POZOR! Ke spořícímu účtu neexistuje debetní karta a přístup jen z IBZobrazit první příspěvek

Odpovědi: 59

Úroveň
Odznak +2
A byl by takový problém, kdyby pracovník banky zavolal na "společné" tel. číslo, nechal si k telefonu zavolat manželku, po telefonu by si ji ověřil, požádal o nadiktování jiného mobilního čísla a toto číslo zadal do systému a vše odblokoval?
Laik žasne, odborník emigruje!

Problém je, že oni nechtějí dvě různá telefonní čísla, ale jedno společné, které mají na speciálním šifrovaném telefonu, kam si neinstalují žádné další aplikace. Zatím jim to tu takhle procházelo 1,5 roku a v jiných bankách prochází doteď a chtěli by to takhle mít i nadále.
Opakovaně se ukazuje, že HB není příliš schopná poradit si s neočekávanými situacemi, které zejména komunikačně ne příliš úspěšně zvládá (nepočítám tuto komunitu, kde je banka velmi aktivní).
Na druhou stranu podstata problému je potenciální bezpečnostní ohrožení, třebaže v případě daného konkrétního klienta zanedbatelné. Kdyby došlo k neoprávněnému přístupu k účtu, nepochybně by se to také setkalo s velkou nespokojeností. Banka musí neustále vyvažovat rizika a komfort klientů při obsluze elektronicho bankovnictví, což vůbec není jednoduché. Kdysi byly hojně rozšířené autentizační kalkulátory, tehdy také přece nikoho nenapadlo používat jeden přístroj pro všechny účty v rodině.
Úroveň
Odznak +1
To bych raději v kontejneru vyhrabal nějakou "3310", na inzerát koupil tarif "Odepiš" a měl bych bezpečné tel. číslo pro účty manželky. Pokud i tento postup je z bezpečnostního hlediska nedostačující, zavání mně to ...
Úroveň
Odznak +2
Kdysi byly hojně rozšířené autentizační kalkulátory, tehdy také přece nikoho nenapadlo používat jeden přístroj pro všechny účty v rodině.
A navíc pro každou banku byl samostatný autentizační kalkulátor, člověk jich mohl mít plný šuplík, takhle mu stačí 1 telefonní číslo na osobu pro všechny banky.

Tak mě napadá - nebylo by pro tuto rodinu řešením pořídit si šifrovaný dvousimkový telefon? Každá simka s unikátním číslem pro každého samostatně, nemuseli by se tahat se dvěma přístroji, když na to nejsou zvyklí - což mě přivádí k další myšlence - když mají jen jeden telefon na notifikace a jeden z nich musí například odcestovat do zahraničí - to se ten druhý do jeho návratu nedostane k notifikacím? Nebo jezdí úplně všude (i do práce) společně? Přijde mi to dost nepraktické.
Ano, to jsou velmi inspirativní návrhy... :)
Uvědomil jsem si, že dokonce v případě kalkulátoru může být výjimka. V Německu se pro autentizaci dříve hodně používal speciální optický kalkulátor. Do přístroje se strčila debetní platební karta (pro každou banku jiná) a pomocí vygenerovaného kódu se pak potvrzovaly platby. Celá rodina tak mohla sdílet jeden kalkulátor. Zajímavé bylo ještě to, že se údaje pro platbu přenášely do přístroje pomocí blikajících světýlek v prostředí IB.
Úroveň
Odznak +2
A byl by takový problém, kdyby pracovník banky zavolal na "společné" tel. číslo, nechal si k telefonu zavolat manželku, po telefonu by si ji ověřil, požádal o nadiktování jiného mobilního čísla a toto číslo zadal do systému a vše odblokoval?
Nebo odblokoval přístup do IB a přes zprávy po přihlášení do IB si nechal poslat manželkou jiné tel. číslo?
Laik žasne, odborník emigruje!
PS: Nechci rýpat, ale mít oba na účtech jedno tel. číslo není příliš elegantní řešení z důvodů, které již zde psali mí předřečníci.

Dovedu si představit, že existují banky, které by to takto dokázaly. Mám pocit, že např Citi bank by byla jednou z nich ...
Ale zase to závisí na vnitřních předpisech, do kterých my nevidíme. Mám pocit, že tento případ se 2 účty a pouze jedním telefonem bude mít určitě nějakou vnitřní dohru ...
Úroveň
Odznak +1
Nechci věštit z křišťálové koule. Typnul bych si, že u deydarů je jediným bankéřem pro všechny účty deydar a proto prosazuje v rámci jeho "centrální správy" všech účtů včetně účtů manželky jedno tel. číslo. 🙂
Úroveň
Odznak +2
Když tak o tom přemýšlím, vidím to následujícím způsobem: Dosud měli oba manželé u HB jen kreditky, které fungují na starém systému, a ten nebyl schopný odhalit duplicitu telefonního čísla. V okamžiku (nebo krátce potom, při nějaké souhrnné rutinní kontrole), kdy si jeden z nich zřídil spořicí účet a druhý se o to pokusil, nový systém duplicitu objevil a následně tomu z nich, který se pokusil použít telefonní číslo, které už bylo spárované s jiným jménem (rodným číslem) vše zablokoval. V řadě rodin fungují společné peníze tak, že se o ně stará jen jeden z manželů, tzv. drží kasu. Formálně mají sice účty u bank na svoje jména oba z nich, ale ve skutečnosti je spravuje jen jeden - tomu se potom samozřejmě hodí víc, když všechny notifikace chodí jen na jeden telefon, který si nosí u sebe. V případě spořicího účtu u HB tak mohou mít úročené peníze na dvě jména až do výše 600 tisíc a o vše se stará jen jeden z nich a problém je právě jen v těch notifikacích.

EDIT: Zatímco jsem toto psala svými padesáti slovy, MirekM to mezitím vyjádřil svými třemi větami 😃.
Hypotézu o sjednání SÚ klientem podporuje jeho zmínka o výhodném úroku, který je poměrně nedávnou událostí.
U nás spravuji finance také jenom já, ale telefony máme vlastní. Naše hlavní banky umožňují funkci disponenta, takže mohu ovládat "cizí" účet pohodlně od sebe.
Úroveň
Odznak +1
... Pokud to tam bude, raději byste se měli dotyčným bankám sami ozvat a zkusit se s nimi dohodnout například na nějakém individuálním zvláštním ujednání, že jim to ve Vašem konkrétním případě a pro Vaše konkrétní číslo nevadí. Jinak byste se také mohli dožít nepříjemného překvapení ze strany těch bank ve chvíli, kdy to budete nejméně čekat a potřebovat.
No dokud všude fungoval přístup do IB přes internet na login a pass, nebyl samozřejmě žádný problém s nějakým telefonem pro notifikace. Asi celkem počítám, že v horizontu měsíců se ve většině bank situace pořeší sama, jelikož se přechází na nové bankovní systémy, včetně identifikace klientů. Časem jistě implantují klientům i čipy pod kůži... To byl nezdařilý pokus o žert. 🙂 Ale vzhledem k modernizaci bankovních systémů (viz již dnes např. bankovní identita u ČSAS), kde již nepokládají za bezpečné ani 3D secure a operace jsou potvrzovány z mobilu zcela mimo SMS centrum mobilního operátora, stejně jako přihlášení do IB. Bez otisku prstu se zde dnes již ani z PC, natož z mobilu nepřihlásím do IB (George). HB je ve všem ale technicky značně pozadu (ve způsobu jednání s klienty dokonce tak někde v 1. pol. 90 let minulého století), a předpokládám u ní tedy latenci těchto změn tak 3 roky a to jsem možná ještě velký optimista. Nechci zde samozřejmě porovnávat, jak probíhá takové jednání o změnách u Erste, kávu a občerstvení u internetové banky nečekám, ale každopádně se potřebné změny na straně klienta i u jiných bank řeší bez arogance, slušnou žádostí a dohodou bez velkých gest, zkrátka jinak než zablokováním bankovnictví bez upozornění. Obavy z podobného jednání u mnou využívaných jiných bankovních institucí žádné nemám, položí-li odůvodněné požadavky na stůl, zatím jsme se vždy na všem domluvili. HB ale zásadně žádnou dohodu nepotřebuje, je zvyklá na direktivní jednání s klienty, patrně ještě z nedávné éry úvěrové společnosti. Starého psa novým kouskům nenaučíš, ani když jej přejmenuješ...
Úroveň
Odznak +2
Jak má banka zvládnutou komunikaci s klientem se nepozná v době, kdy vše funguje, ale právě až když dojde k nějakým problémům. Jak už psali kolegové výše, v tomhle se musí HB ještě mnohé naučit - zářná výjimka je v tomto směru zdejší fórum, i přes facebook se věci celkem daří vyřešit, nejhorší je v tomto směru telefonická infolinka. Málokdy se stane, že tam narazíte na někoho opravdu kompetentního, ale o tom se už na tomto fóru také psalo. Ono kde brát kvalitní zaměstnance na práci na infolince, když prostě nejsou - za ty peníze bude takto stresující práci dlouhodobě asi dělat málokdo (rozčílení, často i sprostí klienti, kteří si stěžují a chtějí vyřešit obratem situace, na jejichž řešení nemá ten člověk na infolince pravomoci apod.). Abych se těch lidí na infolince jenom nezastávala - někdy tam sedí kdosi snad ještě z dob Cetelemu nebo spíš České státní spořitelny, kdo se na každého volajícího a priori dívá jako na podvodníka a záměrného neplatiče nebo jako na hlupáka, který vůbec ničemu nerozumí a nemá právo po bance cokoliv požadovat a nedejbože aby to bylo něco nadstandardního nebo neobvyklého. A třeba taková infolinka na Alze (když už se tam dokážete proklikat přes automat a vydržíte čekat v pořadí) to je teprve materiál. Tam snad existují i jedinci, kterým se nepodařilo vyřešit nikdy nic - možná tam na to mají i nějakou interní soutěž :8.
Úroveň
Odznak +1
Tak mě napadá - nebylo by pro tuto rodinu řešením pořídit si šifrovaný dvousimkový telefon? Každá simka s unikátním číslem pro každého samostatně, nemuseli by se tahat se dvěma přístroji, když na to nejsou zvyklí - což mě přivádí k další myšlence - když mají jen jeden telefon na notifikace a jeden z nich musí například odcestovat do zahraničí - to se ten druhý do jeho návratu nedostane k notifikacím? Nebo jezdí úplně všude (i do práce) společně? Přijde mi to dost nepraktické.
Naopak je to velice praktické a bezpečné. Samozřejmě že máme každý ještě další telefon s privátním číslem, já sám třeba další dva, tahat s sebou mi je sice opravdu nebaví, ale co nadělám. Mj. tuto inkriminovanou SIM pro notifikace máme dokonce v kopii jako tzv. dvousimku... Takže máme k dispozici jednu záložní se stejným tel. číslem. To už ale zabíháme do zbytečných detailů. Mimochodem telefony Samsung Galaxy S9+, které máme v rodině jsou na 2 SIM a mají dokonce šifrovaný prostor, který vystupuje jako další mobilní telefon s vlastním IMEI... Takže vlastně 4 v 1.. 🙂 Ale ano, do práce jezdíme převážně spolu, oba pracujeme jako lékaři na stejném pracovišti, dokonce mnohdy jezdíme společně i jedním vozem... Občas je to sice nuda... ale je to v mnoha ohledech také praktické. 🙂
Úroveň
Odznak +1
Problém je, že oni nechtějí dvě různá telefonní čísla, ale jedno společné, které mají na speciálním šifrovaném telefonu, kam si neinstalují žádné další aplikace. Zatím jim to tu takhle procházelo 1,5 roku a v jiných bankách prochází doteď a chtěli by to takhle mít i nadále. Ano, to je pravda, u HB vzhledem k určité technické zaostalosti (banka promine), tento stav ničemu technicky nepřekáží a po mém soudu řadu let ještě překážet nebude. Stávající stav nám vyhovoval, ale žel pokrok nezastavíme a přišel by i v HB čas, kdy bude z technických důvodů nutné mít čísla dvě. "Problém" ale spatřuji spíše v přístupu ke klientovi, se kterým nemá banka potřebu o ničem jednat, prostě zruší jeho přístup do IB a hotovo. Žádný dopis, žádný email, žádná informace či upozornění, že se cos děje... Sám se musíte dopátrat oč se jedná. Jako třešnička na dortu jsou pak bankou předložena co možná nejkrkolomnější řešení a diktát podmínek, za kterých je ochotna se s vámi bavit o obnovení přístupu do vašeho IB, na který máte mj. nárok plynoucí ze smlouvy. Vrcholná arogance. Manželce se vůbec nedivím, že tuto ponižující roli nemá chuť akceptovat a raději tuto, v mnoha ohledech velmi nestandardní a neprofesionální banku, má v úmyslu opustit.
Úroveň
Odznak +1
Hypotézu o sjednání SÚ klientem podporuje jeho zmínka o výhodném úroku, který je poměrně nedávnou událostí.
U nás spravuji finance také jenom já, ale telefony máme vlastní. Naše hlavní banky umožňují funkci disponenta, takže mohu ovládat "cizí" účet pohodlně od sebe.
Bavíme se ale o HB, zkuste možnost disponenta ke kreditce navrhnout... 😃 Mimochodem, možná přítomnost mallware na běžně používaném telefonu a bankovní aplikace tamtéž vám ladí dohromady? Zasílání notifikací a autorizačních SMS na běžně používaný telefon je z mého pohledu celkem solidní hazard, který se už mnohým nevyplatil...
Úroveň
Odznak +1
Jenže tito jedinci nedodržovali zásady bezpečného přístupu do IB na PC (NB, ...) a chytrém telefonu.
Úroveň
Odznak +2
Možná je to jen pro můj lepší subjektivní pocit, ale jsem celkem ráda, že nepoužívám k těmto účelům PC s Windows OS a mobil s Androidem (obzvlášť od jisté čínské firmy) :8.
Úroveň
Odznak +1
Možná je to jen pro můj lepší subjektivní pocit, ale jsem celkem ráda, že nepoužívám k těmto účelům PC s Windows OS a mobil s Androidem (obzvlášť od jisté čínské firmy) :8.
Ajajaj... maminka1 se mi moc líbí. Máte zdravé názory, téměř ve všech svých komentářích se k věcem stavíte konstruktivně a realisticky, tedy převážně bych se pod ně bez problému připodepsal. Ale s tou emerickou antipropagandou kolem Huawei mne překvapujete... Bude to něco jako chemické zbraně v Iráku, které nikdo nikdy neviděl... Nekalé praktiky konkurenčního boje mezi US a PRC, které další US spojenci jako vždy papouškují jak o závod... Nic dalšího bych za tím nehledal. Firma jako každá jiná, jen možná dnes se svými produkty ve srovnání cena / výkon o mnoho konkurenceschopnější než většina jiných a jablko především. Osobně dávám ale přednost v elektronice Jižní Koreji a Japonsku. 😃
Úroveň
Odznak +1
Mám tady pro Vás závěrečný díl komediálního dramatu s blokovaným bankovnictvím. Dnes se manželce ozvala telefonicky HB na to původní, tedy nedůvěryhodné telefonní číslo s tím, že by se banka ráda omluvila za vzniklé potíže. Manželce byla vstřícně nabídnuta možnost zadat své nové telefonní číslo po telefonu, tedy bez nutnosti nesmyslného zasílání formuláře s ověřeným podpisem či osobní návštěvy banky a následně během minut bylo IB odblokováno s novými přihlašovacími údaji, které na nové mobilní číslo obratem obdržela v SMS. Jako omluvu za způsobené potíže byla dokonce přislíbena drobná kompenzace v podobě 500Kč na kreditní účet. Musím uznat, že HB svým nynějším přístupem opravdu příjemně překvapila, takže i manželka vyměkla a kreditku si ponechala. Nepochybně na uvedeném řešení má lví podíl právě Terka, která mne soukromou zprávou sama kontaktovala a které tímto patří veřejné poděkování. Terka je prostě člověk na svém místě, dokáže věci řešit ke spokojenosti obou stran (již opakovaná zkušenost), na rozdíl od převážně nekompetentních operátorek zákaznické linky, kterou by banka měla za stávajícího stavu raději zrušit. Ještě jsem tam s nimi nikdy nic nevyřešil a manželka také ne. Kdyby se manželka obrátila rovnou na Terku, mohla si patrně ušetřit rozčarování, nebo jej přinejmenším zkrátit. Když jsem zakládal toto téma, chtěl jsem zde zúčastněné jen poinformovat a varovat, čeho je u HB možno se dočkat. Vůbec jsem nedoufal v nějaké jiné rozuzlení této zápletky, než že manželka zdvihne kotvu a s bankou se rozloučí. Jak se ukázalo, HelloSpolu opravdu má svůj význam pro klienty. Jde o mnohem přínosnější komunikační platformu, než jakou představuje zákaznická linka. Už to zde někdo zmiňoval v jiném vlákně, což mohu nyní jen potvrdit.
Odznak +1
Je dobře, že se nakonec vše vyřešilo ke spokojenosti klientky. K této nepříjemné situaci ale nemuselo dojít kdyby banka hned na začátku kdy zjistila problém to řešila takto. Myslím si, že k takovému řešení by asi nedošlo kdyby deydar to nezveřejnil a nerozpoutal ohledně toho tuto diskuzi. Některé záležitosti nejen u HB které údajně nejde jinak řešit se nakonec jinak a lépe vyřešit dá když se okolo toho naděla trochu křiku.
Úroveň
Odznak +2
Ja jsem taky rad, ze to dopadlo dobre, ale kdyby nebylo fora a Terky, dopadlo by to jak? Myslim tim to, ze mysleni lidi v bance je automaticky nastaveno jinak nez pro to, aby byl klient spokojeny. Mam tim na mysli taky svuj pribeh, kdy na mi ... z infolinky opakovala "o tom se nebudeme bavit, to tak proste je" a az kdyz jsem to napsal tady na foru, tak jsem se dobral odpovedi "omlouvame se, mel jste pravdu, meli jsme to spatne"... Opakuji, je dobre, ze se to vyresilo, ted by se ale mela banka zabyvat otazkou, proc se to muselo dostat na forum..
Úroveň
Odznak +1
A byl by takový problém, kdyby pracovník banky zavolal na "společné" tel. číslo, nechal si k telefonu zavolat manželku, po telefonu by si ji ověřil, požádal o nadiktování jiného mobilního čísla a toto číslo zadal do systému a vše odblokoval?
Nenavrhoval použité řešení problému bankou nějaký MirekM? 🙂 🙂 :)

jujec: to jsem zvědavý, jestli Tě Terka natře za "kravu". 🙂
Úroveň
Odznak +2
Já myslím, že ne, to už je skoro rok dávná historie... Tenkrát jsem psal, že se z takového zážitku z infolinky jen tak nevzpamatuji - je vidět, že na to myslím pořád. A kdybych tenkrát neměl pravdu, takto by se s klienty jednat nemělo, aby si ještě za rok pamatovali aroganci zákaznické linky...
Úroveň
Odznak +1
Ne za obsah, ale za neslusne slovo. Pred nejakym patkem jsem v naznaku jeden zacatek slova pouzil doplneny teckami a i kdyz se dalo doplnit ruzne (i slusne) Terka mne pres SZ vycinila kozich.
Odznak +1
A byl by takový problém, kdyby pracovník banky zavolal na "společné" tel. číslo, nechal si k telefonu zavolat manželku, po telefonu by si ji ověřil, požádal o nadiktování jiného mobilního čísla a toto číslo zadal do systému a vše odblokoval?
Nenavrhoval použité řešení problému bankou nějaký MirekM? 🙂 🙂 :)
Já si myslím, že to HB řešila tak jak řešila proto, že takový postup řešení takových záležitosti asi měli stanovený. Teprve až se to tu ve fóru začalo prodiskutovávat tak se v bance asi sešla nějaká porada ohledně toho a hledali způsob jak tuto záležitost která tak trochu poškozuje dobré jméno banky vyřešit tak "aby se vlk nažral a koza zůstala celá".jujec: to jsem zvědavý, jestli Tě Terka natře za "kravu". :)Taky jsem zvědavý. Ono i kritika se dá vyjádřit slušně.

Jo, tak to se klidně omluvím, příště použiji slovo "slepice" 🆒Omluva nemyslená vážně nemá žáden význam.
Úroveň
Odznak +2
Za klienta jsem moc ráda, že se to nakonec vyřešilo. Na druhou stranu jsem smutná, že k tomu bylo zapotřebí problém medializovat, i když "jen" zde na fóru, kde to čte omezený počet lidí (a naštestí také Terka ;)). To je u nás všeobecný problém a netýká se to jenom HB. Jak by to asi dopadlo, kdyby o tomto fóru deydarovi nevěděli nebo přinejmenším jak dlouho by se řešení táhlo. Takhle to je vyřešeno druhý den po zveřejnění příběhu. Mám z toho hořkosladké rozpačité pocity. O "kvalitě" lidí na infolince jsem psala o pár postů výše - a teď si představte, že nějaký stěžovatel nezná nic jiného než infolinku - volá tam opakovaně a urguje a pokaždé tam narazí na jiného exota, kterému to většinou musí vysvětlovat znovu od začátku, řešení v nedohlednu a exoti mu tvrdí, že to takhle prostě musí být a nic se s tím nedá dělat - to je potom fakt na doktora Chocholouška.
Btw nikde v původním jujecově komentáři jsem na slovo "krava" nenarazila - že by mezitím proběhl edit? Doufám, že slovo exot je nezávadné.
A ještě k tomu řešení - přesně jak jsem předpokládala, banka jim nedovolila mít jedno společné telefonní číslo.
A mimochodem - všimli jste si někdy toho seznamu ikonek "Nedávno online" vpravo dole? Je z něho vidět, že na toto fórum za HB odepisuje většinou jen Terka, ale číst si to sem chodí spousta lidí z HB (předpokádám, že alespoň někteří z nich jsou hlavouni a programátoři) - oni tu spolu také diskutují, ale na uzavřené části fóra, kde my obyčejní klienti nemáme možnost jejich příspěvky vidět.

Odpovědět