Odměny na Hello kreditce od 1. 1. 2018


Zobrazit první příspěvek
This topic has been closed for comments

Odpovědi: 124

Úroveň
Odznak +1
Jaký je poplatek za Cashback u obchodníka v případě KK EO.N? Vztahuje se na uvedený Cashback u KK EO.N bezúročné období?
Úroveň
Odznak +1
Terka.HB napsal/-a:

...že jsme řadu let našim klientům nabízeli nadstandardní odměny na kreditních kartách. Tyto odměny nebyly již dlouhodobě v souladu se současnou situací u nás na trhu. Rozhodnutí představit novou nabídku odměn bylo dlouhodobě plánované a představili jsme vám jej na komunitě 19. 12. 2017.Ano Terko, v tomto bodě nelze než souhlasit. Odměna na kartách Cetelem byla vysoce nad standardem v ČR, proto jsem také ke společnosti Cetelem přešel od RB, která bonusový program bývalé CitiBank znehodnotila před několika měsíci. V úvodním odstavci jste dokonce nynější snížení % bonusových sazeb označila za strategické rozhodnutí managementu banky. V této souvislosti ovšem nejde ani tolik o "nenapapanost" bankéřů v ČR, kteří vysokými poplatky za bezhotovostní platby sice nadále drtí obchodníky, přičemž se dělit s klienty o zisk už zas až tak moc nechtějí... Některým bankám nestačí už ani bratrské dělení 1:4. To je však neoddiskutovatelné právo každého bankéře, moje právo klienta zas je zvážit, zda tyto zisky za dané situace dále bankéři přinášet svými platbami. Snížení % sazeb odměn se samozřejmě vzhledem k situaci na trhu v ČR dalo celkem očekávat, otázkou nebylo ZDA, ale spíše jen KDY k němu i u HB dojde. Problém tedy nevidím ve výši odměn (i když samozřejmě nepotěší), vidím problém zejména ve způsobu, jak byla změna oznámena, či spíše neoznámena. Jestliže se tedy jednalo o strategické rozhodnutí, tedy rozhodnutí obvykle řadu měsíců plánované, proč nebylo klientům také včas a odpovídající formou s předstihem oznámeno? Zkuste nám tady prosím Terko vysvětlit, proč bylo měsíce plánované znehodnocení odměn oznámeno klientům až zpětně 2.1.2018 či dokonce až 3.1.2018? Nevidím žádný poctivý důvod k takto nepoctivému jednání, ač právně je možná vše OK, slušnost dostala pořádně na frak. Já kupříkladu na dvou kartách Cetelem ještě před SMS oznámením stihl po Novém roce vygenerovat několik desítek tisíc obratu, což bych býval neudělal a platil bych jinou kreditkou, s výhodnějším bonusem. To bylo ale patrně cílem tohoto informačního zpoždění, takže tleskám. Přišel jsem v životě už o víc, než o pár stokorun odměny, ale HB přišla v mých očích o důvěryhodnost a je jen na ní, zda se to takto vyplatilo. A pokud jde o tzv. "představení změn" 19.12.2017 (tedy cca 10 dnů před jejich účinností) zde "na komunitě", to ještě načasované do předvánočního shonu, tak tento způsob komunikace opravdu neshledávám jako klient adekvátním. Za stovky tisíc obratu na KK, které jsem za posledních několik měsíců Cetelemu přinesl, bych si snad i zasloužil poněkud solidnější zacházení.

Terka.HB napsal/-a:

...Díky naši 20-ti leté historii na českém trhu známe naše klienty a jejich potřeby. Velmi pečlivě jsme monitorovali, jaké výhody na svých kreditních kartách využívají a opravdu více než polovina našich klientů měla nastavené výběry z ATM. Podle toho jsme naši nabídku odměn nastavili a zároveň zjednodušili tak, aby odpovídala současnému standardu na trhu.Pokud je tohle pravda, Terko, pak tedy má "více než polovina" Vašich klientů problém. Ten problém se jmenuje finanční (ne)gramotnost. Nechci se nikoho dotknout, ale pokud banka staví na klientech, kteří si vybírají hotovost kreditní kartou z ATM, pak tedy "God Save The HelloBank".
Spotřebitelské půjčky jste dělali v uplynulých desetiletích asi dobře (nedokážu osobně úplně posoudit, nikdy jsem si na nic nepůjčoval). Nyní se ale deklarujete jako BANKA, nikoli úvěrová společnost... Možná by to chtělo něco zajímavého nabídnout i těm majetnějším, pokud tedy o finančně gramotné klienty má HB vůbec zájem. :P
Úroveň
Odznak +1
jorgos napsal/-a:

Jo, ještě mohu porovnat úrok na spoř. účtu. RB má 0,75% :$Nebo třeba tohle, se snadno splnitelnou podmínkou 5 plateb /měs. v jakékoli výši:
-- BÚ + SÚ u AirBank 1% p.a. - bohužel jen do celk. výše 100 tis + 250 tis Kč
-- Další možností je SÚ u Sberbank 0,8% p.a. aj.

Pokud jde o odměny na kreditkách, nevím, proč je zde srovnáváno jen s nekonkurenceschopnými KK RB. Není to sice žádná diskotéka, s mojí původní kartou Citi, kde byl úvěrový rámec 260 tis. a odměna za obrat 3% bez limitu, to sice srovnání nesnese, ale stále za to ještě stojí:
-- mBank mKreditka-eshop 2% z nákupů na internetu (limit odměny 500 Kč /měsíc), vedení kartového účtu zdarma při obratu nad 1000Kč, bezúročné období 54 dnů
-- mBank mKreditka-Plus 2% z nákupů v zahraničí, 1% z ostatních nákupů, jako bonus navíc pojištění nákupu a právní asistence (garance ceny, pojištění dopravy zboží, automaticky prodloužená záruka na zakoupené zboží), vedení zdarma při obratu nad 4000Kč, bezúročné období 54 dnů

Zatím to takto funguje, tak hrrrrr na ně... :-)
Nezbývá než doufat, že mBank neučiní v dohledné době také nějaké "strategické rozhodnutí" a nezačne se profilovat, jako emitent KK pro finančně negramotné a systém odměn ještě nějakou dobu takto vydrží.... :$
Úroveň
Odznak +1
K výše postovanému mému příspěvku (bohužel nelze již editovat): V rámci srovnání konkurenceschopnosti té "v současnosti jedné z nejlepších karet na trhu" od HB jsem ještě zapomněl připomenout, že mnou výše uvedené KK od mBank mají přístup do mobilní banky otiskem prstu, hesla pro platby 3D secure jsou ve formátu pro normální lidi (s běžnou pamětí na několik čísel v řadě), již zde funguje také Android Pay, umožňující bezkontaktní platby v obchodech mobilem či chytrými hodinkami, no a v neposlední řadě nezaúčtované transakce vidím v bankovnictví s latecí do 1 sekundy. Splácení KK z mKonta proběhne také on-line, tedy prakticky okamžitě... Co ještě dodat? Jedinou ne nepodstatnou konkurenční výhodou HB byla tak jen % výše odměny, které se v rámci své "nové strategie" selekce klientů, od 1.1.2018 sama zbavila a to ještě velmi nesolidním způsobem, kterým klienty rozhněvala. Chtěl bych jen věřit, že až si bossové ve městě nad Seinou, povšimnou nebývalých strategických schopností zdejšího managementu v Praze, budou rozdávat nikoli zlaté, nýbrž děravé padáky. :P Snad tedy tyto mé informace některým klientům pomohou při volbě, kudy dál...
Úroveň
Odznak +2
Milá H! a klienti,

dal jsem si tu práci, abych si našel jeden dokument, který je ve všech bankách velmi uznávaný a na kterém se zavazuje banka jednat určitým způsobem. Vzhledem k tomu, že snad všechny banky, které znám, to mají nastaveno stejně, přišlo mi divné, že by H! měla něco jinak. Dle mne jde totiž o zákonnou formu, ale nejsem právně vzdělaný, tak nebudu dělat chytrého.

Jde o následující citaci z dokumentu Všeobecné obchodní podmínky pro poskytování bankovních produktů a služeb - 2.10. Jsme oprávněni jednostranně změnit Rámcovou smlouvu, tyto Všeobecné obchodní podmínky, produktové podmínky, sazebník poplatků, reklamační řád a jiné podmínky související se smlouvou, např. úrokové sazby u vkladů i úvěrů, v závislosti na změně příslušných právních předpisů, regulatorních požadavků nebo objektivních skutečností. Objektivní skutečností může být i změna naší obchodní politiky nebo změna technologií, související s poskytovanými bankovními produkty a službami za účelem zlepšení kvality a zefektivnění poskytovaných produktů a služeb. O změnách a termínu jejich účinnosti budete vhodným způsobem informován minimálně 2 měsíce před jejich účinností, např. v rámci elektronického bankovnictví, v našich obchodních místech, provozovnách zprostředkovatelů, nebo na našich internetových stránkách. Změny jste oprávněn odmítnout a smlouvu vypovědět před nabytím jejich účinnosti. V opačném případě platí, že se změnami souhlasíte a návrh na změnu jste přijal.

Tedy z dokumentu se mi potvrdilo, že banka má za povinnost klienta dostatečně dopředu informovat, jinak mu nedala možnost adekvátně reagovat včas (např. kartu zrušit, nebo neprovádět v lednu nevhodné transakce) na změnu a porušuje tak smlouvu, kterou s klientem udělala a klient ji přijal. Vzhledem k tomu, že dělám v bankovnictví a znám mnoho "chytráků", kteří rádi berou banku za slovo (a hledají ve smlouvám detaily, kterých si někdo nevšiml /ani právníci banky nejsou neomylní/), tak vím, že banka ráda odškodní za svou chybu kde koho a kdejakou částkou (minimálně v hodnotě ušlého zisku), jen aby ji klient netáhl do soudního sporu, který by na základě platné dokumentace vyhrál.

Nečetl jsem tedy žádné kličky atd. (v dalších dokumentech), co banky často mívají, ale určitě bych na danou skutečnost rád upozornil, protože mnoho nespokojených uživatelů z H!Spolu, by mohlo takto na banku podat stížnost, že jim změnu oznámila až 3.1.2018 a nemohli tak reagovat (neprovádět v lednu transakce), protože takto přišli o zisk + psychická újma atd. Však samotní jistě víte, které věci se defakto nedají prokázat. Kreditu od H! samozřejmě nemám, takže jsem si tuhle práci dal čistě jen kvůli lidem, co si tady stěžují na způsob, kterým banka oznámila změnu.

Domluvil jsem, škyt.
Úroveň
Odznak +2
Laysen3 napsal/-a:

Jsme oprávněni jednostranně změnit Rámcovou smlouvu, tyto Všeobecné obchodní podmínky, produktové podmínky, sazebník poplatků, reklamační řád a jiné podmínky související se smlouvou, např. úrokové sazby u vkladů i úvěrů, v závislosti na změně příslušných právních předpisů, regulatorních požadavků nebo objektivních skutečností. Objektivní skutečností může být i změna naší obchodní politiky nebo změna technologií, související s poskytovanými bankovními produkty a službami za účelem zlepšení kvality a zefektivnění poskytovaných produktů a služeb.


No a právě v tom je ta klička. Ty 2%, potažmo další bonusy ke KK, nejsou nikde garantovány ve Všeobecných podmínkách, sazebnících apod. , nepodepisujete to při sjednání smlouvy o KK. Je to jednostranně vyhlašováno bankou jako dobrovolný bonus z jejich strany. Takže nejsou smluvně ani ze zákona ničím vázáni a můžou si ty bonusy kdykoliv jednostranně změnit nebo i docela zrušit - klidně třeba každý měsíc a Vy nemáte žádnou obranu. Oni pouze změnili z jejich strany dobrovolné bonusy, nikoliv Rámcovou smlouvu, VOP, úrokové sazby a ostatní věci vyjmenované výše.
Úroveň
Odznak +1
[quote=maminka1]
Laysen3 napsal/-a:

Jsme oprávněni jednostranně změnit Rámcovou smlouvu.... ty bonusy kdykoliv jednostranně změnit nebo i docela zrušit - klidně třeba každý měsíc a Vy nemáte žádnou obranu. Oni pouze změnili z jejich strany dobrovolné bonusy, nikoliv Rámcovou smlouvu, VOP, úrokové sazby a ostatní věci vyjmenované výše.


Přesně jak píše "maminka1", u bonusů samozřejmě nejde o součást žádné smlouvy mezi klientem a bankou, po právní stránce je patrně vše OK. Ovšem praxe je taková, že seriozní banka i tyto změny oznamuje předem. Např. při mé poslední změně KK zde dokola porovnávaná RB tuto věc oznámila cca 3 měsíce předem. Pro harmonický vztah klient-banka není totiž podstatné jen to, co je ošetřeno ve smlouvě. Zvláště při nepopulárních opatřeních, kdy klient přichází o nějaké dosavadní benefity, si každá banka dobře rozmyslí i přijatelnou formu, aby klienta navíc zbytečně nenazlobila a zůstala důvěryhodná. Důvěryhodnost a serioznost bývá pro banky důležitou devizou, bez ohledu na obsah smlouvy a banky jsou si toho dobře vědomé. Proto se i čím dál více domnívám, že způsob oznámení nebyl jen náhodně zpackaný. Jde spíše o selekční tlak na klientelu. Terka to tady už přeci napsala, tato úvěrová společnost s názvem Hello Bank přeci zná za 20 let činnosti potřeby svých klientů a podle toho nastavuje pravidla. Je třeba se smířit s tím, že finančně gramotní zde nejsou vítáni.
Úroveň
Odznak +2
deydar napsal/-a:

Jde spíše o selekční tlak na klienta.


Bohužel máte nejspíš pravdu. Jak sama banka přiznává, většina jejích klientů spadá do kategorie, která si jako odměnu vybere výběry z bankomatu zdarma. Tuhle masu klientů si s sebou banka přinesla ještě z doby, kdy byla úvěrovou společností. Jde o kategorii lidí, kteří KK dostali jako bonus k tomu, když si něco koupili na úvěr. Tihle lidé se nesnaží KK používat tak, aby z ní čepali bonusy za platby a splácet vše v bezúročném období. Jejich finanční gramotnost a finanční situace je směřuje k tomu, aby si šli vybrat peníze z bankomnatu až do výše úvěrového rámce a pak to spláceli měsíčně po minimálních splátkách včetně tučných úroků. Často tak vytloukají dluhový klín klínem, dokud jim je ještě někdo ochoten půjčit. Pak přestanou splácet a nastupuje penále, exekuce... Z takovýchto lidí má samozřejmě banka daleko větší zisky (nepočítám samozřejmě ty, na kterých si už ani exekutor nic nevezme - ale tahle kategorie v dnešní době na základě předběžné příjmové selekce a ověření v registru dlužníků už ani KK nedostane), navíc tihle lidé ani nechodí na nějaká fóra, kde by remcali proti bance, nedejbože se ještě odvolávali na nějakou důvěryhodnost a serióznost.
Úroveň
Odznak +2
Ad Deydar - hodnocení vývoje kreditek Hello bank:

Výborně napsané příspěvky, management banky si zřejmě neuvědomuje rozdíl mezi poněkud "jednoduššími" klienty, které zatím měla jako poskytovatel půjček, a lidmi, kteří jsou zvyklí kreditky používat pro své pohodlí k platbám a ne k vybírání peněz z bankomatu.
Ale k těm "strategickým schopnostem zdejšího managementu v Praze" - moc bych se divil, kdyby to byla jejich soukromá iniciativa neschválená předem bossy od Seiny.
Úroveň
Odznak +1
jisy napsal/-a:

Ad Deydar - hodnocení vývoje kreditek Hello bank:
Výborně napsané příspěvky, management banky si zřejmě neuvědomuje rozdíl mezi poněkud "jednoduššími" klienty, které zatím měla jako poskytovatel půjček, a lidmi, kteří jsou zvyklí kreditky používat pro své pohodlí k platbám a ne k vybírání peněz z bankomatu.
Ale k těm "strategickým schopnostem zdejšího managementu v Praze" - moc bych se divil, kdyby to byla jejich soukromá iniciativa neschválená předem bossy od Seiny.

Děkuji za hodnocení. V zásadě souhlas s Vaším závěrem, ale čas ještě ukáže. Nevyjadřuji se k výši a nastavení odměn, jen si nějak nedokážu představit, že způsob komunikace těchto změn s klienty je v souladu s postupy v BNP Paribas, která je podle výše vkladů největší bankou v Evropě a 3. nejstarší bankou ve Francii. I když má také "své hříchy" v anamnéze a pokuty za chybná rozhodnutí managementu pak přenesla na své klienty... Ve Francii ale tyhle věci neprocházejí dlouhodobě ani tak významné instituci. Pro každou banku (na rozdíl od úvěrových společností), je ale přízeň a důvěra ekonomicky stabilních klientů zásadním předpokladem existence. Postup, který zvolila HB, tak spíše připomíná typicky českou ojebávku, odpovíadjící kultuře bankovního sektoru počátku 90.let minulého století. Nevěřím, že renomovaná banka by pro start své pobočky v ČR něco takového schválila. Každá normální banka stojí o přízeň a zejména o vklady ekonomicky stabilních klientů a nezahrává si pro pár rychlých drobných s jejich důvěrou. Na zoufalcích, kteří výbírají v ATM hotovost z kreditní karty, aby přežili do další výplaty, se jistě dá krátkodobě profitovat... banku s nimi ale nepostavíte.
Úroveň
Odznak +2
jisy napsal/-a:

...management banky si zřejmě neuvědomuje rozdíl mezi poněkud "jednoduššími" klienty, které zatím měla jako poskytovatel půjček, a lidmi, kteří jsou zvyklí kreditky používat pro své pohodlí...


Já si naopak myslím, že management si tento rozdíl uvědomuje velice přesně a naopak se snaží těch "nejednoduchých" klientů zbavit. Jak psal deydar: "finančně gramotní zde nejsou vítáni". Nejenže takoví klienti bance generují krátkodobě menší zisk než notoričtí plátci úroků, ale navíc i otravují na různých infolinkách a fórech, chtějí po bance, aby vylepšovala a rozšiřovala služby (nebo aspoň aby ty stávající fungovaly bez problémů), stěžují si na chybně nebo pozdě zaúčtované transakce, chtěli by v elektronickém bankovnictví vidět nezaúčtované transakce a milion dalších otravných věcí... Banky tohoto typu mají rádi takového klienta, kterému přijde jednou měsíčně papírová složenka, on ji vezme na poštu a zaplatí tu částku, co tam má tučně vytištěnou velkým písmem. A o nic víc se nestará, protože tomu ani nerozumí. Vůbec mu nechybí embosovaná karta, protože ani neví, co to je, a při výběrech z bankomatu je mu to jedno, stejně tak jako to, že nápisy na platebních kartách jsou atypicky orientované. Je to sice graficky cool, ale na serióznosti to nepřidává. Výše popsaný klient je imho typický klient Cetelemu v posledních 20 letech, takového klienta banka zná, rozumí jeho potřebám a na takového se i orientuje. Je otázka, jestli je ochotná začít se orientovat i na jiné skupiny klientů nebo jestli chce nadále zůstat do bankovního kabátku převlečenou úvěrovou společností pro chudší a jednodušší klienty.
Úroveň
Odznak +1
MirekM napsal/-a:

Jaký je poplatek za Cashback u obchodníka v případě KK EO.N? Vztahuje se na uvedený Cashback u KK EO.N bezúročné období?Mám obavu, že můj dotaz nějak zapadl ... proto jej popotahuji.
Úroveň
Odznak +1
MirekM napsal/-a:

MirekM napsal/-a:

Jaký je poplatek za Cashback u obchodníka v případě KK EO.N? Vztahuje se na uvedený Cashback u KK EO.N bezúročné období?


Mám obavu, že můj dotaz nějak zapadl ... proto jej popotahuji.


Mirku, těch dotazů tady na "komunitě" zapadá poslední dobou čím dál víc... :-) , ale ani se za dané situace nelze divit. Od této pseudobanky, coby neloajální klient, již od 2. ledna 2018 nic profesionálního ani neočekávám. Pokusím se Vám tedy, místo placených moderátorů, kteří se zde diskuzím obratně vyhýbají, odpovědět sám. CashBack je technicky vzato totéž, jako výběr hotovosti z bankomatu. Jediným rozdílem je, že poplatek za Váš výběr hotovosti, zaplatí obchodník v rámci realizované transakce. Tím je zároveň také zodpovězeno, jak je tomu s bezúročným obdobím. Lichvářský úrok platíte od okamžiku, kdy si peníze vezmete do ruky. Zdravím. :P
Úroveň
Odznak +1
Dík, uvedené to mají na Měšci v přehledu KK u Hello KK. Nebyl jsem si ale jistý, jestli to není u cobrandové karty s EO.Nem jinak.

Vývoj odpovědí z banky je stejný, jako na bývalém mFóru mBank. :)
Úroveň
Odznak
maminka1 napsal/-a:

jisy napsal/-a:

...management banky si zřejmě neuvědomuje rozdíl mezi poněkud "jednoduššími" klienty, které zatím měla jako poskytovatel půjček, a lidmi, kteří jsou zvyklí kreditky používat pro své pohodlí...


Já si naopak myslím, že management si tento rozdíl uvědomuje velice přesně a naopak se snaží těch "nejednoduchých" klientů zbavit. Jak psal deydar: "finančně gramotní zde nejsou vítáni". Nejenže takoví klienti bance generují krátkodobě menší zisk než notoričtí plátci úroků, ale navíc i otravují na různých infolinkách a fórech, chtějí po bance, aby vylepšovala a rozšiřovala služby (nebo aspoň aby ty stávající fungovaly bez problémů), stěžují si na chybně nebo pozdě zaúčtované transakce, chtěli by v elektronickém bankovnictví vidět nezaúčtované transakce a milion dalších otravných věcí... Banky tohoto typu mají rádi takového klienta, kterému přijde jednou měsíčně papírová složenka, on ji vezme na poštu a zaplatí tu částku, co tam má tučně vytištěnou velkým písmem. A o nic víc se nestará, protože tomu ani nerozumí. Vůbec mu nechybí embosovaná karta, protože ani neví, co to je, a při výběrech z bankomatu je mu to jedno, stejně tak jako to, že nápisy na platebních kartách jsou atypicky orientované. Je to sice graficky cool, ale na serióznosti to nepřidává. Výše popsaný klient je imho typický klient Cetelemu v posledních 20 letech, takového klienta banka zná, rozumí jeho potřebám a na takového se i orientuje. Je otázka, jestli je ochotná začít se orientovat i na jiné skupiny klientů nebo jestli chce nadále zůstat do bankovního kabátku převlečenou úvěrovou společností pro chudší a jednodušší klienty.


A co nám k tomuto názoru řekne Terka??:$
Úroveň
Odznak +2
deydar napsal/-a:

Každá normální banka stojí o přízeň a zejména o vklady ekonomicky stabilních klientů a nezahrává si pro pár rychlých drobných s jejich důvěrou. Na zoufalcích, kteří výbírají v ATM hotovost z kreditní karty, aby přežili do další výplaty, se jistě dá krátkodobě profitovat... banku s nimi ale nepostavíte.


Tenhle výrok by nám tu také neměl zapadnout a zasloužil by si vyjádření, zda se v něm banka alespoň trošku sebekriticky poznává.
Úroveň
Odznak +1
MirekM napsal/-a:

...Vývoj odpovědí z banky je stejný, jako na bývalém mFóru mBank. :)


Mirku, samozřejmě že všechna podobná klientská fóra jsou postupně odsouzena k zániku, jelikož náročnější klientela, která se na nich kumuluje, postupně svými příspěvky vytváří pro banku jakousi antireklamu na její služby. Málokterá banka je totiž schopna činy a nikoli jen slovy pružně reagovat na jejich potřeby. Ale mBank bych jen proto nezatracoval. Je to "jen" internetová banka, přesto posuďte např. jejich síť poboček, kde máte příležitost při nějakém problému jednat. Veškeré pro klienta užitečné služby, které mBank nabízí, jsou při vhodném nastavení služeb zdarma, na tom se za posledních 10 let prakticky nic podstatného nezměnilo. Znehodnoceny byly jen spořící účty, ale k tomu postupně dospěly všechny banky (mohu osobně posoudit, jelikož tyto účty mám postupně uspané prakticky u všech bank v ČR). Jedinou štikou v českém rybníčku v tomto směru zůstala AirBank, která i v nejhorších dobách dokázala pro klienty udržet úrok 1%, a to nejen na spořícím, nýbrž i na běžném účtu. Bohužel jen do výše 350 tis. celkem, ale i s tímto limitem si český klient (za pomoci širší rodiny) dokáže nějak poradit a nyní se již stran úrokových sazeb na SÚ blýská na lepší časy... :-) Pokud jde o mBank a jejich mnou výše porovnané kreditní karty, pak tyto v současnosti (po 1. lednu 2018) představují asi to nej... na trhu. Takto klientsky výhodný bonusový program mi nenabídla ani osobní bankéřka v Erste Premier, na jejichž KK navíc nedosáhne každý z ulice (narozdíl od mBank). Podívejte se o pár postů výše, nebo lépe přímo na stránky mBank. :P
Úroveň
Odznak +1
Podle mého je celkem neprofesionalní informovat zákazníka přes SMS 2.1.2018 o takové zmeně. Banka už tuto zmenu chystala určitě od podzimu, takže minimálně měsíc před platností nových podmínek by měla komunikovat na zákazníky. Podle mého komunikace nových podmínek přes "hello spolu" neni správnou cestou. Banka má e-mail na zákazníky, tam by měla poslat veškeré informace co se nových podmínek týče a to už někdy první týden v prosinci. Zatím Hello bank je bankou, která NEMYSLÍ NA LIDI.
Úroveň
Odznak +1
cool2400 napsal/-a:

Podle mého je celkem neprofesionalní informovat zákazníka přes SMS 2.1.2018 o takové zmeně.. Zatím Hello bank je bankou, která NEMYSLÍ NA LIDI.

SMS by jako prostředek komunikace vůbec nevadila, jen měla přijít nejpozději začátkem listopadu 2017. Pro prosinec bych býval změnil odměnu na obou KK (manželky i mé) na "pohonné hmoty 4%" a dobil s nimi Tank karty od Benziny 2 x 20 tis., na rozloučenou bych si odnesl těch 2 x 800 Kč odměny a s láskou bych vzpomínal ještě pár měsíců při tankování... Určitě bych čas od času kreditky z vděčnosti ještě použil i za "nových podmínek s 1%". Takhle si ale tato pseudobanka vyrobila jen dalšího neloajálního klienta, který má nezvratný pocit, že byl oklamán. :P
Podobně jsem se před několika měsíci rozloučil s KK od RB, když nepřijatelně okleštila bonusový program. Jelikož ale RB o změnách férově informovala klienta 3 měsíce předem a dala mu tak dostatek času se zařídit, vzpomínám v dobrém... Prostě se jen změnily podmínky, které už pak nebyly "nic pro mne". :P
V mých očích by reputaci HB mohla napravit pouze revize jejího rozhodnutí a posunutí účinnosti těchto nevítaných změn, což by jistě solidní banka na základě masového odporu klientů učinit mohla a také měla. Toho se ale patrně u pseudobanky nedočkáme. :P
Úroveň
Odznak +1
deydar: "Veškeré pro klienta užitečné služby, které mBank nabízí, jsou při vhodném nastavení služeb zdarma, na tom se za posledních 10 let prakticky nic podstatného nezměnilo.".
Mýlíš se, zpočátku bylo vše v mBank zdarma "na věčné časy". Později začaly být některé služby zdarma jen za nějakých splněných podmínek. Nevím jak ty, ale pracoval jsem přes 2 roky v mRadě ... :P
Úroveň
Odznak +1
MirekM napsal/-a:

deydar: "Veškeré pro klienta užitečné služby, které mBank nabízí, jsou při vhodném nastavení služeb zdarma, na tom se za posledních 10 let prakticky nic podstatného nezměnilo.".
Mýlíš se, zpočátku bylo vše v mBank zdarma "na věčné časy". Později začaly být některé služby zdarma jen za nějakých splněných podmínek. Nevím jak ty, ale pracoval jsem přes 2 roky v mRadě ... :P

Přešli jsme plynule na tykání, v pořádku, nemám s tím zásadní problém, Mirku. V reálném světě NIKDY NIC nebude "na věčné časy", svět se mění a naše potřeby s ním. I banky se pohybují v reálném světě a reagují na tyto změny. Banka by ale vždy jakoukoli změnu svých podmínek (zejména těch pro klienta nepříznivých) měla férově oznámit včas, nikoli zpětně. Na tom trvám. V mRadě jsem nepracoval, na takové věci jsem neměl nikdy čas ani nadání. Na mFóru jsem ani nepřispíval (nebyl důvod), jen jsem tam občas hledal inspiraci v příspěvcích těch prozíravějších, než jsem byl sám. Účet u mBank vlastním ale cca 10 let a během celé této doby jsem čistým příjemcem benefitů. Nikdy, podotýkám nikdy, jsem za služby této banky nezaplatil ani 1 Kč. Samozřejmě ani banka nepřišla zkrátka a mé peníze a finanční operace jí benefit také přinesly, i když nepřímo. Tak to má přeci být. Je samozřejmě ale pravda, že k takovému výsledku je potřeba splnit jisté, celkem ovšem klientsky nenáročné, podmínky. Proto zmiňuji vhodný setup využívaných služeb. Není to nic složitého a věř, že se v tomto skutečně nemýlím... :P
Úroveň
Odznak +1
Oficiální místa mlčí a nechávají nás tady vybít energii v plané diskuzi, respektive již spíše monolozích několika "nezlomných", kterým jde o principy... :8
Tak abychom zde přestali tlouct jen prázdnou slámu a abych zde trochu oživil diskuzi, rozhodl jsem se touto cestou informovat ty z Vás, kteří se také cítíte poškozeni neetickým chováním banky, která neoznámila včas chystané změny a uvedla Vás tak, stejně jako mne, v omyl, že se po krátké diskuzi se svým právníkem na toto téma rozhoduji záležitost řešit. Nejsem ovce a nemám ve zvyku odcházet z boje se sklopeným hledím jako poražený a učiním alespoň formální kroky, aby banka byla za své nemravné jednání potrestána. Důsledky pro banku budou sice v právní rovině s výsledkem dosti nejistým, nicméně v rovině morální může být banka potrestána například až vyloučením z České bankovní asociace, které je aktuálně členem. Viz https://www.czech-ba.cz/cs/o-cba/clenove
Dle vyjádření právníka, lze jednání banky celkem jednoznačně chápat jako postup v rozporu s dobrými mravy, stejně jako též nalezl rozpor s některými ustanoveními tzv. Etického kodexu ČBA, který se banka zavázala dodržovat. Namátkou z tohoto kodexu jen cituji "Banka při výkonu své činnosti na finančním trhu nad rámec svých zákonných povinností dodržuje etická pravidla, upravující postupy a chování vůči klientům, uvedená v kodexech, ke kterým se přihlásila..."
"Při propagaci svých služeb a reklamní činnosti banka uvádí pravdivé informace, bez prvků klamavé reklamy, nezamlčuje důležité skutečnosti a nenabízí výhody, které nemůže zaručit. Dodržuje principy serióznosti reklamy, což platí i pro srovnávání vlastní služby se službami konkurence..."
"Banka poskytuje klientům služby kvalifikovaně, profesionálně, čestně a svědomitě, s řádnou péčí, s přihlédnutím k individuálním podmínkám a požadavkům klientů..."
"Banka dodržuje dobré mravy, pravidla hospodářské soutěže, obchodní zvyklosti a pravidla slušného a poctivého obchodního styku..."
Celý text kodexu k nahlédnutí na stránkách ČBA https://www.czech-ba.cz/cs/o-cba/eticky-kodex-cba

Pokud tedy máte jako já pocit, že etický kodex ČBA byl zamlčením změn a pozdní informací o nich, ze strany banky porušen, přihlaste se mi v osobní zprávě. Můžeme spojit své síly a stížnost ČBA poslat koordinovaně.
Pokud se stížnost na neetický postup banky rozhodnete řešit samostatně, zde jsou potřebné kontakty:
ČESKÁ BANKOVNÍ ASOCIACE
Adresa:
Vodičkova 30, 110 00 Praha 1
Telefon:
+420 224 422 080
+420 224 422 082
Fax:
+420 224 422 090
E-mail: cba@czech-ba.cz
Úroveň
Odznak
Téma odměn na kreditní kartě vyvolalo opravdu plno reakcí a diskusí a s některými nelze než souhlasit. Konstruktivní kritiky si vážíme, stejně jako spolupráce s našimi klienty (úvěrovými i ryze bankovními). Reagovat na poznámky o finanční gramotnosti některých našich klientů či schopnostech managementu společnosti nepovažuji na tomto fóru za vhodné. Ale respektuji, že co člověk to názor.
Nicméně ráda bych k tématu odměn přidala také pár informací:

- ANO, rozhodnutí o snížení cash backu na kreditních kartách bylo strategické a podle mne i logické, z důvodů, které zde také byly zmíněny (např. měnící se podmínky trhu, zjednodušení naší nabídky,..)
- ANO, věděli jsme o tom dříve než 19. 12. 2017, kdy jsme tuto informaci zveřejnili na komunitě
- ANO, chtěli jsme tuto informaci sdělit všem zainteresovaným a zároveň odměny automaticky od 1. ledna zapnout, tak aby to klienti nemuseli dělat sami, jak tomu bylo v předcházejících letech
- ANO, byla chyba, že jsme předpokládali, že tato více stupňová forma komunikace bude dostačující (skrze komunitu, webové stránky, SMS)
- NE, nepředpokládali jsme, že díky technickým problémům obdrží někteří klienti SMS až po Novém roce

Za změnou konceptu odměn si plně stojíme, nicméně komunikace této změny nebyla optimální, za což se omlouváme. Z těchto důvodů jsme se rozhodli, že klienti, kteří cash back aktivně využívali v loňském roce, obdrží kompenzaci za platební transakce provedené kreditní kartou od 1. ledna do 10. ledna 2018. O formě této kompenzace aktuálně jednáme a dáme Vám vědět do konce tohoto týdne, tj. nejpozději do 12. ledna 2018. Děkujeme za pochopení.

Hezký den všem a Hello spolu zdar.

Gábina Pithartová
Brand & Customer Experience Director
Hello bank! by Cetelem
Úroveň
Odznak +1
S jakým předstihem nám sdělila změny podmínek na KK RB? Nebylo to několik měsíců? :P
Úroveň
Odznak +2
MirekM napsal/-a:

S jakým předstihem nám sdělila změny podmínek na KK RB? Nebylo to několik měsíců? :P


Mám to zaarchivované, protože jsem patřila k těm "postiženým", co je na podzim 2016 převedli od CITI k RB (šlo to v několika vlnách, ty první byly převedené už snad někdy počátkem léta). Tak tedy: změny benefitů od 1. 4. 2017 byly oznámeny v mém případě e-mailem 20. 1. 2017.