, které hradíte svou Hello kreditkou v měsíci listopadu od 1. 11. – do 30. 11. stačí, když uhradíte do 25. následujícího měsíce tzn. 25. 12. (rovná se 55 dní) a navíc nic neplatíte. Pokud by Vaše platby byly zaúčtovány 1. 12. 2018 „spadnou“ do příštího bezúročného období k úhradě do 25. 1. 2019.Takže ten termín splácení Hello kreditky je pevně stanovený na 25. každý měsíc a těch až 55 bezúročných dní je myslené pouze pro měsíce které mají 30 dnů? Lednová splátka za platby v prosinci proto bude mít až 56 bezúročných dní (31 v prosinci + 25 v lednu) a březnová za únor pouze až 53 bezúročných dní (28 v únoru + 25 v březnu)?
Bezúročné období se vztahuje pouze na platby u obchodníků (přes terminál) nebo on-line internetové platby u obchodníků.Znamená to snad to, že bezúročné období se nevztahuje na platby Hello kreditkou např. při platbě daru charitní organizaci, pokuty policií atp. protože to nejsou obchodníci? Co se stane v případě, že někdo třeba omylem takovou neobchodní platbu provede Hello kreditkou? Jaké je v těchto případech období pro úhradu takové platby bance a jaký úrok na to banka uplatní? Je někde k dispozici nějaké vysvětlení nebo seznam toho co všechno banka považuje za platbu u obchodníka a co ne?
Je to srozumitelné?Podle toho jak se mi to tu všichni snažíte vysvětlovat tak ten princip fungování splácení kreditky jsem snad pochopil.

Omlouvám se všem kterým moje zdejší dotazy možná připadají být hloupé. Já s kreditkami, ale nemám žádné zkušenosti a proto bych rád zjistil jak co u nich funguje než si možná o nějakou mojí první zkusím požádat.
Termín úhrady v bezúročném období je u HB vždy 25. den v měsíci. U některých jiných bank se termín splatnosti posunuje v závislosti na tom, jestli je krátký nebo dlouhý měsíc. Bezúročné období se vztahuje na všechny transakce kromě výběrů z bankomatu a převodu peněz z úvěrového účtu na jiný. "Platba u obchodníka" je termín, obchodník je v tomto smyslu i charitativní organizace nebo policie.
Úroveň
Odznak +2
Ja jen doplnim, ze v praxi plati platba u obchodnika = vsechny operace, pri kterych se plati, teda se nevybira hotovost. Tedy vse, kde se na internetu zadava cislo karty, platnost, CVV kod...
Úroveň
Odznak +1
vlazy a proč ses nezeptal již dříve na Finexpertu, tam jsi přece jak ryba ve vodě? Nebo jsi jiný vlazy než vlazy na Finexpertu? :)
PS: zdejší fóristé, pokud sledujete i Finexpert, víte o čem píšu a na co narážím. 🙂
Úroveň
Odznak +2
Vim moc dobre a premyslim, pokud je to tataz osoba, co tim sleduje 😃
Odznak +1
"Platba u obchodníka" je termín, obchodník je v tomto smyslu i charitativní organizace nebo policie.A co z pohledu banky je pak považované za platbu ne u obchodníka když už uvádějí, že to bezúročné období se vztahuje pouze na platby u obchodníků? Pokud by se do bezúročného období započítávaly bez rozdílů úplně všechny platby kreditkou tak pojem "platba u obchodníka" by v tomto případě neměl žáden význam a byl by asi zbytečně matoucí.

jujec:
Pokud máš na mysli mne tak by mne zajímalo co tím podle tebe sleduji.
Úroveň
Odznak +2
"Platba u obchodníka" je termín, obchodník je v tomto smyslu i charitativní organizace nebo policie.A co z pohledu banky je pak považované za platbu ne u obchodníka když už uvádějí, že to bezúročné období se vztahuje pouze na platby u obchodníků? Pokud by se do bezúročného období započítávaly bez rozdílů úplně všechny platby kreditkou tak pojem "platba u obchodníka" by v tomto případě neměl žáden význam a byl by asi zbytečně matoucí.
Jak už psal muf výše, bezúročné období se nevztahuje na výběry z bankomatu a přeposílání peněz z úvěrového účtu na jiný účet (tím je myšlen příkaz k úhradě v elektronickém bankovnictví, kde se zadává číslo úvěrového účtu, ke kterému je vydána kreditní karta, a číslo účtu, kam se posílají peníze - tj. nevyplňje se tam číslo kreditní karty, měsíc a rok exspirace ani cvv kód). Všechno ostatní jsou "platby u obchodníka".
Úroveň
Odznak +2
Jenze operace kartou je "platba u obchodnika" nebo "vyber hotovosti". Sice to neni presne, ale deli se to na tyto kategorie. Takze kazda platba kreditkou vcetne dobijeni kreditu c bankomatech, platba faktury za mobil nebo elektriku pres platebni branu (nikoliv prevodem) spada do bezurocneho obdobi.
No a co sledujes? Asi se chces dobrat vysledku, jak je to s Curve, kdyz predava kod (hotovostni) operace, pripadne CK ci Revolut nebo Twisto. Ale to fakt jen hadam 😃
Není platba jako platba. "Platba" je například také platební transakce provedená na základě platebního příkazu z platebního účtu (bezhotovostní převod prostředků z jednoho účtu na druhý). "Platba u obchodníka" je bezhotovostní převod prostředků u obchodníka prostřednictvím platební karty.
Úroveň
Odznak +2
A možná pro úplnost ještě dodám, že výběr hotovosti, na který se nevztahuje bezúročné období, lze provést nejen prostřednictvím bankomatu, ale i pomocí služeb cash back a cash advance (teď si nejsem jistá, jestli tu druhou HB poskytuje, musela bych hledat v podmínkách).
Odznak +1
No a co sledujes? Asi se chces dobrat vysledku, jak je to s Curve, kdyz predava kod (hotovostni) operace, pripadne CK ci Revolut nebo Twisto. Ale to fakt jen hadam :DBohužel hádáš to špatně. O to mi vůbec nejde a ani přesně nevím o co se konkrétně jedná a i když jsem o tom už jinam četl tak nikdy jsem se tím blíže nezajímal.
Úroveň
Odznak +4
@vlazy, děkujeme za Váš zájem o Hello kreditku a další dotazy.

Pokud zaplatíte svou Hello kreditkou přes internet nebo na platebním terminálu (POS) – jedná se o platbu, na kterou se vždy vztahuje bezúročné období (podrobnější seznam k tomu nevedeme). Jak jste nám napsal např. pokuty na PČR nebo platby kartou na charitativní organizaci – mají-li platební terminál, jedná se o obchodní místo a bude se vždy jednat o platby, na které se vztahuje bezúročné období.

Jak uvedl Muf, bezúročné období se nevztahuje na výběry z ATM a na veškeré převody peněz z Vašeho úvěrového účtu.

Když nebudete využívat bezúročné období – pravidelná splátka je vždy k 17. dni v měsíci. Pokud si přejete čerpat bezúročné období je splátka k 25. dni v měsíci.

Budete-li se řídit výpisem, bude to úplně nejlepší, protože na výpise budete mít uvedené i termíny splátek (viz – obrázek v příloze):
Odznak +1
Terka.HB:
Děkují za odpověď. Z těch všech odpovědi je mi nyní jasné, že úplně všechny platby bez jakéhokoliv rozdílu nebo omezení provedené Hello kreditkou se započítávají do bezúročného období. Mne se jednalo o to, že na stránkách banky se uvádí, že bezúročné období se vztahuje pouze na platby u obchodníků a podle mého názoru např. charita nebo policie nejsou obchodníci protože s ničím neobchodují. Ukázalo se ale, že pojem obchodník je ze strany Hello bank chápaný trochu jinak.

K tomu bezúročnému období pokud je na to splátka vždy k 25. dni v měsíci a počítá se to od 1. dne v předešlém měsíci bych měl připomínku. Možná by bylo lepší na vašich stránkách uvádět místo až 55 dní raději až 56 dní. Pokud dobře počítám tak pokud mají některé měsíce 31 dní a bezúročná splátka je následující měsíc do 25. dne tak mi to vychází na 56 dní. Není to nic zásadního a důležitého, ale myslím, že by to tak trochu lépe odpovídalo skutečnosti.
Úroveň
Odznak +2
No, ono to klidně bude i 57 dní, když zaplatíte 30. září, platba se zúčtuje 1. října a výpis bude splatný 25. listopadu, tedy 1+31 + 25 = 57.... Ale chápu, že je pro banku lepší počítat s měsícem o 30 dní, aby se někdo nedomáhal splatnosti 26. Stejně to v únoru sedět nebude. Ale jsou banky, co to přepočítávají dokonce tak, aby splatnost byla ve všední den (takže když je splatnost 25. v sobotu, posunou na 27. v pondělí, přesně ve smyslu správního řádu a počítání lhůty).

Odpovědět