Sazebník k Hello kreditce

  • 26 listopad 2018
  • 27 odpovědí
  • 6141 Zhlédnutí

Odznak +1
  • Průzkumník
  • 236 odpovědí
Zajímalo by mne kde najdu kompletní sazebník poplatků k Hello kreditce. Na stránkách Hello bank to bohužel nikde nemohu najít.

Odpovědi: 27

Odkaz není sice velký jako almara, ale dá se snadno nalézt. Dole na stránce banky: Dokumenty (ke stažení) - Kreditní karta - 2. Sazebníky.
Kreditní karta je ukryta pod heslem "revolvingový úvěr", protože kreditní karta je platební prostředek k revolvingovému úvěru.
https://www.hellobank.cz/content/dam/danube/documents/cs_CZ/kreditni-karta/Sazebn%C3%ADky/Sazebnik%20pro%20uvery.pdf
Úroveň
Odznak +2
https://www.hellobank.cz/content/dam/danube/documents/cs_CZ/kreditni-karta/Sazebn%C3%ADky/Sazebnik%20pro%20uvery.pdf
Kreditka = revolvingový úvěr.
Úroková míra po uplynutí bezúročného období tam ovšem není, tu má uvedenou každý ve své smlouvě a také je každý měsíc znovu uváděná ve výpise podle jejího aktuálního stavu. Momentálně se dá z různých zdrojů (například z reprezentativních příkladů na stránkách banky) zjistit, že činí 22,68 %. Diskuse o tom, proč není úroková míra zveřejněna přímo na stránkách banky, tady na fóru už před časem proběhla - dalo by se to najít v historii:
https://spolu.hellobank.cz/nejcastejsi-dotazy-16/uverovy-ramec-9316
... úvodní dotaz se sice týkal něčeho jiného, ale pak se diskuse stočila právě na (ne)zveřejňování úrokové míry u revolvingových úvěrů.
Úroveň
Odznak +2
Tak byl muf tentokrát rychlejší, ale já toho napsala víc 😛
... napsala víc, především doplnila informaci o výši úrokové míry, což je v případě úvěrového produktu určitě hodně důležité. :)
Přestože úrok 22,68% vypadá hodně nepřívětivě, tady z fóra víme, že mnozí klienti banky bezúročné období překračují.
Úroveň
Odznak +1
To je ten poměr 3:50. 😉
Odznak +1
Ten odkaz na sazebník jsem našel, ale koho by napadlo, že kreditka = revolvingový úvěr. HB má ty některé různé služby a bankovní produkty nějak divně a neobvykle pojmenované a pak aby se v tom člověk vyznal.
Můžete mi někdo vysvětlit co znamená položka Měsíční poplatek za rezervaci úvěrových zdrojů 50 Kč která je v tom sazebníku? Je to nějaký měsíční poplatek? Na https://www.hellobank.cz/kreditka mají mj. uvedené, že "Při běžném používání je měsíční poplatek za rezervaci úvěrových prostředků 69 Kč.". Není to náhodou totéž co v tom sazebníku "Měsíční poplatek za rezervaci úvěrových zdrojů", ale s jinou cenou za to? Znamená to, že ta Hello kreditka je zpoplatněná nějakým "skrytým" měsíčním poplatkem který ji dělá nevýhodnou?
Do 13.11.2018 to bylo 69,- Kč, nově je to 50,- Kč. Pokud čerpá klient v daném měsíci úvěr, což může udělat použitím kreditní karty, ale také převodem peněz z úvěrového účtu na jiný účet, tak zaplatí poplatek za rezervaci úvěrových zdrojů. Dosud platilo, že rozhodující je zůstatek na konci měsíce - pokud není záporný, poplatek účtován nebyl.
Každá banka má svoji terminologii. Pojem "revolvingový úvěr" používá také třeba Moneta. České banky málo zdůrazňují, že platební karta je pouze platební prostředek napojený na debetní nebo úvěrový účet a to hlavní je ten účet a ne plast.
Úroveň
Odznak +2
A aby to bylo ještě komplikovanější, těch 69,- dříve bylo včetně poštovného za poslání papírového výpisu poštou (při elektronickém výpisu tam byla sleva 10,- Kč, takže náklady na vedení byly 59,- měsíčně). Ponovu je to měsíčně 50,- + 30,- poštovné za papírový výpis nebo 50,- + 0,- při elektronickém výpisu.
A jenom OT poznámka k sazebníku k běžným a spořicím účtům: tam stojí poštovné za zaslání papírového výpisu v obou případech 50,- Kč. Asi to chodí chodí v nějakých lepších obálkách než výpisy ke KK 😉 a vsadím se, že kdo má BÚ, SÚ i KK, chodí mu to pěkně ve třech obálkách.
Odznak +1
Do 13.11.2018 to bylo 69,- Kč, nově je to 50,- Kč.Tak v tomto případě mají na stránkách uvedenou neaktuální cenu 69 Kč. Změní nějaký poplatek a ani se neobtěžují to na stránkách aktualizovat. :@
Pokud čerpá klient v daném měsíci úvěr, což může udělat použitím kreditní karty, ale také převodem peněz z úvěrového účtu, tak zaplatí poplatek za rezervaci úvěrových zdrojů.Pokud si někdo pořídí kreditku tak asi s úmyslem ji používat a ne aby mu ležela jen tak někde v šuplíku. Znamená to, že pokud někdo tu kreditku používá tak ji má nenápadně zpoplatněnou?Dosud platilo, že rozhodující je zůstatek na konci měsíce - pokud není záporný, poplatek účtován nebyl.Tak to příliš nechápu jak to myslíš s tím záporným zůstatkem. Jak je možné se s kreditkou dostat do záporného zůstatku?
Úroveň
Odznak +2
Počáteční zůstatek na kreditce je 0,- Kč, tj. žádný dluh, kdykoliv s ní něco zaplatíš, půjčuješ si od banky = jdeš do minusu, tj. máš záporný zůstatek. Maximální záporný zůstatek, tedy to, co si na kartu můžeš půjčit, je tvůj úvěrový rámec. Nulový zůstatek máš i tehdy, když kreditku splatíš celou ještě před koncem měsíce, než je vystavený výpis a pak neplatíš poplatek za vedení karty (z hlediska vyúčtování bankou je to stejné, jako kdybys kartu celý měsíc ani jednou nepoužil). Kladný zůstatek na kartě máš tehdy, pokud bance splatíš víc, než jsi k danému okamžiku celkově z karty utratil - tzv. ji "přenabiješ" do plusu.
Neplacení poplatku, když karta není v měsíci použita, je pozůstatek z doby Cetelem. K úvěrům na zboží dostávali klienti automaticky karty, které mohli využít, ale nemuseli.
Odznak +1
Mám v tom docela dobrý zmatek. Když se Hello kreditku používá tak platí se bance nějaký poplatek nebo ne? A co ta položka v sazebníku "Měsíční poplatek za rezervaci úvěrových zdrojů 50 Kč" ta se bance platí nebo ne při používání kreditky (placení s ní)? O Hello kreditku jsem si už zažádal a nežádal jsem o ní jen tak aby mi někde ležela nevyužitá. Pokud ale za ní budu muset platit tak bych tu žádost zrušil pokud to půjde, protože ta kreditka by pak tím pro mne byla nevýhodná. Možná jsem o ní zažádal trochu unáhleně, ale bohužel stalo se.
Úroveň
Odznak +1
Fóristé, kteří se snažíte odpovídat vlazymu, podívejte se na reakce starých psů na Finexpertu na vlazyho, abyste zbytečně neplýtvali časem a energií ...
Úroveň
Odznak +2
Já už jsem to vzdal, protože v jiné diskuzi jsem napsal všechno jasně a stejně to nepomohlo. To je stejné jako tady - maminka1 napíše "Nulový zůstatek máš i tehdy, když kreditku splatíš celou ještě před koncem měsíce, než je vystavený výpis a pak neplatíš poplatek za vedení karty (z hlediska vyúčtování bankou je to stejné, jako kdybys kartu celý měsíc ani jednou nepoužil). No a on se vzápětí zeptá "Když se Hello kreditku používá tak platí se bance nějaký poplatek nebo ne?"
Nechápu, jestli všechny ty otázky a návazné otázky jsou myšleny vážně, a tedy odrážejí aktuální mentální kapacitu tazatele, anebo je to jen forma trollování...
Úroveň
Odznak +2
Já jsem optimista, ze začátku jsem se snažil vysvětlit vše, ale... Pokud nevím, ptám se přímo banky, protože pak můžu při sporech říct "toto jste mi napsali vy, tak reklamuji poplatek, který podle vašeho vyjádření neměl být účtován". Těžko to uplatním ve stylu "na fóru xy psal, že je to zdarma...."
Odznak +1
Nulový zůstatek máš i tehdy, když kreditku splatíš celou ještě před koncem měsíce, než je vystavený výpis a pak neplatíš poplatek za vedení karty (z hlediska vyúčtování bankou je to stejné, jako kdybys kartu celý měsíc ani jednou nepoužil).To možná ano, ale ta kreditka by pak měla omezení v tom, že ji nebude moct používat před koncem měsíce aby se měsíční útrata s ní stihla před tím koncem měsíce splatit. Je to takové asi bankou nezakázané obcházení pravidel využívání té kreditky.
Úroveň
Odznak +2
Naopak - banka píše, že je za poplatek, maminka1 píše, že se lze poplatku vyhnout. Jaké zakázané obcházení čeho? Pravidla si nastavila banka.
Úroveň
Odznak +2
No to je právě ten důvod, proč si ji před koncem měsíce přenabiješ do plusu, abys s ní mohl dělat drobné nákupy a měl i tak jistotu, že výsledný zůstatek bude nezáporný. Pokud čekáš koncem měsíce nějakou větší platbu, můžeš si kreditku přenabít klidně i o několik tisíc. Tento kladný zůstatek na kreditce se ti samozřejmě nijak plusově neúročí (není to běžný účet 🆒).
A za používání kreditky skutečně platíš měsíční poplatek - tohle je takové jeho obcházení díky té situaci, co popisoval muf: "Neplacení poplatku, když karta není v měsíci použita, je pozůstatek z doby Cetelem. K úvěrům na zboží dostávali klienti automaticky karty, které mohli využít, ale nemuseli." Až bude systém KK integrován do nových systémů HB, předpokládám, že tahle obezlička už nepůjde využívat. Pokud kreditku v měsíci použiješ, nesplatíš vše před jeho koncem a počkáš až na výpis začátkem příštího měsíce, zaplatíš vše v bezúročném období, neplatíš ani korunu na úrocích, ale poplatek za kartu platíš.
Pokud chceš kreditku, kde se za měsíční používání neplatí žádný poplatek, musíš hledat u jiných bank (třeba Raiffeisen Easy karta, něco u Sberbank atd. - ale tyhle typy kreditek nemají žádné bonusy za uskutečněné nákupy nebo naopak musíš splnit nějaké podmínky navíc - třeba minimální měsíční obrat) - stačí trochu googlit nebo se podívat na Finexpert. Tam se o tom debatuje už roky.
P. s. jediná kreditka s měsíčním vedením zdarma u HB byla E-ON a ta právě teď končí - proto se tu kolem ní tak diskutuje.
Úroveň
Odznak +2
Ještě bych doplnil, že platby poslané nad úvěrový rámec kreditky jsou nejen neúročené, ale nejsou ani pojištěné (na rozdíl od vkladů na spořicích účtech).
Úroveň
Odznak +2
A aby se vlazy nemusel znovu ptát, tak "platby poslané nad úvěrový rámec kreditky" - to jsou ty přenabité peníze v plusu. Pokud máš na kreditce nízký úvěrový rámec a chceš ji využívat opravdu mohutně (například uskutečnit každý měsíc platby za 50 tisíc, abys dostal na bonusech za nákupy maximální možnou částku 500,- Kč/měs.), můžeš ji splatit i několikrát měsíčně (nikde to není omezeno - každým splacením se úvěrový rámec znovu navyšuje/obnovuje) a celkový měsíční obrat nákupů na kreditce tak může být vyšší než je tvůj úvěrový rámec. Prostě kreditku pořád dokolečka nabíjíš a vybíjíš, točíš tam peníze - jako revolver, proto "revolvingový úvěr".
To je k tématu snad úplně všechno, teď by to klidně mohl někdo vytisknout a vydat jako skripta 😃.
Úroveň
Odznak +1
... pořád dokolečka nabíjíš a vybíjíš, točíš tam peníze - jako revolver... Stačí jen nezmáčknout spoušť = nezapomenout zaplatit v bezúročném období 😛
Úroveň
Odznak +2
... pořád dokolečka nabíjíš a vybíjíš, točíš tam peníze - jako revolver... Stačí jen nezmáčknout spoušť = nezapomenout zaplatit v bezúročném období :P
To je fakt, když někdo používá kreditku s tím, že nemá dost peněz (nebo sebekázeň) na to, že ji bude moct splatit v bezúročném období, hraje tak trochu ruskou ruletu :D:D
Na druhou stranu banka má takové zákazníky daleko raději, protože jí generují větší zisky (tedy alespoň do té doby, dokud z nich na konci jízdy do pekel exekutor dokáže ještě něco vymáčkout).
Úroveň
Odznak
Počáteční zůstatek na kreditce je 0,- Kč, tj. žádný dluh, kdykoliv s ní něco zaplatíš, půjčuješ si od banky = jdeš do minusu, tj. máš záporný zůstatek. Maximální záporný zůstatek, tedy to, co si na kartu můžeš půjčit, je tvůj úvěrový rámec. Nulový zůstatek máš i tehdy, když kreditku splatíš celou ještě před koncem měsíce, než je vystavený výpis a pak neplatíš poplatek za vedení karty (z hlediska vyúčtování bankou je to stejné, jako kdybys kartu celý měsíc ani jednou nepoužil). Kladný zůstatek na kartě máš tehdy, pokud bance splatíš víc, než jsi k danému okamžiku celkově z karty utratil - tzv. ji "přenabiješ" do plusu.Tak tohle by mě zajímalo.

Momentálně vlastním e.on KK, do 31.12.2019 budu mít Hello kreditku bez poplatků za rezervaci zdrojů. Je 1.1.2020, kreditku používám dál. Bude tedy stačit, abych před koncem měsíce ledna 2020 zaplatil vše, co jsem KK platil (nyní tak činím 2-4. den následujícího měsíce) a vyhnu se tomu 50Kč poplatku?

A poddotaz: co když pošlu na kreditku více peněz, než je potřeba? Co když si (raději) "předplatím"? Ad absurdum: měsíčně platím kreditkou 15kKč, pošlu "jako splátku" třeba 30 tisíc a mám dva měsíce "klid", jsem "v plusu", poplatek za rezervaci nebude "hrozit"?

Pokud se to tu řešilo, omlouvám se, nečetl jsem vše. A v dokumentaci "předplacení" KK / revolv. úvěru řešeno není.
Úroveň
Odznak +2
Je to přesně, jak píšeš. Pokud budeš mít na konci měsíce (resp. k předposlednímu dni měsíce, když banka generuje výpisy) nulový nebo kladný zůstatek na kartě, neplatíš poplatek za vedení. Předplatit kreditku si taky můžeš, jen musíš počítat s tím, že ty předplacené peníze nejsou ze zákona pojištěny a nedostáváš z nich žádný kladný úrok, tak se nevyplatí předplácet to o nějaké desetitisíce nebo víc. Při splácení před koncem měsíce musíš taky počítat s dostatečnou časovou rezervou, protože se to zaúčtovává v režimu D + 2 (ale třeba to během tohoto roku zkrátí). U HB taky nefunguje umělé zvýšení úvěrového rámce pomocí předplacení kreditky (tj. máš třeba úvěrový rámec 10 tisíc, předplatíš si kreditku na 50 tisíc, ale stejně tě to nepustí udělat větší jednorázovou platbu než těch 10 tisíc z úvěrového rámce).
Tohle ovšem platí teď, banka to může kdykoliv změnit - např. konečně převede kreditky do stejného systému jako běžné a spořicí účty, zkrátí se doba připisování plateb, budou vidět nezaúčtované transakce (to dnes u kreditek kromě zlaté neuvidíš), ale zároveň už nepůjde "ošulit" neplacení poplatku za vedení, protože se bude účtovat kdykoliv, když bude během uplynulého měsíce na kreditním účtu jakýkoliv pohyb, takže vyrovnání nebo předplacení před koncem měsíce už nepomůže.

Odpovědět