NFC


Úroveň
Odznak
Jak to vypadá s možností využívání NFC?

Odpovědi: 34

Úroveň
Odznak
S ohledem na to, že se technologie posunula, banky to běžně nabízí a je to snadné řešení a na toto téma se zde už více než rok nedostává odpovědí, tak znovu otevírám téma. Bude nová, moderní banka, rychlá i moderních trendech?
Úroveň
Odznak +4
Hello!

Pro naše klienty máme v plánu zavést Vámi zmiňované bezkontaktní placení telefonem pomocí NFC, ale konkrétní datum spuštění zatím neznáme.

Až budeme vědět více, rádi nasdílíme s komunitou.

Děkujeme Vám za dotaz.
Úroveň
Odznak
využiju tématu na lehký průzkum: jak se vám daří platit s NFC?? já mám zatím zkušenost tak 50/50. Dost často se mi nepodaří telefonem zaplatit. 😞 nevím jestli je to technologií nebo HW (telefonem). diky za info.
Pro NFC platby používám Nokii s Androidem. Placení mi funguje bez problémů. Používám karty Monety a KB.
Úroveň
Odznak +2
Pokazde, kdyz jsem platil NFC, bylo vse v poradku.
Odznak +1
využiju tématu na lehký průzkum: jak se vám daří platit s NFC??Mne se to nedaří vůbec a ani se o to nepokouším. Bylo by to zbytečné, protože nemám mobil s NFC. Prozatím mi to nechybí a můj mobil kvůli tomu nemám alespoň prozatím v úmyslu měnit za jiný s NFC.
Úroveň
Odznak
Já zatím když platil přes NFC, tak naprosto v pohodě a nemusím mít u sebe kartu, takže toto limituje běžné využití účtu pro mě.. Karty v peněžence zabírají místo.. 🙂
Úroveň
Odznak +2
Já to řeším pomocí CURVE, ale občas NFC použiju, zejména, když daná banka dává slevu v daném obchodě, což přes CURVE nefunguje.
Úroveň
Odznak +2
Já zatím když platil přes NFC, tak naprosto v pohodě a nemusím mít u sebe kartu, takže toto limituje běžné využití účtu pro mě.. Karty v peněžence zabírají místo.. :-)
Stickery v kapse na klíčence také nezabírají místo v peněžence ... 🙂
Úroveň
Odznak +4
Hello! Navazujeme na dotaz od Hohe,

jak se vám ostatním daří využívat službu NFC?
Jaké spatřujete další výhody xx nevýhody NFC plateb?

Děkujeme za vaše reakce.
Úroveň
Odznak +2
Nebylo to s NFC, ale s in-kartou ČD, ale souvisí to s tématem - o víkendu jsem jel vlakem a na nádraží bylo chladno, po nastoupení do vlaku jsem nemohl vůbec odemknout mobil, abych si zobrazil jízdenku. Asi jsem měl suché/zmrzlé prsty, nebo display mobilu - prostě nepomohlo zahřátí, namočení do vody, restart, nic. Takže v tomto stavu, kdy jsem nemohl zobrazit svou jízdenku průvodčímu, jsem uvítal, že mám klasický plast (in-kartu) někde v batohu. No a podobné by to bylo i s NFC - když neodemknu mobil, koupím si .... však víte co. Nebo kdyby se vybila baterka - je prostě fajn mít záložní nouzové řešení.
Úroveň
Odznak
Mě NFC už dostkrát zachránilo (naposledy dnes ráno, když jsem si neplánovaně cestou skočil pro něco na svačinu). Peněženku totiž nenosím stále u sebe, mobil ano. Navíc jsem praxí zjistil, že placení mobilem je i snadnější a proto s ním platím mnohem raději než kartou (nicméně tady závisí, kdo má jaký mobil). U částek do 500 Kč mobil odemykat netřeba - jen rozsvítit displej. Takže tady v přechozím příspěvku uvedený problém s nemožností odemknout mobil odpadá - navíc že bych neodemkl mobil jsem ještě nezažil, při mokrém displeji či ruce jej neodemknu otiskem to ano, ale přes PIN vždy... Pravý komfort u mobilu nastává při platbě nad 500 kč. U karty musím zadávat PIN, u NFC platby přes Google Pay jen otiskem prstu odemknu mobil, což je otázka jednoho přiložení prstu na tlačítko. To se mi líbí. Nehledě na to, že mobil mám víc po ruce než kartu - pro tu musím do peněženky. Ano, také není problém vytáhnout kartu z peněženky, ale prostě mobil je lépe po ruce. Goggle Pay jsem původně instaloval jen ze zvědavosti, že to vyzkouším, ale asi moc používat nebudu. Ale výsledkem nakonec je, že od té doby platím mobilem stále víc a víc a o to méně kreditkou Hello...
Já jsem naprosto nadšený z Apple pay. Platím přes hodinky. Je to rychlé, jednoduché. Mohu si vybírat mezi kartami, které chci použít. Škoda, že HB zatím tuto službu neumožňuje. Určitě by byl o ni zájem.

To selhání otevření telefonu (zamrznutí, vybítí se apod.) je ale reálná možnost. Proto nikdy nevyužívám letenky a jízdenky v telefonu, případně mám s sebou papírovou zálohu. Už jsem zažil lidi, kteří měli kvůli tomu problémy.
Úroveň
Odznak
letenky, jízdenky v telefonu využívám v závislosti na situaci. Doma si letenku pro jistotu vytisknu, na cestách ale většinou není moc šance - respektive, než bych sháněl, kde bych to mohl vytisknout, spolehnu se na mobil (na vybití samozřejmě v takovém případě myslím a mobil pokud možno plně dobiju před plánovanou potřebou jízdenku ukázat). Jako zálohu to mám navíc vždy v obou případech i někde v cloudu, takže se tam v nouzi dostanu odkudkoli a z čehokoli... Naštěstí jsem tu zálohu zatím nikdy nepotřeboval.
Odznak +1
Já NFC nepoužívám protože nemám k tomu vhodný mobil s NFC a ani nevím jak konkrétně se s tím platí. Nic proti placení mobilem. Komu to vyhovuje tak ať tím klidně platí. Já ale jsem spíše zastáncem klasických karet. Vytažení karty pro mne není žáden problém. Při manipulaci s mobilem u pokladny kde třeba rychle dát nákup do vozíku nebo tašky a pak rychle zaplatit když za mnou je fronta dalších lidí je určitá pravděpodobnost, že mobil může z ruky vypadnout na zem a rozbít se. Navíc s mobilem může být problém u bankomatu když ne každý má bezkontaktní čtečku a i když ji má tak s tím bývají problémy o čemž se diskutovalo zde. Pokud jdu na nákup a nosím s sebou kromě mobilu i kartu ta nemí pro mne žáden problém s ní i zaplatit, samozřejmě tam kde mají terminál a kartou jde platit.

Nebylo to s NFC, ale s in-kartou ČD, ale souvisí to s tématem - o víkendu jsem jel vlakem a na nádraží bylo chladno, po nastoupení do vlaku jsem nemohl vůbec odemknout mobil, abych si zobrazil jízdenku. Asi jsem měl suché/zmrzlé prsty, nebo display mobilu - prostě nepomohlo zahřátí, namočení do vody, restart, nic.Předpokládám, že prstami to asi nebylo. Mohlo to být baterií, protože některé baterie v mobilech asi dělají při nižších a asi i vyšších teplotách problémy. Nedávno se o tom diskutovalo zde.
Úroveň
Odznak +2
Ne, mobil fungoval, jen nějak selhával kontakt prsty x display. Zkoušel jsem vše včetně restartu a trvalo asi 15 minut, než jsem mobil odemkl, což pro NFC platbu potřebuju (mám to tak nastavené).
Stačí umýt nádobí nebo chvíli kopat na zahradě bez rukavic, a hned mě iPhone nepoznává...
Úroveň
Odznak +2
NFC platby nevyužívám, protože:
- nepoužívám žádný smartphone
- pokud chci mít max. prázdnou peněženku (bez karet), osvědčuje se mi sticker na přívěsku ke klíčům - klíče nosím vždy.
Úroveň
Odznak
Samozřejmě, že může nastat situace, kdy NFC nejde zaplatit a důvodů lze vymyslet řadu. Ale to neznamená, že nebudu NFC používat. To samé přece platí pro platbu kartou, můžou nastat situace, kdy kartou nezaplatíte. Znamená to, že kvůli tomu budu platit zásadně jen hotovostí? Jsou lidi, co preferují hotovost, i lidí, co preferují kartu. Trend je ale asi jasný a tak jako se od hotovosti dost přešlo na karty, tak to vypadá, že nyní se zase začíná přecházet na NFC. A i kdyby to nebyl ve výsledku tak masový přechod, což chvíli potrvá, než bude jasno, tak je to prostě další metoda plateb a docela praktická a návyková. Já jen vím, že když mám u sebe peníze, kartu i mobil, prostě radši zaplatím tím mobilem. A kdo má hodinky, tak už asi není vůbec co řešit...
Sticker (to slovo je nakažlivé :)) je dobrá věc, ale výhodu telefonu s NFC vidím mimo jiné i v možnosti přepojovat mezi kartami a v zachování cashbacku, není tam zprostředkovaná platba jako u Curve.
Úroveň
Odznak +1
Co se začaly objevovat platební terminály i na automatech na kafe, už ani nevím, jak hotovost vypadá. Kde neberou karty, tam nechodím. :)
Možnost platit mobilem bych uvítal, ten mám u sebe vždycky, peněženku nikoliv.
Odznak +1
Samozřejmě, že může nastat situace, kdy NFC nejde zaplatit a důvodů lze vymyslet řadu. Ale to neznamená, že nebudu NFC používat. To samé přece platí pro platbu kartou, můžou nastat situace, kdy kartou nezaplatíte.Ano, různých situaci kdy nejde zaplatit s NFC může být více. To samozřejmě neznamená, že by se NFC nemohlo používat tam kde to jde. Oproti klasické kartě má NFC ale nevýhodu, že pokud ho z nějakých důvodů nejde použít tak už neexistuje žádná jiná možnost platby mobilem. Kartou když nejde zaplatit nebo vybrat z bankomatu bezkontaktně tak je stále ještě možnost tu kartu použít kontaktně nebo i prostřednictvím magnetického proužku pokud ještě někde na to mají čtečky. Nedávno mi bankomat neumožnil bezkontaktní výběr a tak jsem vybral kontaktně vložením karty což pro mne nebyl žáden problém. Kdybych měl pouze mobil s NFC tak bych bohužel měl smůlu a peníze bych nevybral nebo bych musel hledat jiný bankomat kde by to možná šlo.Jsou lidi, co preferují hotovost, i lidí, co preferují kartu. Trend je ale asi jasný a tak jako se od hotovosti dost přešlo na karty, tak to vypadá, že nyní se zase začíná přecházet na NFC.Já preferuji bezhotovostní platby před hotovosti. V obchodech kartou a jinam kde kartu nejde použít převodem z účtu. Situace je ale taková, že úplně bez hotovosti se bohužel neobejdeme. Kartu ale preferuji před NFC z důvodů které jsem už tu uváděl.je to prostě další metoda plateb a docela praktická a návyková. Já jen vím, že když mám u sebe peníze, kartu i mobil, prostě radši zaplatím tím mobilem. A kdo má hodinky, tak už asi není vůbec co řešit...Praktická a návyková metoda to možná je, ale asi jak pro koho. Jsou lidí kteří prostě musí vyzkoušet každou novinku a používat ty nejnovější dostupné metody bez ohledu nakolik to je nebo není dobré.

Neberte to prosím nikdo tak jako bych chtěl někoho odrazovat od placení prostřednictvím NFC nebo ho za to kritizovat. Je mi jedno jak nebo čím kdo platí a nejsem proti NFC. Mám na to NFC ale svůj názor.


Co se začaly objevovat platební terminály i na automatech na kafe, už ani nevím, jak hotovost vypadá. Kde neberou karty, tam nechodím. :)Tak to se asi musíš docela dost omezovat, protože i když míst kde jde platit kartou stále přibývá tak těch kde to nejde je bohužel stále dost.
Úroveň
Odznak +2
Vzhledem k tomu, že používám Apple iPhone, tak jsem teprve od úterka přešel na NFC platby. Zatím 100% bez problémů a je mi to zatím příjemnější. Telefon nosím ve stejné kapse jako karty, takže v tuto chvíli mohu 2 karty z kapsy vytáhnout a zůstane tam jen mobil a KK HB!. Samozřejmě budu rád, až bude HB! podporovat NFC platby, ale není to něco, co by mi bránilo služby HB! využívat.
Úroveň
Odznak
Rád také zkouším nové věci, takže jsem vyzkoušel už i kartu Curve, bohužel jsem ji poměrně rychle zase uklidil, jelikož jak bylo napsáno i výše, některé české společnosti pak neuznávají výhody z plateb apod. Takže výhoda padá, ale myšlenka dobrá, nahradit více karet jednou. Ještě více by se mi líbila náhrada malým stickerem. Čili jsem se zas více vrátil k NFC. Za minulý týden 3 platby a tentokrát vše proběhlo OK. I když jedna až na podruhé (přílišný pohyb telefonem...který jsem jenom přiložil. Po odebrání a znovu přiložení vše klaplo.) Jsem rád, že přibyla i další banka která NFC podporuje (Equa). Škoda, že HB! zaostává.:-( Je pravda, že zatím vyjít pro něco důležitého bez pojistky karty v peněžence si netroufám. Ale je to kombinace všeho, pokud to jde platím stickerem nebo NFC. Pokud je problém lovím z brašny karty. Jak píše většina lidí, mobil a klíče mam u sebe vždy. A mít možnost vybrat v NFC jakou použiji kartu pro získání nějaké té slevičky či vratky je fajn. (Curve to má ještě vychytanější, když umožní do 2 týdnů platby přehodit z jedné karty na jinou).
Úroveň
Odznak
Klíčenka a nálepka je dobríá a praktická, ale pořád je to kartička navíc, kterou musí člověk opatrovat. Navíc, je hned vidět, že ji mám (na klíčích, nalepenou na mobilu (i když pokud existuje NFC, tak toto je naprosto zbytečné), takže za mě určitě NFC jako směr, kam se posunout. Nová banka by s novými technologiemi měla právě lákat nové klienty. Zatím je to spíáš jen na úrok na SÚ.. Bohužel.

Odpovědět