Možnost nastavení výše platby kartou bez pinu,zvýšit nebo snížit


Odznak
Možnost úpravy rozpětí platby,třeba když dám kartu dětem a nastavím třeba pouze 200 Kč

Odpovědi: 33

Odznak
Možno také frekvence plateb,kolikrát za den bez pinu.
Odznak +1
Přiznám se, že příliš nechápu o co konkrétně jde. Myslím, že výše platby bez PINu je pevně stanovená a v Česku je to 500 Kč. Nevím o žádné bance která by to svým klientům umožňovala měnit a přenastavovat. Jinak já bych byl pro úplné zrušení transakci bez PINu. Ty transakce bez PINu pouze výrazně snižují bezpečnost karet, ale to banky a karetní firmy asi vůbec nezajímá. Kdysi když ještě nebyly bezkontaktní karty tak se PIN zadával asi vždy a lidí se kvůli tomu nezbláznili a považovali to za samozřejmost.
Úroveň
Odznak +1
Kdysi když ještě nebyly bezkontaktní karty tak se PIN zadával asi vždy a lidí se kvůli tomu nezbláznili a považovali to za samozřejmost.
Souhlas. Na druhou stranu to spolu s pomalým připojením bývalo důvodem remcání ve frontě, že zase někdo zdržuje s kartou. Vtipné je, že jsem se s ním setkal i poměrně nedávno - spletl jsem PIN a zadával ho nadvakrát, což vedlo paní za mnou ke komentáři v podobném duchu. Že tam pak pět minut hledala drobné a přepočítávala vrácenou hotovost, čímž zdržovala lidi za sebou násobně, už asi bylo něco jiného. 🙂
Úroveň
Odznak +2
Přiznám se, že příliš nechápu o co konkrétně jde. Myslím, že výše platby bez PINu je pevně stanovená a v Česku je to 500 Kč. Nevím o žádné bance která by to svým klientům umožňovala měnit a přenastavovat. Jinak já bych byl pro úplné zrušení transakci bez PINu. Ty transakce bez PINu pouze výrazně snižují bezpečnost karet, ale to banky a karetní firmy asi vůbec nezajímá. Kdysi když ještě nebyly bezkontaktní karty tak se PIN zadával asi vždy a lidí se kvůli tomu nezbláznili a považovali to za samozřejmost.
Výše platby bez PINu je sice pevně stanovená, ale třeba AirBank umožňuje nastavit si denní limit pro bezkontaktní platby, takže by se tímto způsobem dal nastavit i ten 200 Kč limit pro dítě.

Doplněno: Teď jsem si zkusil nastavit denní limit bezkontaktních plateb pro nálepku AB na 400 Kč a normálně to vzalo...

Doplněno 2: Off-line platby se ovšem do toho limitu nezapočítají - není jak je ověřit. Ale podle mých zkušeností má AB naprostou většinu plateb Online.
Odznak +1
Milivoj:
Nějací nespokojení remcající lidí se vždy najdou ať to bude jakkoliv a nemusí být v tom na vině vždy PIN.

Doplněno 2: Off-line platby se ovšem do toho limitu nezapočítají - není jak je ověřit. Ale podle mých zkušeností má AB naprostou většinu plateb Online.Tak to v tomto případě má ta možnost nastavení limitu pro platby bez PINu z bezpečnostních důvodů bohužel menší význam. Připadá mi to celé s těmi platbami bez PINu tak, že banky a karetní firmy bezpečnost plateb kartami příliš nezajímá.
Úroveň
Odznak +1
Proboha, ale klienti toto rychlé pohodlné placení bez PINu CHTĚJÍ! Nikdo nechce jako magor při platbě třeba 100 Kč v potravinách zadávat PIN! Troufnu si s nadsázkou tvrdit, že když by vlazy svou myšlenku zakázat transakce bez PIN vznesl mezi jakoukoliv skupinou lidí, dostal by od 50% z nich do čenichu 🙂 a dalších minimálně 25% by ho kamenovalo slovně. Vždyť to vidím denně, na svém příbuzenstvu, na lidech kolem mě v obchodech a jinde. Právě to, že není u malých plateb třeba PIN, zvýšilo popularitu placení kartou (a Češi patří v bezkontaktních platbách ke špici). A to i ve skupinách, kde to dříve bylo výjimečné (třeba důchodci). Přiložit kartu k terminálu tolik nezdržuje a umí to každý i poslepu, ale zadat PIN, to už vyžaduje paměť a dobrý zrak, obojí je u starých často problém.
Osobně hranici 500 Kč považuji za optimální a ostatně i jinde v Evropě je to ekvivalent obdobné částky. Pokud někdo chce méně, může to vyřešit limity viz výše, ale já bych se rozhodně nechtěl vrátit do doby, kdy bych musel PIN ťukat i u mikroplateb v desítkách Kč.
Odznak +1
To, že jde platit kartou bez PINu je snadno zneužitelné zloději a nepoctivými nálezci karet kteří tak velmi snadno můžou někomu vytunelovat účet. Než někdo zjistí, že mu někdo kartu ukradl nebo ji ztratil a nechá ji zablokovat tak také může zjistit, že na účtu má o několik tisíc Kč méně. To, že Češi možná patří ke špici v bezkontaktním placení je především tím, že banky v Česku už vydávají asi pouze bezkontaktní karty a klienti tak nemají na výběr. Nemám nic proti bezkontaktním kartám, ale trochu mi vadí, že se zavedením plateb bez PINu dost výrazně snížila u karet bezpečnost. Pro mne u karet je bezpečnost přednější než nějaké pohodlí a zadání PINu není pro mne nepřekonatelný problém. Pokud si někdo není schopen zapamatovat PIN tak pro takového člověka může být karta problematická. Bez znalosti PINu se stejně nedá zaplatit nad 500 Kč a může to vyžadovat PIN i při platbě pod tuto limitní částku což se mi už i stalo nebo při výběru z bankomatu to PIN vyžaduje vždy. Mít kartu pouze pro platby do 500 Kč je docela dost omezující.
Úroveň
Odznak +1
Ale klienti mají na výběr, nikdo je nenutí bezkontaktní funkci používat, vždy mohou kartu postaru strčit do terminálu kontaktním čipem a zaplatit zadáním PINu i platbu třeba za 50 Kč. Ale kdo by to dělal? Právě možnost volby a fakt, že valná většina (jistě nad 90%) volí možnost platit bezkontaktně bez PINu, jasně svědčí o tom, že tuto funkci lidé chtějí. Ostatně i proto si nejen zde mnozí přejí platby mobilem přes Android Pay/Apple pay, kde to je opět bez PINu karty, a to vždy! Do 500 Kč stačí jen mobil před přiložením k terminálu rozsvítit, nad tuto částku navíc odemknout (třeba otiskem prstu či nakreslením gesta, dle nastavení mobilu). A považuje snad někdo to ohromné množství lidí, co placení mobilem využívá, za hloupé, že si dovolí platit bez PINu dokonce i částky výrazně nad 500 Kč? Ne, jen zkrátka ťukání PINu či jeho pamatování lidi vždy spíše obtěžovalo, takže proto rádi využívají modernější cesty bez něj.
A argument že při krádeži je možné vybrakoval tisíce rozhodně neobstojí, to žádný bezkontaktní čip karty nedovolí. Vždy tam je v čipu jasně definovaná hranice (částky a/nebo počtu plateb, z bezpečnostních důvodů neveřejná, nulovaná platbou s PIN), po jejím dosažení už by to bez PINu neprošlo. Navíc kartu lze celkem rychle blokovat.
Takže pokud je někdo paranoidní a boji že, že by přišel při ztrátě karty třeba o 1000 Kč (bezkontaktní platby, které by čip povolil a byly před žádostí o blokaci), pak by nemohl nosit ani peněženku, ve které má většina lidí hotovosti více 🙂. A při těchto obavách zde limity snížit.
Před časem se šířil mezi lidmi hoax, že v dopravních prostředcích, v tlačenicích apod. se přiblíží k člověku zloději a přikládají přenosný terminál ke kabelkám a batohům, pak nenápadně odčerpávají z bezkontaktních karet prostředky. Někteří lidé si proto karty balili do alobalu nebo si pořizovali speciální izolační peněženky (mimochodem jsou stále v nabídce). :)
Ke zneužívání bezkontaktního placení tímto nebo jiným způsobem ve větším rozsahu nedochází. Ani na fórech jako Finexpert, kde jinak hned každý ventiluje jakýkokoliv sebemenší problém, se žádné zprávy o tom neobjevují. A nakonec, kdyby ke zneužití tímto způsobem došlo, hradí nad rámec malé spolúčasti neoprávněnou transakci banka.
Odznak +1
Ale klienti mají na výběr, nikdo je nenutí bezkontaktní funkci používat, vždy mohou kartu postaru strčit do terminálu kontaktním čipem a zaplatit zadáním PINu i platbu třeba za 50 Kč. Ale kdo by to dělal?Vidím, že vůbec nechápeš význam PINu. Ten u karet není jen tak pro legraci. Myslíš si snad naivně, že případný zloděj karty nebo nepoctivý nálezce bude vkládat kartu do terminálu pouze proto aby mohl zkusit jestli se mu povede uhádnout PIN, tak jako v nějaké loterií? Zkus nad tím co tu píšeš alespoň trochu přemýšlet.Do 500 Kč stačí jen mobil před přiložením k terminálu rozsvítit, nad tuto částku navíc odemknout (třeba otiskem prstu či nakreslením gesta, dle nastavení mobilu).A v tom je docela zásadní rozdíl ohledně platby kartou. Mobily jsou nebo mohou být zabezpečené otiskem prstu, gestem atp., ale karty bohužel ne.A argument že při krádeži je možné vybrakoval tisíce rozhodně neobstojí, to žádný bezkontaktní čip karty nedovolí. Vždy tam je v čipu jasně definovaná hranice (částky a/nebo počtu plateb, z bezpečnostních důvodů neveřejná, nulovaná platbou s PIN), po jejím dosažení už by to bez PINu neprošlo.Jednou platbou nebo výběrem z bankomatu to asi nejde, ale více platbami do 500 Kč ano. To co je definované v čípu nebo já nevím kde ještě není zcela dostatečné. To zafunguje jen málokdy nebo až po hodně dlouhé době. To, že jde neoprávněně z účtu vybrakovat tisíce je realita která se bohužel občas stává. Jde si o tom najít v internetu články. Ani tento naivní argument proto neobstojí.Navíc kartu lze celkem rychle blokovat.To sice jde, ale ne každý vždy celkem rychle zjistí, že mu kaartu někdo ukradl nebo ji ztratil. Navíc pokud někomu ukradnou celou tašku s kartou a mobilem a nemá zrovna někde přístup k jinému telefonu nebo k internetu tak rychlá možnost blokace karty mu nemusí být příliš platná.Takže pokud je někdo paranoidní a boji že, že by přišel při ztrátě karty třeba o 1000 Kč (bezkontaktní platby, které by čip povolil a byly před žádostí o blokaci), pak by nemohl nosit ani peněženku, ve které má většina lidí hotovosti více 🙂. A při těchto obavách zde limity snížit.To jsou všechno argumenty lidí kterým je jedno jestli jim někdo platbami bez PINu vykrade z účtu třeba i několik tisíc Kč. Takoví obvykle mají peněz dostatek nebo i přebytek a tak nějaký +/- 1000 Kč je příliš nezajímá a jsou proto ochotní ze svého účtu sponzorovat i případné zloděje.

Já netvrdím, že bych se zneužití karty a vytunelování mého účtu nějak výrazně obával. Poměrně snadná možnost pro to tu ale je a tak bychom mohli mít nějakou možnost jak tomu zamezovat. Ta možnost s PINem tu sice je ale banky a vydavatelé karet ji bohužel podceňují.
Úroveň
Odznak +1
Ano, máš naprostou pravdu, lidem je toto naprosto jedno (to riziko plateb bez PIN) a jsou raději, že se nemusejí s PIN pro malé částky zadávat. Podobně jako u hotovosti v peněžence totiž rozumní lidé dobře chápou, že ztráta či krádež karty je v tomto obdobná ztrátě hotovosti, v nejhorším případě až do výše limitu či zůstatku karty. Zatímco ale u hotovosti je ztráta nevratná, tak u karty od určité celkem nízké výše přebírá odpovědnost banka a ztráta je tedy oproti hotovosti minimální, většina z ní je kompenzována bankou dle direktiv EU, navíc tedy omezitelná nastavenými limity. Rozumní lidé tedy kombinují opatrnost při hlídání karty (obdobně jak u hotovosti) s ne moc vysokými limity a hlídáním pohybů třeba skrz notifikace v mobilní aplikaci, aby se o zneužití kradené/ztracené karty hned dozvěděli.
K tomu placení mobilem: asi sis to správně nepřečetl (nebo nemáš chytrý mobil a nerozumíš tedy dané terminologii), tedy opakuji: při platbě mobilem do 500 Kč stačí mobil pouze rozsvítit (k čemuž stačí stisk boční klávesy, žádné heslo či otisk) a je to tedy srovnatelné s kartou bez PIN. Jen nad 500 Kč je třeba ho odemknout (otisk, gesto, heslo). Tedy žádná vyšší bezpečnost, pod 500 Kč stejné (zaplatit by takovou částku nešlo jen se zcela vybitým mobilem).
Drobné upřesnění. Google Pay funguje přesně tak, jak píše minarjo, ale Apple Pay vyžaduje otisk nebo tvář vždy...
A ještě poznámku k tomu PINu. Když upřednostňuji možnost placení bez PINu, přece to neznamená, že bych si nevážil peněz a +/- 1000 Kč mě nezajímalo. Jen prostě vyhodnocuji riziko odlišně.
Úroveň
Odznak +1
Ano psal jsem o Androidu, přeci jen je nejen mezi českými uživateli chytrých mobilů víc rozšířený než nakousnuté jablíčko 🙂
Odznak +1
Ano, máš naprostou pravdu, lidem je toto naprosto jedno (to riziko plateb bez PIN) a jsou raději, že se nemusejí s PIN pro malé částky zadávat.Ano, takovým jako ty co asi navíc mají problém se zadáváním PINu to jedno je.rozumní lidé dobře chápou, že ztráta či krádež karty je v tomto obdobná ztrátě hotovosti,Rozumní lidé si vlastních peněz váží a proto dávají u karet přednost lepšímu zabezpečení před pohodlností nebo lenosti. Chápou také, že ztráta či krádež a následné možné její zneužití může přinést určité zbytečné problémy s tím spojené.u karty od určité celkem nízké výše přebírá odpovědnost banka a ztráta je tedy oproti hotovosti minimální, většina z ní je kompenzována bankou dle direktiv EU,To asi ano, ale vždy je to třeba u banky reklamovat. Naštěstí nemám s tím žádné zkušenosti, ale předpokládám, že banka v takových případech asi požaduje aby to bylo nahlášené na policií. Navíc banka ty peníze asi nevrátí klientovi okamžitě např. do 5 minut a po dobu vyřizování ty vykradené peníze můžou někomu na účtu chybět. Nevím jak ty, ale mne by se rozhodně nechtělo zabývat nahlašováním něčeho takového na policií, blokováním karty a vyřizováním reklamace u banky a pak čekat v nejistotě jestli mi banka tu reklamaci uzná nebo ne a pak na konec to možná řešit ještě dále prostřednictvím finančního arbitra nebo já nevím kde všude.Rozumní lidé tedy kombinují opatrnost při hlídání karty (obdobně jak u hotovosti) s ne moc vysokými limityA ty si snad myslíš, že jsi natolik ideální člověk který nikdy a za žádných okolnosti kartu nemůže ztratit nebo mu ji nikdo nemůže ukrást? Takoví lidí bohužel neexistují. Samozřejmě, že bychom si karty měli hlídat, ale jsou situace kdy i přes to můžeme o ně přijít.a hlídáním pohybů třeba skrz notifikace v mobilní aplikaci, aby se o zneužití kradené/ztracené karty hned dozvěděli.U HB jsou v mobilní aplikaci nějaké notifikace? Ty neustále kontroluješ v mobilní aplikaci aby jsi se o neoprávněných pohybech na tvém účtu včas dověděl? Zadávání PINu při platbě kartou je pro tebe problém, ale neustálé nahlížení do mobilní aplikace už ne?K tomu placení mobilem: asi sis to správně nepřečetl (nebo nemáš chytrý mobil a nerozumíš tedy dané terminologii), tedy opakuji: při platbě mobilem do 500 Kč stačí mobil pouze rozsvítit (k čemuž stačí stisk boční klávesy, žádné heslo či otisk) a je to tedy srovnatelné s kartou bez PIN. Jen nad 500 Kč je třeba ho odemknout (otisk, gesto, heslo). Tedy žádná vyšší bezpečnost, pod 500 Kč stejné (zaplatit by takovou částku nešlo jen se zcela vybitým mobilem).Nemyslím si, že můj mobil by byl "hloupý" a to i přes to, že nemá NFC nebo jak se to jmenuje a platit s ním nejde. Nevím tedy jak to placení prostřednictvím mobilu přesně funguje. Pokud ale vycházím z toho co tu o tom píšeš tak pokud někdo někomu ukradne mobil tak platby do 500 Kč nejsou nijak zabezpečené a stejně jak s kartou si tím mobilem může případný zloděj klidně platit. Okradený navíc nebude mít mobil a tím i možnost rychle ty platby mobilem blokovat.

Vidím, že se tu snažíš obhajovat neobhajitelné. Já ti tvoje názory na ty platby bez PINu neberu. Já mám na to ale trochu jiný názor který se tu snažím obhajovat věcnými argumenty.
Úroveň
Odznak +1
Jojo, paranoia z krádeže je paranoia, není moc co dodat. Neboli člověk nemůže žít v neustálém strachu ze zlodějů, to by musel žít zavřený trvale doma 🙂.
Naštěstí je většina lidí v tomto fakt rozumných a proto jsou rádi, že bezkontaktní platby odsýpají. Vždyť při placení hotovostí celá desetiletí také žádný PIN kód jako formu ochrany peněz před zloději nikdo nikam neťukal a ťukat nebude, že 🙂. Právě proto že lidé byli desetiletí zvyklí na pohodlnost a rychlost hotovosti se bezkontaktní platby bez PIN tolik rozšířily. Ale to myslím každý, kdo pozoruje i cizí nakupující třeba v obchodě dnes a před X lety, kdy to bezkontaktně bez PIN nešlo, chápe - paranoidní vlazy zjevně má klapky na očích a nevidí to 🙂.

Tedy zpět k původnímu tématu: jsou banky či finanční fintech instituce, které umožňují limity i takto nízko pro malé platby do 500 Kč celkem podrobně nastavit, ale pak musejí mít takové karty zakázány offline platby bez online ověřování, aby takové limity plně fungovaly. Tak funguje třeba fintechová GB karta Revolut, v české kotlině to není u bank (zatím) zvykem.
Odznak +1
minarjo:
Vidím, že ti už pochybilo argumentaci a tak přecházíš na ironií. Klidně si žij v přesvědčení, že tebe kartu za žádných okolnosti nikdo nemůže ukrást nebo ji nemůžeš ztratit. Nepřeji ti nic zlého, ale pokud by se ti někdy stalo, že ti někdo kartu ukradne a zneužije platbami tak možná pak budeš hlasitě křičet jak je to možné, že tobě se mohlo něco takového stát a proč ty karty jsou tak mizerně zabezpečené.
Proč mezi platby kartou naivně pleteš platby v hotovosti? Hotovost na rozdíl od karet nijak zabezpečit nejde a proto se s tím nic dělat asi nedá, ale u karet zabezpečení pomoci PINu existuje, ale bohužel vydavatelé karet a karetní firmy to podceňují.
Paranoidní na tom je spíše to tvoje přesvědčení, že ty jsi natolik ideální a dokonalý člověk kterému se za žádných okolnosti nic nepříjemného stát nemůže.
Tak jak jsem už tu psal se používání karet nebojím, ale pouze tam kde je to možné bych rád dával přednost bezpečnosti před pohodlnosti.
Pamatují si ještě časy když se před několika léty začaly zavádět bezkontaktní karty tak v různých diskuzích a v internetu se začaly šířit různé návody jak znefunkčnit bezkontaktnost karet provrtáním antény nebo naříznutím tak aby nešlo platit bez PINu což u bezkontaktních karet bohužel bylo zavedené. Já nemám nic proti bezkontaktní funkci u karet, ale nelíbí se mi ty platby bez zabezpečení PINem.
Úroveň
Odznak +1
Dobrý den všem diskutujícím:)
rádi bychom jen shrnuli možnosti nastavení limitů na našich kartách: u Hello kreditky je možné si nastavit limit pro platby na internetu a u Hello debetky je možné nastavit limit pro platby na POS terminálech, výběry z bankomatu a platby na internetu. Bez PINu jdou všechny bezkontaktní platby pod 500 Kč.
Odznak +1
Bez PINu jdou všechny bezkontaktní platby pod 500 Kč.Opravdu všechny? Před dvěma týdny se mi stalo, že při platbě debetní kartou HB v trafice částku 60 Kč to po mne chtělo kontaktní platbu s PINem. Vím že v bance nebo na platebním terminálu nebo možná obojí je to asi nastavené kdy a za jakých okolnosti to má vyžádat kontaktní platbu s PINem. Stává se to ale asi velmi výjimečně. Mne se to za celou dobu (několik let) co používám bezkontaktní karty (nejen od HB) stalo poprvé.
Úroveň
Odznak +2
To je standardní bezpečnostní opatření u všech karet - jakmile je hodně plateb bezkontaktních a bez PINu po sobě, vyžádá si terminál kontaktní platbu s PINem. Funguje to u všech bank.
Odznak +1
To já vím, že je to tak u všech bank, ale je to asi nastavené tak aby se to stávalo velmi výjimečně. Někde v internetu byl článek kde se to zkoušelo s několika různými bezkontaktními kartami a platbami do 500 Kč a ani po docela hodně platbách to u žádné karty nechtělo zaplatit kontaktně s PINem. Případnému zloději nebo nepoctivému nálezci karty to asi jen těžko zabrání ve zneužívání té karty ve větší míře.
Můžete s tím nesouhlasit, můžete se dokonce i rozčilovat, ale to je asi tak všechno, co s tím můžete dělat... 🙂
Odznak +1
Ano je to tak. Můžeme s tím jen nesouhlasit a rozčilovat se nad tím nemá smysl. O tom co a jak bude rozhodují jiní kteří nad tím asi příliš nepřemýšlejí a nějaká bezpečnost a názory uživatelů karet jich asi vůbec nezajímají.
Napadá mne otázka jaký význam má to náhodné vyžadování kontaktní platby s PINem i při platbě pod 500 Kč když tato situace nastává jen velmi výjimečně? Pokud by to mělo zastavit případného zloděje při platbě kradenou kartou tak tak jak to je je to téměř neúčinné.
Úroveň
Odznak +1
Dobré ráno všem,

Obecně záleží na tom, jaký čipový profil karta podporuje, jestli je transakce autorizovaná offline/online, jaké jsou limity na čipu, jak jsou nastaveny čítače autorizačního hostu, jestli karta podporuje offline PIN nebo jen online PIN verifikaci, jak do autorizačního procesu zasahuje nástroj na monitorování transakcí…

Vše se ujednotí spolu se směrnicí PSD2, která vstoupí v platnost v září tohoto roku.
Pro bezkontaktní transakce bude platit, že PIN není vyžadován u
- jednotlivé bezkontaktní transakce do částky 50 EUR pokud
- předchozí a právě autorizovaná bezkontaktní transakce nedosáhly v kumulu částky 150 EUR nebo
- pokud neproběhly již 4 bezkontaktní transakce bez PIN ověření v řadě (maximální počet neověřených bezkontaktních plateb je podle PSD2 rovno 5).

Přejeme pěkný slunečný den:)
Odznak +1
Tak pokud jsem to dobře pochopil tak od září podle toho PSD2 se o trochu více usnadní zneužívání karet jejích zlodějům, protože budou mít možnost jednou platbou bez PINu provést nákup za mnohem vyšší částku a nebudou tak omezování pouze 500 Kč tak jak je to nyní. Místo aby se bezpečnost karet zvyšovala tak ji ti co o tom rozhodují stále snižují. To už rovnou mohli ten PIN úplně zrušit když ho nepovažují za něco důležitého. 😠
Úroveň
Odznak +1
To jsem přesně čekal, že vlazy bude při tomto cca 2,5x zvýšení hranice plateb bez PIN hned rozstříhávat všechny své bezkontaktní karty 🙂. Ale myslím, že většina bude za tuto harmonizaci pravidel ráda. Vždyť teď platilo, že co stát, to jiná hranice pro požadavek na PIN, takto to bude jednotně a s jasnými pravidly bezpečnosti. Je třeba si uvědomit, že kdo kartu moc nepoužívá a má v peněžence spíš hotovost, ten by při krádeži či ztrátě přišel i dle nových pravidel často o daleko víc než držitel bezkontaktní karty (dle výzkumů který jsem četl tak ten kdo preferuje hotovostní platby a do bankomatu chodí jen 1-2x měsíčně, mívá u sebe na hotovosti 5-10 tisíc Kč, tedy o dost víc než riziko maximálního zneužití karty).

Odpovědět