Test kurzů platebních karet

  • 10 květen 2019
  • 22 odpovědí
  • 5040 Zhlédnutí

Úroveň
Odznak +1
Dnes mi vyšel článek o testu kurzů platebních karet, Hello vychází velmi dobře.
https://www.mesec.cz/clanky/maly-test-kurzu-platebnich-karet/

Odpovědi: 22

Úroveň
Odznak +2
Patriku, díky moc, je to vždy zajímavé čtení a jsem rád, že si s tím občas někdo v zahraničí pohraje a zjistí, jaká je realita.
Moc zajímavý článek. Mně přijde toto testování vůbec nejpřínosnější, co na Měšci za dlouhou dobu vyšlo. O skvělém kurzu KK HB víme. 🙂 Negativně mě zaujal kurz Expobank. Když si vzpomenu na výhodné placení kartami LBBW...
Úroveň
Odznak +2
Skvělý článek ... 🙂
Úroveň
Odznak +2
Díky za zajímavý článek nejen po obsahové stránce, ale i vtipně napsaný. Na jednu stranu se nedivím, že Patrikovi přátelé se k němu tak nějak nehlásili, když platil u samoobslužné pokladny x balení sušenek po 1 euru pomocí x platebních karet (já sebekriticky musím připustit, že bych se asi zachovala stejně jako oni), ale na druhou stranu to Patrik dělá pro nás ostatní, abychom s tím "nemuseli ztrácet náš drahocenný čas", jak napsal někdo v komentářích pod tím článkem. Takže ještě jednou - díky.
Úroveň
Odznak +1
Já se divil, jak se Patrik hodně "plácl přes kapsu", když utrácel po celém euru :D:D:D:D:D (čekal bych něco za cent :D)

Že je Hello kreditka dlouhodobě nejlepší karta pro platby v zahraničí tu asi vesměs víme. Nicméně, je to kreditka, takže třeba pro výběry z bankomatu by byla dobrá debetka. Zajímalo mne proto, jak si povede nová karta Svět od mBank, která se také začala chlubit pěknými kurzy. Nedělal jsem sice tak sofistikovaný test jako Patrik, ale přidávám exkluzivně pro zdejší komunitu mou čerstvou zkušenost ze zemí Jižní Ameriky:

Výsledek mne docela překvapil, protože hlavní a nezanedbatelný vliv na výsledek měl totiž nakonec rozdíl v kurzech karetních společností Mastercard vs. VISA. Oproti eurové zkušenosti Patrika, kdy jeho platba kartou Svět od mBank byla o 10 haléřů tj. o pár desetinek procenta dražší, se mi bohužel tak malý rozdíl nepotvrdil u všech zemí a měn… Někde byly rozdíly opravdu jen minimálních 0,2 % (což odpovídá přirážce mBank ke kurzu a je to celkem zanedbatelné), ale jinde byl rozdíl velký (a vždy ve prospěch Mastercardu a tedy Hello kreditky). V Argentině až 2,8 %, v Brazílii se pohyboval téměř 1,5 %.

Níže už podrobněji porovnání vybraných plateb v jednotlivých zemích. Jde o reálné platby, které jsem ale přepočetl na společný porovnatelný základ tj. nějaký kurz, kterým byly transakce zaúčtovány. Datum odpovídá dnu provedení transakce kartou, protože to jediné platící člověk ovlivní. Banka sice často provede přepočet jiný den, což má na porovnání plateb vliv, ale to se nedá předem odhadovat. (Nicméně dá se to zpětně dohledat a tento vliv zjistit).

Argentina
Zde bohužel nemám přímé porovnání dvou transakcí ze stejného dne, ale i tak mi kurz mBank karty vychází výrazně horší. Kartu mBank jsem použil 19.3. a platba byla zaúčtována kurzem 57,00 Kč za 100 ARS, což je kurz mBank z 20.3. Přitom kurz Mastercardu byl 20.3. 55,39 Kč. To je dost velký rozdíl 2,8 % v neprospěch karty Svět! Nemůže za to ale mBank - je to dáno kurzem VISA, který byl 56,88 Kč, tj. mBank si opravdu přirazila jen 0,2 %.
Z toho je vidět, že i dnes, kromě přirážek bank, má na výsledný kurz podstatný vliv i to, zda platíte kartou VISA nebo Mastercard… Vybíral jsem VISA kartou jen asi za 4200 Kč, ale i na tak malé částce to dělá rozdíl cca 110 Kč, které jsem mohl ušetřit…
mBank:
19.3. 100 ARS = 57,00 Kč
Hello:
22.3. 100 ARS = 54,50 Kč
23.3. 100 ARS = 54,77 Kč
25.3. 100 ARS = 54,79 Kč
14.4. až 16.4. 100 ARS = 53,87 Kč

Bolívie
Opět nemám přímé porovnání, ale rozdíly mBank debetní karty Svět a kreditky Hello jsou minimální a v rámci očekávání.
mBank:
28.3. 10 BOL = 33,63 Kč
31.3. 10 BOL = 33,71 Kč
Hello:
4.4. 10 BOL = 33,43 Kč

Peru
Zde mám přímé porovnání u platby z 11. 4. Rozdíl pouhých cca 0,2 % ve prospěch Hello přesně odpovídá přirážce mBank, takže tady mají VISA i Mastercard podobné kurzy.
mBank:
7.4. 10 PEN = 69,45 Kč
11.4. 10 PEN = 69,20 Kč
Hello:
5.4. 10 PEN = 69,52 Kč
6.4. 10 PEN = 69,50 Kč
11.4. 10 PEN = 69,04 Kč

Brazílie
Další překvapení (i když rozdíl menší než v Argentině). Už na první pohled je u všech transakcí vidět relativně vysoký rozdíl mezi VISA kartou od mBank a Mastercard kreditkou Hello bank...
Proč? Podíval jsem se blíže na platby z 23.4.:
Transakce kartou od mBank byla zaúčtována kurzem 10 BRL = 59,121 Kč. Platba Hello kreditkou 10 BRL = 58,263 Kč. To je dosti vysokých 1,47 % v neprospěch platby kartou mBank.
Způsobil to hlavně rozdíl v kurzech karetních společností tj. Mastercard vs. VISA,: kurz Mastercard 58,263 Kč za 10 BRL, VISA cca 58,767. To je cca 0,87 %. Podle kurzovního lístku mBank pro kartu Svět byl kurz 58,884 Kč za 10 BRL, tj. přirážka opět jen 0,2% ke kurzu VISA. Celkem by tedy měl rozdíl oproti kreditce od Hello bank činit cca 1,1 %. Ve skutečnosti byla ale platba mBank kartou ještě dražší díky rozdílnému datu, kdy mBank provedla přepočet kurzu. Platba kreditkou Hello bank byla totiž započtena přesně kurzem Marstercard k datu provedení transakce. U platby kartou mBank, se však lišil den provedení přepočtu od data transakce a dokonce i od data zaúčtování. Použila totiž kurz 59,121, který u mBank platil k 25.4. (I když na výpise deklaruje jen datum povedení transakce tj. 23.4. a datum zaúčtování 26.4., kdy byl kurz už opět dosti jiný…)
mBank:
14.4. 10 BRL = 59,21 Kč
23.4. 10 BRL = 59,12 Kč
24.4. 10 BRL = 59,12 Kč
Hello:
16.4. 10 BRL = 58,45 Kč
17.4. 10 BRL = 57,68 Kč
23.4. 10 BRL = 58,26 Kč
24.4. 10 BRL = 57,84 Kč
25.4. 10 BRL = 58,37 Kč
Úroveň
Odznak +1
Super info, muzes to napsat i do komentu pod mym clankem?

Ja mam v umyslu Hello pouzivat pro platby a mBank pro vybery, po tvem doplneni uvazuji, jestli v JA, kam jedu na podzim, nepouzivat pro vybery radeji Richee.
Odznak +1
Zajímavý test, ale u Creditas bych čekal kurz o trochu lepší. Snad není nějaký rozdíl v kurzech mezi kartami od Creditas k Richee a k běžnému účtu když jsou obě od stejné banky.
Úroveň
Odznak
Zaujalo mě tohle téma, i když tohle moc neřeším, do zahraniční jezdím velmi málo a zpravidla používám hotovost.

V jiné bance mám devizový/dolarový účet a tak mě napadlo, zda by se jednoduše nedala nechat vystavit debetní karta k němu, přímo např. v dolarech. Jde to, banka chce za to měsíční poplatek, ale byl jsem call centrem odkázán na svého "prémiového" bankéře, tak snad by to v rámci jeho "budgetu" šlo i lépe (nejlépe zadarmo).

Jak budu mít cestu kolem, stavím se tam a dám pak vědět 🙂
Úroveň
Odznak +1
Pokud máš příjem v dolarech a ty platby kartou jsou pak taky přímo v dolarech, tak to lze nějak vymyslet. V opačných případech to moc smysl nemá. A karty k účtu lze mít i zdarma, existují i "multiměnové" karty, kde např. máš eurový, dolarový a korunový účet a jen jednu kartu ke všem třem. Podle měny kterou platíš se to pak strhne z příslušného účtu.
Jmenovat banky tu nebudu (je to přece jen fórum Hello bank) , ale není problém si nabídky vyhledat.
Jen často bývá háček i v jiných věcech, kvůli kterým se to třeba ani nevyplatí. Např. pokud nemáš příjem v dané měně, musíš koruny stejně nějak směnit a to pak trochu ztrácí smysl. Nebo vstupují do hry různé poplatky s účtem spojené, jako za převod atd. (nějak se ty peníze na účet musí dostat a z cizí měnou ty převody obvykle něco stojí)..
Úroveň
Odznak +1
Jak píše Marek - tohle má smysl jen v případě, že máš příjem v dané cizí měně. Nebo ještě v případě, kdy očekáváš silně proměnlivý kurz - nakoupit v době, kdy je daná měna levná a používat ji, když je drahá. Jenže předpověď kurzů měn je asi to největší věštění z křišťálové koule, co si lze ve finančnictví představit.
Úroveň
Odznak
Cizí měnu buď dostávám nebo se dá v případě náhlé potřeby relativně dobře směnit (0,12% od ČNB střed při ekvivalentu nad 5000€) u jednoho nejmenovaného brookera na R.

Je mi jasné, že babrat se s tím kvůli platbám za pár dolarů nemá smysl. Spíše si to chci ověřit, "co by kdyby".
Úroveň
Odznak
@Marek: banky s multiměnovými kartami jsem našel, díky za tip
Úroveň
Odznak +1
Pozor na to, že manipulace s cizí měnou (příchozí i odchozí bankovní převody, vklady i výběry hotovosti) je často zpoplatněna, což výhodný nákup cizí měny obvykle dost znevýhodňuje
Úroveň
Odznak +1
Přesně tak.
Ale i pokud bys to tam dostal od toho brokera bez poplatku za převod, tak platit Hello kreditkou vyjde pravděpodobně levněji než ta směna přes brokera (pokud tedy, jak psal Patrik nespekuluješ na nějakou velkou změnu kurzu). Navíc jsi tam pořád omezen, že pak tou kartou musíš platit v dané měně, jinak se to nevyplatí, protože jiné měny ti předvedou nevýhodným kurzem s nějakou přirážkou. Naopak u Hello kreditky to máš v jakékoli měně vždy přes kurz MasterCard bez přirážky...
Úroveň
Odznak +2
Na iDnes se objevil velice podobný srovnávací článek:

https://www.idnes.cz/finance/banky-a-sporeni/banky-platba-kartou-v-cizine-vyber-penez-v-zahranici-dovolena-poplatky-smenny-kurz.A190528_162414_sporeni_sov

Je zajímavé, že HB zde byla opět (na iDnes už celkem pravidelně) opomenuta. Takže srovnání "vyhrála" mBank, která měla naopak ve srovnání hned 2 různé karty (jako jediná ze všech). V rámci objektivity musím dodat, že test na iDnes se týkal pouze debetních karet a kromě plateb u obchodníků porovnával i výběry z bankomatu (a navíc testy byly jen teoretické - vycházely z kurzovních lístků a sazebníků daných bank, kdežto Patrik to provedl "na vlastní kůži" a mohl tak odhalit i případné skryté poplatky a přirážky). Ale přesto - mohl by někdo těm finančním analytikům, co pro iDnes podobná srovnání vytvářejí, konečně prozradit to tajemství, že tu už řadu měsíců existuje něco jako Hello bank! ?
Pokud se neznalý laik chce podobnými články při cestě do zahraničí řídit a netuší, že pár těch nejvýhodnějších nabídek tu chybí, je vypovídací hodnota celého článku dost pofidérní.
Úroveň
Odznak +1
Vzhledem k tomu, že porovnávají karty k účtům, tak pokud by Hello bank nevynechali, dali by tam taky debetní kartu a tam to žádná sláva není. Ale určitě bych souhlasil, že do porovnání kurzů při platbě kartou by kreditky zařazeny být měly.
Úroveň
Odznak
Povzdechnutí: jen je škoda, že kreditka Hello bank není embosovaná. V USA na to koukají dost divně a stalo se mi, že jsem "hladkou" kartou zaplatit (v restauraci) nemohl, číšník si ji nevzal, musel jsem mu dát jinou. Z různých zdrojů jsem také slyšel, že na neembosovanou kartu se nedá půjčit auto (sám to nepotřebuji).

Off topic: když jsme někdy před pěti lety byli v USA poprvé, setkali jsme se několikrát, že nějaký automat (třeba na jízdenky na metro) odmítal brát debetní kartu, pokud jsem ve volbě vybral "debit". Pokud jsem lhal a zvolil "credit", bylo to OK…
Úroveň
Odznak +1
Na (tehdy ještě) Cetelem nám nepůjčili auto v Itálii. "Trik" s vydáváním debetky za kreditku by už fungovat neměl. U nás se dříve jako debetní karty vydávaly Visa Classic a MasterCard (místo v zahraničí obvyklejších Visa Electron a Maestro), proto nebylo problém obchodníka přesvědčit, že jde o kreditku a terminál to ne vždy poznal. Dnes se ale k bankovním účtům vydávají Visa Debit i MasterCard Debit (ono to souvisí hlavně s nižšími mezibankovními poplatky za výběr z bankomatu) a "to už nevokecáš" 😃.

Stejně tak dříve fungovalo zadat u benzínky směrovací číslo 90210 v USA, když se automat ptal na PSČ (česká PSČ to nebralo a Beverly Hills byl asi jediný směrovák, na který si Čech vzpomněl), ale prý to už nejde a automaty se u zahraničních karet buď už neptají a nebo zahraniční kartou prostě zaplatit nejde.
Srovnani je hezke, ale co naplat, pokud danou debetni kartu a nebo kreditni nebere proste bankomat. Potom stejne radeji vyndate i tu horsi kartu a pouzijte 🙂
Úroveň
Odznak +2
Naštěstí se to tak často nestává (pokud to tedy není problém Mastercard x Visa) ...
Úroveň
Odznak +1
Dnes vyšel článek od jiného autora s doplněním fintech společností a ani zde se Hello neztratila.

https://www.mesec.cz/clanky/test-kurzu-platebnich-karet-vcetne-fintechu-curve-revolut-twisto/
Úroveň
Odznak +4
Dnes vyšel článek od jiného autora s doplněním fintech společností a ani zde se Hello neztratila.

https://www.mesec.cz/clanky/test-kurzu-platebnich-karet-vcetne-fintechu-curve-revolut-twisto/


Patriku, děkujeme za sdílení článku s námi, máme radost👍

Odpovědět