Jakou dobu platnosti vaší platební karty preferujete?


Úroveň
Odznak +4
Na platební kartě je uveden měsíc i rok, do kdy je platná, a téměř vždy nás na expiraci upozorní bankomat. Její platnost končí až uplynutím posledního dne měsíce vyznačeného na platební kartě jako doba expirace.

Platební karta vám dává volnost v mnoha směrech, a proto budeme rádi, když nám odpovíte na jednoduchý anketní dotaz. Do komentářů níž nám můžete napsat PROČ 🙂Děkujeme vám za vyplnění ankety!

Jakou dobu platnosti vaší platební karty preferujete?


This topic has been closed for comments

Odpovědi: 47

Má doba platnosti karty nějaký význam? Jediné, co mě napadá je, že karta se časem fyzicky opotřebí a je potřeba ji vyměnit za neošoupanou 🙂
A ještě možná nějaké staré nepoužívané karty, které se tímto zneaktivní.
Měla by být neomezená. Nebo alespoň 10 let jako občanka
Úroveň
Odznak +4
Hezký den a děkujeme Vám za dotaz 🙂 u nás na komunitě.

Doba platnosti karty význam má.
Platební aplikace na čipu je zabezpečena šifrovacím klíčem, který se v pravidelných intervalech mění (zpravidla prodlužuje).

Karetní schéma u každého nově vyvinutého čipu určuje tzv. „End of life“, v průměru je platnost čipu 5 let, poté se musí vyměnit a je zakázáno jej nadále personalizovat.

Také verze platební aplikace se s vývojem nových technologií a "Security" pravidel mění. Mění se, jak na kartě, tak v platebních terminálech. Mezi kartou a terminálem musí být soulad, aby komunikace probíhala správně.
Není to tedy jen o vzhledu plastiku.
Úroveň
Odznak
Myslím, že by bylo ideální nastavit platnost karty na 8 let s tím, že v případě, kdy by byla opotřebaná, má možnost si ji klient bezplatně vyměnit 1x za 3 roky - někdo totiž kartu používá více a tudíž jí může opotřebit dříve a někdo zase kartu užívá méně a tak i po 8 letech je ještě použitelná 🙂
Úroveň
Odznak +4
Děkujeme všem za Vaše názory u nás na komunitě.

@Georgia, skvělý nápad.
Většina bank u nás, v internetovém bankovnictví nabízí svým klientům tuhle možnost, zažádat si o výměnu plastiku.

Našim klientům nabízíme výměnu plastiku u kreditních karet zdarma (opotřebení apod.), pokud si požádají.
Úroveň
Odznak
4 roky jsou optimální, 2-3 roky je hrozně brzo na výměny karet. Rovněž ekonomicky to pro banku musí být vyšší náklady v případě výměny karty v nižších intervalech.
Úroveň
Odznak +4
4 roky jsou optimální, 2-3 roky je hrozně brzo na výměny karet. Rovněž ekonomicky to pro banku musí být vyšší náklady v případě výměny karty v nižších intervalech. Děkujeme Vám Gonsor za napsání. Proč je podle Vás doba platnosti 4 roky pro výměnu karty optimální?

Přejeme hezký den.
Úroveň
Záleží jestli by šla předčasně vyměnit bez poplatku. Poslední moje karta vypadá jak kdyby přežila druhou světovou válku a to má sotva 2 roky.
Úroveň
Odznak
Když je karta pevná, tak klidně bych brala výměnu za 4 a více let. Nejhůř u mě dopadla karta od AB, hrozně se u ní loupala folie. Teď používám nejčastěji ČS a ta se po třech letech používání ani nehne, přitom se jí už blíží konec platnosti. Takže například u ní bych klidně ještě rok vydržela, možná déle. Samozřejmě záleží, na co jí lidi používají :8
Úroveň
Mně zatím vyhovují cca tři až čtyři roky jako kompromis. Ale záleží na způsobu používání. Bezkontaktní se téměř neopotřebovává a čipovou kontaktní nejvíc odřou bankomaty. A jednu, co má jen magnetický proužek, bych sám nejraději měnil už podvou letech.
Úroveň
Odznak +4
Záleží jestli by šla předčasně vyměnit bez poplatku. Poslední moje karta vypadá jak kdyby přežila druhou světovou válku a to má sotva 2 roky. Vážně? Od jaké banky platební kartu máte? Přejeme prima den a lepší plastik.... :8
Úroveň
Odznak +4
Děkujeme všem za sdílení vašich zkušeností nad expirací karet, pro nás určitě zajímavé podněty!

Ideal předčasná výměna karty bez poplatku a

podle vašich ohlasů z ankety a diskuzí jste PRO 3 nebo 4 roky expirace u karet.


Hmmm... někdo jiný názor "na věc"? 🙂
Jestli jsem to dobře pochopil, tak je většině prakticky jedno, jak dlouhá bude platnost, a novou kartu bude chtít, jakmile se dosavadní opotřebuje - takže bych se přikláněl k co nejdelší platnosti s možností požádat dříve (viz Georgia o několik příspěvků výš).
Akorát bych navrhl, aby možnost požádat dříve byla jednou z volitelných odměn - třeba po 1000 (nemám odhad, jaký počet je pro smysluplný) provedených platbách bych tak mohl požádat o předčasnou obnovu karty, nebo pokud by moje karta byla ještě v dobrém stavu, tak o jinou odměnu (viz samostatné vlákno o tom, jaké chceme odměny za aktivní využívání).
Úroveň
Odznak +4
Děkujeme @Rad za Váš příspěvek do diskuze.
Úroveň
Odznak +2
Nějak jsem nepochopil možnost 8 let v anketě, když podle informací zde je platnost čipu 5 let....
Mně je platnost karty ukradená, když mi banka včas pošle kartu novou, tak si ji vyměním. Ale chápu, že banka má s výměnou náklady (a já se musím učit zpaměti další údaj - platím kartou na internetu a znám čísla k tomu potřebná zpaměti - číslo karty naštěstí zůstává stejné, ale i tak)...
Možnost si po x operacích či y měsících nechat vydat kartu novou se mi velmi zamlouvá....
Úroveň
Odznak +4
@jujec psali jsme "v průměru" platnost čipu je 5 let.
Platnost čipu stanovuje asociace MasterCard, když si požádáme o výjimku, může nám MasterCard povolit personalizaci až 10 let.
Proto naše anketa, delší doba platnosti...
Automatická obnova karty, která následuje po expiraci znamená, že číslo karty zůstane stejné, změní se datum platnosti.

I mně se zamlouvá možnost vydání nové karty! a někteří procvičí i paměť 🙂 ...

Díky za napsání!
Lehce mimo téma: Plánuje HB vydávání embosovaných karet? Stalo se mi, že mi stávající "elektonickou" kartu nechtěli vzít v půjčovně aut nebo v hotelu. Díky
A ještě jeden: Bude možné se změnit nebo nastavit PIN na platební nálepce? Kdo si má pamatovat další neintuitivní číslo 🙂
Úroveň
Odznak +4
A ještě jeden: Bude možné se změnit nebo nastavit PIN na platební nálepce? Kdo si má pamatovat další neintuitivní číslo :-)
Procvičování paměti ano 🙂 ale do určité míry...
Děkujeme Vám Briza za dotaz a ano, nastavit nebo změnit PIN na platební nálepce možné bude.

Přejeme hezký den!
Úroveň
Odznak +4
Lehce mimo téma: Plánuje HB vydávání embosovaných karet? Stalo se mi, že mi stávající "elektonickou" kartu nechtěli vzít v půjčovně aut nebo v hotelu. Díky Děkujeme Vám za lehkou 🙂 odbočku z našeho tématu. Nové karty Hello bank! (debetní i kreditní) nebudou embosované, také díky netradičnímu umístění personalizovaných prvků na přední straně.
Jedinou embosovanou kartou v našem portfoliu zůstane zlatá kreditní karta Cetelem Gold, kterou nabízíme několik let.

A když se vrátíme k tématu :8, pokud si najdete čas, určitě nám napište, jakou dobu platnosti platební karty preferujete Vy?

Děkujeme!
Díky Terko za odpověď :-)
Co se týče doby platnosti karty - vzhledem k tomu, že je výměna automatická a karta mi přijde poštou do schránky, tak je mi to skoro jedno, pokud se nezmění PIN. V anketě jsem hlasoval pro 3 roky, což odhaduji, že by mohl být dobrý kompromis mezi náklady banky na výměnu a životností karty. Kde životností nemyslím jen fyzickou životnost plastu a čipu, ale taky např. možné aktualizace software atd. z důvodu bezpečnosti či nových služeb. (např. aktuálně zaváděné bezkontaktní placení)

Ještě bych se rád zeptal k embosované Cetelem Gold, protože je o ní v oficiálních kanálech minimum informací - jaké jsou podmínky jejího vydání a její parametry? Děkuji
Úroveň
Odznak +4
Moc děkujeme za hlasování v anketě a Váš dotaz @Briza!

k naší Cetelem Gold kartě, je vydávána pouze našim stávajícím klientům jako druhý produkt po spotřebitelském úvěru (půjčka, nákup na splátky), pokud klient splní ještě naše interní pravidla pro její vydání. Nerozhoduje výše úvěru a odměňujeme jí např. naše klienty za aktivní používání "kreditky".
Její získání nezávisí na „vůli nějakého bankéře“ 🙂 pravidla jsou nastavena systémově, stejně pro všechny stávající klienty.

Pozitivní zprávou určitě je, že do budoucna plánujeme rozšířit nabídku Gold karet i na další skupiny klientů.

Přejeme hezký den.
Úroveň
Odznak +2
Své karty nosím v pouzdrech a z bankomatu vybírám málokdy, takže se moc neopotřebovávají a proto preferují dlouhou platnost (hlasoval jsem pro 4 roky). Karta by ovšem měla být z kvalitního plastu, aby po tu dobu vydržela ...
Já hlasoval pro tři roky, protože mi to přijde jako kompromis mezi náklady banky na výměnu a tím, že karta, která má ošoupané rohy, už se mi nelíbí 😃
Úroveň
Odznak +4
Já hlasoval pro tři roky, protože mi to přijde jako kompromis mezi náklady banky na výměnu a tím, že karta, která má ošoupané rohy, už se mi nelíbí :D Skvělé, děkujeme za Vaši "hlasovačku" ! Z ankety zatím vede výměna karty ideálně po 3 nebo 4 letech. Ty ošoupané rohy se nám také nelíbí... :8